Kervan kavşağı Düzce girişinde dün meydana gelen olayda, çıkmaz sokağa giren İsmail Veziroğlu isimli yaşlı adam araç içinde kalp krizi geçirerek fenalaştı. Araçta bulunan diğer yolcular tarafından araçtan indirilen ve güvenli bir yere çekilen yaşlı adama çevrede bulunanlar da yardıma koştu.

Bu sırada aynı sokakta bulunan bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışan ve Anestezi bölümünden yeni mezun olan, paramedik eğitimine devam ederken atamasını bekleyen Melisa Yalçın isimli genç kız, yaşlı adama müdahale etti. Kalp krizi geçiren İsmail Veziroğlu isimli yaşlı adama 20 dakikadan fazla ir süre kalp masajı ile suni teneffüs yapan genç kız, kalbi duran ve nefes alamayan yaşlı adamın hayata dönmesini sağladı.

“Sesleri duyunca hemen dışarı koştum…”

Olay anını anlatan Melisa Yalçın; “Olay anında otelde çalışıyordum. O sırada annem dışarıdan bağırarak, yardım istedi. Bende hemen dışarı koştum. Yaşlı adamın yanına gittiğimde nefes almıyordu. Hemen suni teneffüs ve kalp masajı yapmaya başladım. Ben bunu yaparken nefesi geri geldi. Biraz zaman sonra nefesi ve nabzı tekrar gitti. Ben tekrar suni teneffüs ve kalp masajı yaptım. Hayati fonksiyonları tekrar geldi. Sonrasında da sağlık ekiplerini beklemeye başladım. Sağlık ekipleri geldi. Yaşlı amcayı onlara teslim ettim” dedi. Melisa Yalçın ayrıca ilk yardımın önemi de vurgulayarak herkesin ilk yardımı öğrenmesi gerektiğini dile getirdi.

Melisa Yalçın’ın hayata döndürdüğü ve bir an olsun yanından ayrılmadığı İsmail Veziroğlu, olay yerine çağırılan sağlık ekiplerince Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. İsmail Veziroğlu’nun yoğun bakımda tedavisi devam ederken, anjiyo olması gerektiği öğrenildi. (İHA)