Yurt dışından gelen akademisyenler Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde çalışma yapıyor. Konuya ilişkin Düzce Üniversitesi’nden yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi:

“Rektörlük makamında gerçekleştirilen ziyarette; University of Bojnord,Department of Horticulture, Agriculture Faculty of Shirvan Dr. Sajede Karimpour, Shahid Bahonar University of Kerman, Department of Plant Breeding and Biotechnology, Research and Technology Institute of Plant Production (RTIPP) Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi, Düzce'nin değişik yerlerinde bulunan kültür armut tipi ırklarının üretim teknikleri ve genetik çeşitlilikleri üzerine ön proje çalışmaları ve üniversite bünyesindeki botanik bahçede üretim teknikleri üzerine ortak çalışma yapmak amacıyla geldiklerini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Prof. Dr. Nedim Sözbir, yapılan iş birliğinin başarıyla sonuçlanması temennisinde bulunarak, misafir akademisyenlere Düzce Üniversitesi ürünlerinden hediye etti.”

ŞEHİT UFUK BAYSAN’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİLER ŞEHİT UFUK BAYSAN’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİLER

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Necmi Aksoy, Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Necmi Aksoy şunları kaydetti: “Üniversitemiz, Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi, başta bölgemiz ve ülkemizin biyolojik çeşitliğini korumak ve sürdürebilirliği üzerine; ulusal ve uluslararası projeler, çalışmalar ve iş birlikleri yapmaktadır. Bu amaç ile üniversite kampüsümüzde ‘Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’ projesini yürütmektedir. Özellikle, üniversitemiz ‘Çevre ve Sağlık’ alanlarında bölgesel kalkınma odaklı üniversite olduğundan; bitkisel biyolojik çeşitliği, tıbbi kullanımdan gıdaya, bölgesel kalkınma ve doğal kaynak alanların korunmasına kadar, büyük önem oluşturmaktadır. Bölgemiz kültüre bağlı bitkisel biyolojik çeşitlilik bağlamında çok ayrıcalıklı bir yere ve çok zengin kültür bitki çeşitliliğine sahiptir. Bunların başında, Akçakoca ilçesi ve civar köylerinde ‘Eğri Sap Armudu’ başta olmak üzere birçok yerel armut kültür ırkı bulunmaktadır. Akçakoca başta olmak üzere, Düzce'nin değişik yerlerinde bulunan kültür armut tipi ırklarının üretim teknikleri ve genetik çeşitlilikleri üzerine ön proje çalışmaları ve botanik bahçemizde üretim teknikleri üzerine ortak çalışma yapmak amacıyla; Pomology (Meyve  Bilimi ve Kültürü) üzerine çalışmalar yapan; Dr. Sajede Karimpour ve Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi, 12 Ağustos- 6 Eylül 2023 tarihleri arasında araştırma merkezimiz ve botanik bahçemizde  yabancı araştırmacı olarak bulunmaktadırlar.” ifadelerine yer verdi.