CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, geçtiğimiz ay Aydın’daki bir KYK yurdunda yaşanan faciadan sonra gündemden düşmeyen yurt sorunlarıyla olarak Düzce’deki devlet yurtlarıyla ilgili güncel durumu Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a sorarak meclis gündemine taşıdı.

Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı bir yurtta gerçekleşen asansör kazasında bir öğrencinin hayatını kaybetmesinin ardından, geçtiğimiz günlerde de Rize’deki bir KYK yurdunda boş asansör arıza nedeniyle zemine çakılmıştı. Aydın'da başlayan öğrenci eylemleri de yurt geneline yayıldı, pek çok kent meydanında ve KYK yurdunda protestolar düzenlendi. Özcan, yaşananlar hakkında çok üzgün olduğunu belirterek ihmaller hafife alınmamalıdır, yoksa bedeli çok ağır olur açıklamasında bulundu.

"KYK YURTLARINDAKİ ASANSÖRLERİN BAKIM VE ONARIMLARI YAPILDI MI?"

 Özcan, “KYK yurtlarındaki sorunların sadece Aydın’da, Rize’de değil bütün illerimizde devam ettiğini, ihmallerin ve eksikliklerin olduğunu biliyoruz.” Dedi.

Yaz dönemine pek çok öğrencinin yurt dahi bulamadığını belirten Özcan, “özel yurt fiyatları ve ev kiraları ise ailelerin cebini yakıyor” ifadelerini kullandı.

Özcan şöyle devam etti: “KYK yurduna yerleştiği için sevinen çocuklarımızın ise karşılaştıkları manzaralar bekledikleri gibi değil. Güvenlik ihmalleri yüzünden Aydın’da bir öğrencimizi kaybettik. Buradan öğrencimizin ailesine tekrar baş sağlığı diliyorum. Ancak, biz bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın canını sokakta bulmadık. Öğrencilerimizin hem can güvenliği hem de sağlıklı bir ortamda barınmalarını sağlamamız gerekiyor. Şehrimizde bulunan KYK yurtlarının tüm güvenlik tedbirlerinin alınıp alınmadığını, gerekli teknik bölümlerin bakım ve onarımlarının tam olup olmadığını bilmek istiyor aileler. Ben de onların sesi olarak, onların tedirginliklerini gidermek ve varsa eksiklerin bir an önce tamamlanmasını sağlamak için konuyu meclise taşıdım. Düzce’deki KYK yurtlarında bulunan asansörlerin bakım ve onarımları düzenli yapılıyor mu?”

"2020 YILI SAYIŞTAY RAPORLARINDA EKSİKLİKLER TESPİT EDİLMİŞ"

Ayrıca Özcan, “KYK yurtlarıyla ilgili pek çok eksikliğin ve elverişsiz koşulların 2020 yılına ait Sayıştay raporlarında tespit edildiğini ve bakanlığın bu konuda uyarıldığını belirtti. Konut ve işyeri olarak planlanan binalarda öğrencilerin barınması için mevzuata uygun teknik ve fiziki değişikliklerin yapılmadığı üç yıl önce belirtilmiş diyen Özcan, bu değişimlerin yapılmamış olmasının maalesef acı sonuçlarını yaşadık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Özcan Sayıştay raporlarında ayrıca, Binaların genelinde yangın söndürme ve algılama sistemleri, havalandırma sistemleri, asansör nitelikleri, altyapı sistemleri, yemekhane kapasiteleri, engelli kullanım alanları, ortak kullanım alanlarının kapasitesi ve niteliğinde asgari şartların sağlanmadığının tespit edildiğinin altını çizdi ve açıklamasını şöyle tamamladı:

 

 

 

"RANZA SAYISINI DEĞİL, MODERN VE GÜVENLİ YURT SAYISINI ARTIRIN!"

“Bakanlık yurt sayısını artırmak yerine odalara ekstra ranza ekleyerek barınan öğrenci sayısını artırıyor. Bunu da başvuruların yüzde 80’ini barındırdık diyerek bir başarı gibi gösteriyor. Ancak bu durum elbette insani koşullara uygun değil. Kalabalık odalar, hijyenik olmayan yemekler, güvenlik önlemlerindeki ihmallerle sağlanan barınma değil, ailelerin çocuklarını güvenle bırakabildiği, geleceğimiz olan çocuklarımızın başarıları için en uygun koşulların sağlandığı modern, hijyenik ve güvenli yurtlarımızın sayısı artmalı ve halihazırdaki eksiklikler bir faciaya daha sebep olmadan tamamlanmalıdır.”

Editör: Emirhan Töngel