Düzce'de deprem nedeniyle ara verilen eğitime bugün kaldığı yerden devam ediliyor. Kentte 23 Kasım Çarşamba günü meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem nedeniyle 5 Aralık’a kadar tatil edilen okullar, tüm binalarda yürütülen detaylı incelemenin ardından kapılarını yeniden öğrencilerine açtı.

Gölyaka merkezli büyük deprem ve sonrasında halkı sokağa döken artçılar nedeniyle çocuklarını okula göndermeye çekinen velilerin yüreklerine su serpen açıklama ise bizzat Düzce Valisi Cevdet Atay’dan geldi. Vali Cevdet Atay, yaptığı açıklamada, tüm okul binalarının kapsamlı bir incelemeden geçtiğini ve güvenli olduğunun raporlar ilgili kuruma sunulduğunu aktardı.

VALİ ATAY’IN İSABETLİ KARARLARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Öğrencilerin güvenliğinin öncelik olduğunun altını çizen Vali Atay’ın deprem sonrası yaşanan psikolojik sıkıntıları da göz önüne alarak uygulamaya koyduğu isabetli kararlar ise tüm eğitim camiası ve veliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

HER ŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN…

İFTAR SAATİNE KADAR YOĞUNLUK OLUŞTU İFTAR SAATİNE KADAR YOĞUNLUK OLUŞTU

Tüm okul binalarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı denetim ekipleri tarafından detaylı bir şekilde incelendiği ve güvenli olduğunun tespit edildiğini yaptığı açıklama ile velilere duyuran Vali Atay, ayrıca öğrencilerin yaşadığı korku ve endişenin giderilmesi için öğretmenler ve uzmanlar tarafından sosyal aktivite ve rehberlik hizmetlerine ağırlık verileceğini vurguladı.

VELİLER RAHAT BİR NEFES ALDI

Bununla birlikte zaruri sebeplerle okula gelemeyen öğrencilerin izinli sayılacağı ve bu dönemde öğrencilerin serbest kıyafetle okula gelebileceği açıklandı. Tüm bu gelişmeler okulların açılmasından endişe eden ebeveynlerin rahat bir nefes almasını sağladı.

SÜRECİ TİTİZLİKLE YÖNETEN İL MİLLİ MÜDÜRÜ KIRBAÇ: HİÇBİR OKULDA YIKIM OLMADI

Öte yandan depremin ilk anından bu yana sahada olan ve il genelinde tüm eğitim kurumlarını tek tek yerinde inceleyen Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç da depremde kentteki hiçbir okulda yıkım olmadığını vurguladı.

Okullarda yapılan güçlendirme çalışmalarının, depremde faydasının görüldüğünü anlatan Kırbaç, "309 resmi, 38 özel okulumuzun incelemesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından yapıldı. Çok şükür ağır hasarlı, orta hasarlı binamız yok. Sayın milli eğitim bakanımızın açıkladığı 4 okulumuza ilişkin bakanlığımız ileri inceleme yapmayı uygun gördü. O okullarda da tekrar bir deprem performansı analizi yapılacak. O rapora göre de o okullarla ilgili bir karar verilecek." diye konuştu.

Kırbaç, ayrıca öğrencilerin taşınmasıyla ilgili planlama sürecinin de devam ettiğini belirterek, velilere bilgilendirmeler yapıldığını aktardı.

Editör- Abdülkadir Durmaz