Dünyada baş gösteren enerji krizi ile beraber, dünya çapında maliyetleri üç dört kat artan doğal gaza, ülkemizde de 1 Ocak 2022 itibariyle yüzde 25’lik bir zam yapılmıştı. Bu zamla beraber dar gelirli aileler ve ihtiyaç sahibi haneler faturalarını ödemekte güçlük çekmeye başladı. Konuya kayıtsız kalmayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürürlükte olan kömür ve yakacak yardımına, doğal gaz tüketim desteğini de ekledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; doğal gaz tüketim desteğine başvuruların 18 Şubat tarihi itibarıyla başladığını belirterek “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 230 bin hanemize senelik desteğimizin birinci taksiti olarak toplamda 80,5 milyon TL'lik destek verdik." dedi.

ÖDEMELER 2 TAKSİTTE YAPILACAK

Bu kapsamda, İhtiyaç sahibi olan, doğal gaz altyapısı bulunan ve doğal gaz abonesi bulunan bütün vatandaşların destekten yararlanabildiğini ifade eden Bakan Yanık; ısıl harita baz alınarak belirlenen destek tutarının 450 TL ile 1.150 TL arasında değiştiğini, ödemelerin iki taksit olarak gerçekleştiğini belirterek, “Ödemesini yaptığımız ilk taksit tutarı bölgelerin mevsimsel durumuna göre 225 TL ile 575 TL arasında değişecek." ifadelerini kullandı.

BAŞVURUSU ONAYLANANLAR ÜCRETİNİ PTT DEN ALACAK

Doğal gaz tüketim desteğinden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğinin altını çizen Bakan Yanık, "Vatandaşlarımız, e-Devlet'ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT'ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak." dedi.

Doğal gaz tüketim desteğine başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden devam ettiğini hatırlatan Bakan Yanık, başvuru süreci tamamlanan hanelere ödemelerin süreceğini bildirdi.