Programın açılış konuşmasında Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Sağlıklı Yaşamın Anahtarları Sempozyumu serisini başlatmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Çalışkan, sağlıklı yaşamın mutluluğu, üretkenliği ve yaşam kalitesini artırdığını ayrıca sağlık alanının hem bireysel hem de toplumsal sorumluluk gerektirdiğini vurguladı.

İNSANSIZ HAVA ARACI KURSLARI AÇILACAK İNSANSIZ HAVA ARACI KURSLARI AÇILACAK

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Paksoy Erbaydar, “Kanser Taramaları” başlıklı sunumunda, kanserin modern çağın en önemli halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi. Dünyada ve Türkiye’de en önemli ikinci ölüm sebebinin kanser olduğunu, taramanın etkili olduğu kanser türlerinin meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın barsak kanseri olduğunu belirtti. Erbaydar, “Kanser önlenebilir hastalıktır. Erken tanı ve tarama hayat kurtarır.” açıklamalarında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Balaban, “Karaciğer Sağlığı Neden Önemli?” başlıklı sunumunda, karaciğerin vücut metabolizmasını düzenleyen hayati bir organ olduğunu belirtti. Vücudun en büyük organlarından karaciğerin 500’den fazla görevi olduğunu ve kendini yenileyebildiğini vurguladı.  

Programın bir diğer konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Gör. İnci Türkoğlu, “Obezitenin Önlenmesinde Sağlıklı Diyetin Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Obezitenin çok faktörlü bir hastalık olduğunu ve çağın en önemli salgınlarından biri olduğunu söyleyen Türkoğlu, obezitenin nedenlerini, sağlık üzerine etkilerini ve sağlıklı beslenme konularında bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çalışkan ise, “Kendine İyi Bak” başlıklı sunum gerçekleştirdi. İnsanın hareket üzerine formatlandığını ve hareketin estetik görünüm kadar, fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkıları olduğunu belirten Çalışkan, bireyselleştirilmiş spor eğitiminden de bahsetti.