9 Temmuz’da aşırı yağışlar sel ve taşkın afetine dönüşürken Düzce’nin birçok noktası hasar gördü. Yıkılan yollar, su basan işyerleri sebebiyle birçok insan selden zarara uğrarken özellikle akarsuların bulunduğu köylerde de ağır yara aldı.

WhatsApp Image 2023-08-29 at 13.00.17-1

Vatandaşlar bozulan yollarının bir an önce tamamlanmasını beklerken Düzce İl Genel Meclisi Başkanı Fazlı Koç, selin izlerini silmeye yönelik devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

9 Temmuz’daki sel afetinin il genelinde 650 milyon TL’lik ekonomik kayba neden olduğunu belirten Koç, İl Özel İdaresi’nin kendi görev alanındaki yerlerde çalışmaların büyük bir bölümünü kısa sürede tamamladığını dile getirdi. Koç, kapalı köy yolunun kalmadığını ancak yenileme ve düzeltme işlemi yapılması gereken yolların olduğunu da sözlerine ekledi.

 

“Afetin faturası 650 milyon TL”

Selin ciddi zarara neden olduğunun altını çizen Koç, “650 milyon lira civarında ekonomik kaybın olduğunu söyleyebiliriz. 113 tane köyümüzün suları kesildi, 1 hafta içerisinde neredeyse tamamını verdik. Heyelanlardan yaklaşık 250’sini bitirdik. Bir kısmını tamamen kaldıramadık, geçişlerini verdik. Kapalı köy yolumuz yok ama işlem yapılması gerekenler devam ediyor. Burada taş ihtiyacımız vardı onların tedariğiyle uğraşıyoruz.” dedi.

Planlı projeler de devam ediyor

Sahada 150 araçla 200 personelin çalıştığını kaydeden Koç, “Kaldırdığımız heyelanların önüne taş duvar yaparak güvenlik önlemlerini almaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz sahada çalışıyor. 150’nin üzerinde iş makinemiz, 200’ün üzerinde personelimiz çalışıyor. Selin hasarlarını gidermeye çalışırken geçen seneden planlamış olduğumuz asfalt projelerimiz de devam ediyor. Aydınpınar-Gölormanı hattında 5 km’lik hem Gölyaka ilçemizi ile bağlayan hem bölgedeki turizm alanlarına giden yolumuzu kapsayan yolun çalışmalarına devam ediyoruz. Havalar müsaade ettiği sürece özel idaremiz hummalı çalışmalarına devam edecek. İlimize hizmet noktasında elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Vali Bey sayesinde işler kolaylaşacak

Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın afetlerle mücadeledeki tecrübesinin kentteki çalışmaları başka bir boyuta taşıyacağını belirten Koç, “4 tane köprümüzün ihalesini daha önce yapmıştık, çalışmalar devam ediyor. Elimizden geldiğince hızlı aksiyon alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni valimiz de konuya hakim. Daha önce Giresun ve Bozkurt’ta genel sekreterlik yapmış. Bizim işimize yardım etmesi noktasında çok ciddi bilgi sahibi olduğu için daha fazla kolay çalışacağımızı, onun da vasıtasıyla daha iyi kaynaklara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Hem genel başkanımız Ayşe Hanım’ın hem milletvekilimiz Ercan Bey’in il başkanımızın geçen hafta da bakanlıklarda bağlantı kurduk. Ekstra ilimize kaynak getirme noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Yaralar 1 yılda sarılacak

Selin Düzce’de neden olduğu tahribatın giderilmesi için tarih veren Koç, “Önümüzde 1 senelik bir süreç var. Bu süreç içerisinde selin açtığı yaraları büyük ölçüde kapatmış oluruz diye düşünüyoruz.” dedi.