Faydalarının saymakla bitmeyeceği sporun, özellikle küçük yaştaki çocukların gelişimi ve kendilerini kötü alışkanlıklardan uzak tutmasındaki etkileri göz ardı edilemez. Sağlık yönünden dikkatli yapılan spor faaliyetleri çocukları fiziksel ve sosyal noktalarda önemli yerlere taşıyor.

İletişim kurmadaki yeteneği de arttıran spor, grup hâlinde yapıldığında çocuğun liderlik, paylaşma gibi özelliklerini de ortaya çıkarıyor.

Dolayısıyla çocukların, aileleri ve öğretmenleri tarafından küçük yaşta spora yönlendirilmesi, çocukları uzak durması gereken alışkanlıklardan korumada da etkili oluyor.

Çocukların stresle baş etmesine de yardımcı olan spor, çocuğun özgüven gelişimine de destek sağlıyor.

Yaz tatilinde sıcak havaların etkisiyle günün büyük bölümünü evde geçiren çocukların, tablet, televizyon ve telefonla uzun saatler vakit geçirmesi küçük bedenlerin gelişimini olumsuz etkiliyor. Hareketsiz şekilde saatlerce oturan çocuk ve gençlerin sağlıksız gıda tüketmesi ise riskin boyutunu katlıyor. Çocukları sağlıksız yaşama doğru sürükleyen bu kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi noktasında anne-babaları uyaran Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, hareketsiz yaşama ‘Dur’ deyin parolasıyla önemli tavsiyeler paylaştı.

Sokaklarda oynamanın yerini alan tablet, çocukların sosyalleşmesini geriye atarken bunun önüne geçmesi için sporu özellikle tavsiye eden uzmanlar çocukların küçük yaşlarda spora başlamasının önemini ifade ediyor.

Çocukların 3-4 yaşlarında, kendilerine uygun spora başlaması en uygun dönem olarak belirtilirken, bu dönemde çocuğun oyuna olan ilgisinin de çok olmasıyla, bu tür etkinliklerin oyun ağırlıklı olmasının daha iyi olacağı bildiriliyor.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, yaptığı yazılı bilgilendirmede, ‘Düzenli fiziksel hareketin çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, yetişkinlik döneminde karşılaşabileceği çeşitli kronik hastalıkların engellenmesinde, istenmeyen alışkanlıklardan korunmasında ve sosyalleşmesinde etkilidir.’ ifadelerine yer verdi.