Asrın felaketinin üzerinden 20 gün geçti. 11 ilimizi ve yaklaşık 15 milyon vatandaşımızı etkileyen deprem afetinde 100 binden fazla vatandaşımız yaralandı, 40 binden fazla canımız hayatını kaybetti.

Yaşanan yıkıcı depremin kaybettirdiklerini yerine koymak mümkün olmasa da, bundan sonraki süreçte bu felaketten ders çıkararak daha güvenli bir hayata başlamaları için bütün imkânlar seferber ediliyor.

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren, ikisi büyük kayıplara yol açan üç büyük deprem yaşayan Düzce halkı hep birlikte depremzedelere yönelik yardım seferberliği başlattı.

Yaşanan afetin yıkıcı büyüklüğünün boyutunun anlaşılmasının ardından Düzce Valiliği organizasyonuyla depremzedeler Düzce’ye getirilmeye başlandı.

750 DEPREMZEDE BARINIYOR

Kente getirilen depremzedelere, çeşitli kamu binalarında barınma imkânı sunuldu. O binalardan biri olan Bahçeşehir ’deki Zahidül Kevseri Kız Öğrenci Yurdu, yaklaşık 750 depremzedeye ev sahipliği yapıyor.

SOSYAL MARKETTE HER İHTİYAÇ KARŞILANIYOR

Burada depremzedeler için hazırlanan ferah ve temiz odaların yanısıra sosyal ve temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği her türlü imkân sağlanıyor.

Yurt içerisinde kurulan sosyal markette, depremzede aileler, kıyafet, bebek maması, bebek bezi, hijyen ve kişisel temizlik malzemelerini ücretsiz bir şekilde temin edebiliyor.

AİLE HEKİMİ İLE TEDAVİ İMKÂNI SUNULUYOR

Düzce Valiliği tarafından koordine edilen misafir depremzedelerin kaldığı yurtta, Düzce İl sağlık Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 1 Aile hekimi ve 1 hemşire ile günün her saatinde depremzedelere sağlık hizmeti sunuluyor.

PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANIYOR

Yaşanan yıkıcı depremle birlikte sevdiklerini kaybeden, psikolojik açıdan sorunlar yaşayan depremzedelere yönelik, Düzce Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Psikososyal destek uzmanları tarafından psikolojik destek sağlanıyor.

QR KOD İLE İSTEKLERİNİ VALİLİĞE İLETEBİLİYORLAR

Yurt yönetimi tarafından haber ekibimize yapılan açıklamada, “tüm bu imkânlara rağmen gözümüzden kaçan bir hizmetin olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak QR kod uygulamasını devreye soktuk. Bu sayede bize ulaşamayan misafirlerimiz, cep telefonu kameralarıyla duvarlarda asılı olan QR kodlarını okutarak, ihtiyaçlarını anında Düzce Valiliğine ve bize ulaştırabiliyorlar. Bizler de o vesileyle gözümüzden kaçan eksiklikleri tamamlayabiliyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Haber – Ahmet Çelik