Tedavisi bulunmayan HIV/AIDS Hastalığına farkındalık yaratmak için dünya genelinde 1988 yılında 1 Aralık “Dünya HIV / ADS Günü” olarak kabul edildi.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Nevin İnce tarafından “HIV/AIDS’in Ne Kadar Farkındayız?”, “HIV/AIDS’te Güncel Durum”, “Bulaş Yolları”, “HIV/AIDS’te Klinik Tablolar”, “Tedavi Ne Zaman?” “Profilaksi ve Korunma Nasıl?”, “Son Yenilikler” başlıkları ele alındı.

2-177

Programa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, öğretim elemanları, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

AIDS hastaları evlenebilir ve sağlıklı çocuk dünyaya getirebilir

Doç. Dr. İnce, hastalığın tanımlandığı ilk zamanlarda tedavi imkanlarının gelişmemiş olmasından dolayı ölümle sonuçlanmaların çok olduğunu belirterek, günümüzde ise AIDS hastalığına yakalanmış bir kişinin tedavi ile sağlığına kavuşabileceğini vurguladı. İnce, bu kişilerin evlenebileceğini ve sağlıklı çocuk dünyaya getirebileceğini vurguladı.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN İKİLİ İŞ BİRLİĞİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN İKİLİ İŞ BİRLİĞİ

2023 yılında 41 bin 732 kişi HIV pozitif

HIV/AIDS’in Türkiye’de 1985’ten beri bildirimi zorunlu hastalık listesinde olduğunu söyleyen İnce, dünyada 39 milyon kişinin HIV/AIDS olduğunu, bunların 25.6 milyonunun Afrika’da yaşadığını açıkladı. Türkiye’de 2017 yılında 15 bin 480 kişiye, 2020’de 27 bin kişiye HIV pozitif tanısı konulurken, 2023 yılında ise 41 bin 732 kişinin HIV pozitif birey olduğunu ifade etti. İnce, bu vakaların %81,5’nin erkek, %18,5’inin kadın, %16.’inin ise yabancı uyruklu olduğunu belirti.

4-101

“Tüm bireylerin sorumlu olduğu unutulmamalıdır”

Türkiye’de HIV/AIDS ile mücadele amacıyla oluşturulmuş programı İnce şu şekilde aktardı; “Bu programın amacının insan haklarını gözeterek, HIV/AIDS yayılımı için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek, her bireyin tanı ve tedavi, bakım ve desteğe eşit ulaşımını sağlayarak, toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek misyonu altında ülkemizdeki 2019-2024 yıllarına yönelik HIV/AIDS çalışmalarına yol haritası oluşturmak, ölçülebilir değerlendirmelerle faaliyet planlarını yürütmek amacıyla hazırlanmış bir plandır. Bu programın gerçekleştirilmesinde başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere gerek kamu gerek özel tüm kuruluşlara ilaveten tüm bireylerin de sorumlu olduğu unutulmamalıdır.”

Türkiye HIV/AIDS Kontrol programının üç temel amacını; “1- HIV/AIDS yeni vaka sayısı ve enfeksiyona bağlı ölümleri azaltmak. 2- HIV/AIDS’e yönelik sağlık hizmetlerinin kapasitesini geliştirmek. 3- HIV ile yaşayan bireylere yönelik ayrımcılığı ve mahremiyet ihlalini önlemek.” şeklinde sıralayan İnce, en önemli bileşenlerden birinin HIV ile yaşayan bireylere yönelik ayrımcılığı ve mahremiyet ihlallerini önlemek olduğunu vurguladı.

AIDS’in bulaş yollarını dile getiren İnce, cinsel yolla bulaşmanın ilk sırada olduğunu ve bunu kan yolu ile bulaşma takip ettiğini belirtti. Kan yolu ile bulaşmaya neden olan durumların kullanılmış enjektör, iğne ve cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme malzemeleri, akupunktur iğneleri, jilet, makas gibi tüm delici aletler, HIV’li doku organ ve sperm nakli olduğunu dile getirdi.

El sıkışmayla hastalık bulaşmaz

HIV günlük yaşamdaki olağan davranışlarla; el sıkışma, deriye dokunma, okşama, hastanın kullandığı; çatal, bıçak, bardak, telefon kulaklığı, tuvalet, duş, sauna, yüzme havuzu, besinler, giysiler, hava yolu, ter, gözyaşı ile bulaşma olmayacağını vurgulayan İnce, sosyal medyadaki yanlış haberlere aldırış edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

1-152

Bulaş sonrası HIV virüsü 2-8 hafta içinde görülüyor

Bulaş sonrası HIV virüsünün 2-8 hafta içerisinde görülebileceğini belirten İnce, kesici delici alet ve riskli bir temas sonrasında ilk 72 saat içinde kişiye profilaktik tedavi başlanması gerektiğini vurguladı.

HIV belirtilerinin “Ateş, farenjit, lap, baş ağrısı, artralji/miyalji, letarji, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, makulopüler döküntü” olduğunu dile getiren İnce, tedavi edilmezse hastanın HIV taşıyıcısı durumuna geçtiğini ve bu durumu 7 ila 10 yıl sürdürdüğünü ifade etti. Ayrıca İnce, HIV/AIDS hastalığının tedavisinin mümkün olduğunu ve tedavi sonrasında hastalık belirtilerinin kaybolduğunu, bulaş tehdidin ortadan kalktığını ve sağlıklı bireyler olarak hayatını sürdürdüğünü belirtti.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, Doç. Dr. Nevin İnce’ye teşekkür belgesi takdim etti