Akaryakıt ücretlerine gelen art arda zamlar okul servis ücretlerini de katladı. Hal böyle olunca çoğu veli 'daha ekonomik' düşüncesiyle rotasını toplu ulaşıma çevirdi.  Düzce Belediyesi tarafından sağlanan ‘Öğrenci Kartı' almak ya da mevcut kartı doldurmak için dolum noktasına gidenlerin oluşturduğu uzun kuyruklar ise tepki çekti. Öncü Haber mikrofonuna konuşan kuyrukta uzun süre bekleyen öğrenciler, okulların açılması dolayısıyla oluşabilecek yoğunluk göz önüne alınarak ek hizmet noktaları oluşturulması gerektiğini savunarak, ‘İnsanlar boşa ayakta bekliyor yazık değil mi?’ diye konuştu.

Düzce Belediyesi’nin hizmetlerinden olan merkezde bulunan ‘Kart Dolum ve Değişim Noktası’nda okulların açılmasıyla birlikte oluşan yoğunluk, uzun bekleyişlere sahne olunca tepkileri de beraberinde getirdi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz ay akaryakıta gelen zamlar, ulaşım ücretlerine de yansıyınca belediye meclisi kent kart ücretlerinde revizyona gitmişti. Son gelen zamlarla tek kullanımlık bilet 18, kredi kartı 17 lira olurken tam bilet 16, indirimli biletse 10 TL olmuştu. Genç kart ise 380 olarak belirlenmişti.

Okul servislerinin aylık ortalama 1.500-2 bin liraya yükselmesi sonrasında aileler çözümü ‘Genç Kart’ta buldu. Aylık 380 TL’ye doldurulan kartla birçok öğrenci servisin rahatlığına rağmen ekonomik gerekçelerle otobüsle ulaşım sağlıyor.

Düzce Belediyesi önündeki ‘Kart Dolum ve Değişim Noktası’ öğrencileri ekonomik olarak rahatlatsa da okulların açıldığı şu günlerde dolum noktası önünde oluşan uzun kuyruk öğrenci ve ailelerini bezdiriyor.

Öncü Haber Merkezi öğrencilerin görüşlerini almak için sokağa indi, merkezin önünde öğrencilerle görüştü. Öğrenciler karta ulaşmak için yaklaşık 2 saat sıra beklediklerini ifade ederken, ek bir merkez kurulmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Servis ücretlerinin fazla olması sebebiyle ‘Kent Kart’ almak istediklerini söyleyen öğrenciler Öncü Haber Mikrofonu’na şöyle konuştu:

1-110

“Ek kart merkezi oluşturulmasını çok isterim”

Bir öğrenci: 1 saatten fazla kart oluşturmak için bekliyorum. Ek kart merkezi oluşturulmasını çok isterim. Burası çünkü yetmiyor geçen sene de aynı sorunu yaşadık. Fazlasıyla kötü bir yer bir de çok küçük. 1 saattir bekliyoruz bir de geçmiyor.

2-131

Mustafa Ali Altunkaya: Yaklaşık 1 saattir bekliyorum kart oluşturmak için. Ek bir merkez gerekli burada 200 kişi vardı ben geldiğimde şimdi yaklaşık 60 kişi var. İnsanlar boşa ayakta bekliyor yazık değil mi? Ekonomiden ve biraz da sıkıntılardan dolayı servisler uçuk fiyatlar veriyorlar. Otobüsle daha iyi oluyor hem servise binince istediğim gibi rahat hareket edemiyorum. Ama en büyük nedeni ekonomik sıkıntılar şu an bizim okula bin TL’den başlıyor servis fiyatları arada 4 kilometre fark var, bunun sonu ne olacak bilmiyoruz. Öğrenci kartıyla ulaşım sağlarsam aylık 380 TL’ye geliyor.

3-89

Emircan Dal: Kart doldurmak için 4’ten beri burada bekliyoruz. Arızalıymış sanırım içeriye almadılar. İçeriye girdiğimizde kartı kabul etmediler. Sonra başka kartla gelmek istediğimizde karta el koymak istediler fotoğraf yoktu. Şu an kartı doldurmuyorlar doldurmak için sıra yoktu, sıra almamızı istiyorlar. Sıramız var, sıra gelmiyor şimdi. Ek bir merkez oluşturulmasını istiyoruz, kenarda bir yerde kalıyor.

4-66

“Servis ücretleri arttığı için otobüs kullanıyorum”

Bir öğrenci: Yaklaşık 2 saattir kart oluşturmak için bekliyorum. Ek bir merkez oluşturulmalı zaten sıra çok yavaş ilerliyor. Servis ücretleri arttığı için otobüs kullanıyorum.