Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın girişimleri ve siyasilerin desteğiyle şehre kazandırılan ve kanser tarama hizmetini vatandaşın ayağına götüren Mobil Kanser Tarama Tırı, yaklaşık 1.5 yıldır ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy geziyor.

Sağlık yatırımlarının artarak devam ettiği Düzce’de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 20 Eylül 2023 yılından itibaren hizmet veren Mobil Kanser Tarama TIRI, çağın hastalığı olan kanser hastalığının erken teşhisinde önemli rol oynuyor. 

İl Sağlık Müdürlüğü’nün, Sağlık Bakanlığı’ndan tahsis ettiği Mobil Kanser Tarama TIRI merkez ve ilçelerde, halka ücretsiz olarak kanser taraması yaparken, bugüne kadar, bin 295 kişiye mamografi çekimi yapıldı. Mamografi çekiminde riskli görülen 20 kişi ise ilgili sağlık kurumlarında tedavi görmeye başladı.

GECELERİ DE RADARLA HIZ KONTROLÜ YAPILACAK GECELERİ DE RADARLA HIZ KONTROLÜ YAPILACAK

Öte yandan, Mobil Sağlık TIR’ında görevli uzmanlar 507 kişiye HPV testi yaptı. Bin 817 kişiye ise kanser bilgilendirme eğitimi verilirken, Mobil Kanser Tarama Tırı’nın il genelinde ücretsiz sağlık taramalarına devam edeceği bildirildi.

HABER: Savaş ARI