Düzce’de son dönemde inşaatlarda art arda meydana gelen iş kazaları, gözleri iş güvenliği tedbirlerine çevirdi. Kentteki büyük müteahhit firmalar tarafından yürütülen projelerde işçilerin tüm önlemleri alarak çalışması gerekirken, ihmal ve denetimsizliğin sonucunda canlar yanıyor.

Bu kez Algün firmasının Arapçiftliği Mahallesi’nde devam eden inşaat projesinde iş kazası meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre; inşaat şantiyesinde yüksekten düşen 20 yaşındaki yabancı uyruklu işçi Server Volami ağır yaralandı. Yardıma koşan mesai arkadaşlarının ihbarı üzerine bölgeye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. 112 Acil Servis ekiplerinin olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından iş kazası mağduru çalışan Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Sert şekilde zemine düşme sonucu kafa travması yaşayan ve kolu kırılan Server Volami’nin durumunun kritik olduğu öğrenildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÖZ ARDI MI EDİLİYOR?

Öte yandan iş kazalarının büyük oranda önüne geçen işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine özen gösterilmemesi acı olayları beraberinde getiriyor. Neredeyse her hafta bir inşaat ya da fabrikada canlar yanıyor. İş kazası sonucu kimi ağır yaralanıyor kimi hayatını kaybediyor. İşçilerin kaygı taşımadan sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla mevzuatta belirtilen iş güvenliği önlemlerinin alınması hayati önem taşıyor.

Ayrıca işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlerin yanı sıra çalışanlara bu konularda eğitim verilmesi olası kazaların önüne geçmekte etkin rol oynuyor.

UCUZ İŞ GÜCÜ: GÖÇMENLER

Diğer taraftan Düzce’de son dönemde işverenler ucuz işgücü olarak gördükleri göçmenleri tercih ediyor. Yabancı uyruklu kişilerin daha düşük ücretleri kabul etmesi nedeniyle özellikle inşaat firmaları, kalifiye Türk vatandaşları yerine tecrübesiz göçmenlere yöneliyor. Bu durum iş kazalarına ortam hazırlıyor.