Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,4 şiddetindeki deprem çevre illerde de etkisini gösterdi. Toplam can kaybı sayısı 1014’de ulaşırken 7 bin 3 kişinin de yaralandığı biliniyor.

1999 depreminde acı kayıpları olan Düzceli vatandaşlar bu durumu “en iyi biz anlarız” diyerek Kızılay Kan Merkezi önünde kan bağışında bulunmak için toplandı.

gnll

Şimdiye kadar bin 200 kişinin kan bağışı başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

OSMAN KUYUMCU ANADOLU LİSESİ ÖĞRETMENLERİ DE DUYARSIZ KALMADI

Düzce Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan 20 öğretmen, yaşanan deprem afetinin ardından kan bağışında bulunmak üzere Kızılay Kan Merkezi önüne geldi.

Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Tarih öğretmeni olarak görev yapan Fatih Lermi: “Öncelikle tüm Türkiye’ye geçmiş olsun. Aynı acıyı bizde yaşadık. Şu an duyguluyum. Çok fazla da konuşamayacağım. Öğretmen arkadaşlarla ilk ne yapabiliriz diye düşündük. Kızılay başkanımızın mesajını gördük. Mesajı okul grubumuzda paylaştık. İlk olarak kan vermekle başlayalım dedik. O yüzden de buradayız. İnşallah değerlerimiz de uygun gelir ve kan veririz” ifadelerini kullandı.

Kan bağışı talebi olduğunu öğrendiği gibi kan vermeye geldiğini söyleyen Düzceli bir vatandaş: Düzceliler olarak 99 depremini bizde geçirdik, bizde yaşadık. Yaşanan sıkıntıyı gayet net biliyoruz. Onların yaşadığı acıya ortağız. En ufak bir yardımımız ne olabilir diye düşündük. Kızılay’da şu an stoklardan kan kullanıldı ama yine de kan bağışı talebinde bulunulduğunu öğrendik. Onun için geldik sırada bekliyoruz diğer vatandaşlarla beraber. Rabbim yar ve yardımcımız olsun bugünlerde” dedi.

gnl1

“ELİMİZDEN BU GELİYOR”

Daha önce 3 deprem yaşayan biri olduğunu belirten Cemil Gümüş şu şekilde konuştu: “Haberlerde Kızılay’da kan toplandığını duyduk. Arkadaşlarla birlikte geldik. Elimizden ne geliyorsa onu yapalım diye geldik. Yaşayan bilir çünkü 3 kere yaşamışım. Elimizden bu geliyor şimdilik. İnanın yakın bir yer olsa koşar giderdik. Elimizden gelen yardımı da yapacağız Allah’ın izniyle.”

Bir saattir kan bağışı yapmak için beklediğini söyleyen Yılmaz Gümüş: “İşi gücü bırakıp geldik hemen. İlk etapta kan ihtiyacı olur. Vatandaş olarak elimizden bu geliyor şu anda. Bir saati geçti bekliyorum” cümlelerini kurdu.

Mehmet Gümüş ise: “Kan vermeye geldik. Vatandaşlık görevimizi yapalım dedik” iafelerini kullandı.

Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Baş Müdür Yardımcı olarak görev yapan Engin Karagöz: Grup halinde buradayız. Birçok duyarlı kardeşimiz gibi bizde buradayız. Acılarını paylaşıyoruz. Bütün illerde kan merkezlerine vatandaşlarımızı bekliyoruz. Şu an burada 20 kişi kadar varız” dedi.

“Elimizden ne geliyorsa yapacağız” diyen Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Edebiyat öğretmeni olan Ali Karagüzel: “Osman Kuyumcu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Edebiyat öğretmeniyim. Arkadaşlarla beraber kan vermeye geldik. Vatandaşlık görevimizi yapıyoruz biz.

“İNŞALLAH HEPSİNİ SAĞ SALİM KURTARIRLAR”

Depremi yakından yaşayan birisiyiz.  7,2 depremini yaşamıştık Kaynaşlı’da. Oradaki durumu şu an tahayyül edemiyorum. Zor durumdalar. Elimizden ne geliyorsa yardımı esirgemeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Matematik Öğretmeni Kaan Altınok: “Osman Kuyumcu’da Matematik öğretmeniyim. Okul olarak böyle zor günlerde insanlara yardım olması için kan bağışında bulunmaya geldik. Milletimize yardım etsin Allah’ımız. İnşallah bu kötü günler çabuk geçer, İnşallah hepsini sağ salim kurtarırlar” dedi.

Osman Kuyumcu Anadolu Lisesi öğretmeni Necmi Kol: “Osman Kuyumcu’da öğretmenim. Öncelikle ülkemizin başı sağ olsun, geçmiş olsun. Ülkemizin ve vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek için bir nebzede olsa faydamız olursa diye kan bağışı için buradayız. Allah hepimize sabır versin. Tekrardan geçmiş olsun. Ülkemizde böyle olaylar tekrar yaşanmasın” ifadelerini kullandı.

Daha önce bu acı tecrübeyi yaşadığını ifade ederken duygulanan Murat Özden: Biz bu acı tecrübeyi daha önce yaşadık. Televizyonda kan bağışı için bizden istenen buydu” dedi.  HABER: Ece MUTLU- Ahmet ÇELİK