Ekonomide yaşanan dalgalanma ve yüksek enflasyon, emekli ve dar gelirli işçileri kara kara düşündürüyor. Bugün toplanan ve işçi, işveren ile hükümet yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Türkiye’de milyonlarca işçi sınıfını ilgilendiren asgari ücretin ne kadar olacağı merakla beklenirken, Düzceli vatandaşlar bu konuda Öncü Haber ekibinin sorularını yanıtladı.

Asgari ücretin her geçen gün her şeye zam gelmesi nedeniyle yetmediğini söyleyen vatandaşlar, 2024’te asgari ücretin en az 20 bin TL olması gerektiğine dikkat çekti.

İşte vatandaşların emekli ve asgari ücret hakkındaki düşünceleri;

GEÇİCİ ADAY LİSTELERİNE İTİRAZ BUGÜN 17.00’YE KADAR DEVAM EDECEK GEÇİCİ ADAY LİSTELERİNE İTİRAZ BUGÜN 17.00’YE KADAR DEVAM EDECEK

Cevher Aydoğan: Emekliyim. Kök maaşı düzeltmek önemli olan bu. Asgari ücrete, emekli maaşının denk gelmesi gerekli. Yoksa bu vatandaşın hali zor. 17-18 olması gerekli. Çünkü hayat pahalı. Benim aldığım maaş yetiyor, çünkü eşim çalışıyor. Ben çalışıyorum. Ama önemli olanlar diğer insanların geçimi.

Ayşe Hendek: Beyim emekli ama kanser. Yetiremiyoruz. Hastanedeyiz sürekli. 12-13 olmalı. Zaten arabalar kaç para olmuş.

Elmas Saka: Ev hanımıyım. 20 bin lira olmalı. 2 kızım var. Asgari ücretten dolayı almıyorlar işe. Zam olursa güzel olur. Ama her şeye zam geliyor bu sefer. Ucuz bir şey yok. Geçim çok zor. 20-21 olsa da yetmez. Kirayla yaşayan insana hiç yetmez.

Halise Çeticeoğlu: Çocuk okuttuğunu düşün, ev kirasını verdiğini düşün, evin masrafını düşün yeter mi yetmez mi? Bunun kararını vermesi lazım. Asgari ücret en az 15 bin olması lazım ki halka yetebilsin.

Hacer Bektaş: Emekli maaşım bana yetmiyor ama idare ediyorum. 10 bin olsa yeter bana yalnız yaşıyorum o yüzden yeter bana.

İdris Arslan: Biz 25 yıl BAĞ-KUR para yatırdık, aldığımız para 7.500 lira. Bir emeklinin maaşı en az 15 bin lira olması lazım.

İlhan Diyarbakır: Asgari ücrete zam yapmasın ama diğer şeylere de zam yapmasın. Gidiyorsun eskiden 3 lira olan şeker şimdi 30 lira olmuş. Böyle giderken 100 bin lira olması lazım asgari ücretin.

Meral Saka: Asgari ücretle çalışıyordum ama hiçbir şeye yettiremiyorum. Ben markette çalışıyordum, asgari ücrete zam gelince fiyatları o gün değiştiriyorduk. 20 binin üstünde olmalı asgari ücret anca öyle

Firdevs Sefe: Açlık sınırının hemen hemen altında gibiyiz ve tabi ki yetmiyor. Asgari ücret arttıkça zamlar da malum yükseliyor. Bence 17 bin liranın üstünde olmalı gerçi yine geçinemeyiz de ortalama olarak şuan böyle.