İşçi ve emekçinin günü olarak bilinen 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, CHP İl Başkanı Semih Cemşit ve AK Parti Düzce Milletvekili adayı Hakan Kuşçuoğlu mesaj yayınladı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 1 Mayıs dolayısıyla yayımladığı mesajında Türkiye’nin üretim politikası ve işçi haklarında ortaya koyduğu duruştan söz ederek 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı tebrik etti.

İşçi ve emekçinin ülkelerin kalkınmasındaki önemine vurgu yapan Başkan Özlü şunları söyledi: “1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, 19. Yüzyılda birçok ülkede iş saatlerinin düzenlenmesi adına yapılan mücadelelerin sonucunda 1889 yılında Avrupa’da verilen bir öneri sonrası tüm dünyada emek ve dayanışmanın farkındalığını artırmak üzere anılmaya başlanmış önemli günlerden bir tanesidir. Ülkelerin gelişmesine büyük katkı sağlayan argümanlardan biri olan üretimin bel kemiği işçilerimiz, ülkemizde her daim en önemli unsur olmuş, çalışma politikaları insan odaklı bir biçimde sürekli olarak geliştirilmiş ve iyileştirilmiştir.”

2447950_1200x627

“Her alanda üretimi teşvik etmek en önemli önceliğimiz”

“Emek ve üretim; muasır medeniyetler seviyesine çıkmamızı sağlamış, bu konuya atfettiğimiz önem de istikrarı korumamızı sağlamıştır. Ülkemizin en önemli politikalarından biri olan bu gelişmeler, her kesimin kabul edeceği en büyük gerçektir. Büyümek, gelişmek yine günümüz imkanlarından faydalanarak her alanda üretimi teşvik etmek en önemli önceliğimiz olmaya devam edecektir. Bu anlayış çevresinde Türkiye’de üretime katkıda bulunan her bir işçi kardeşimi emekleri ve sarf ettiği çaba dolayısıyla kutluyor, saygılarımı sunuyorum. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda geçmişte yaşanan trajik olaylar ve bu olaylar sebebiyle hayatını kaybeden kardeşlerimi rahmetle anıyor, emekçi kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum.”

Cemşit, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin mesajında, işsizliğin çözüldüğü, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderildiği Türkiye’yi inşa edeceklerini vurguladı.

Yoksulluğun her geçen gün arttığına işaret eden Başkan Cemşit mesajında şu ifadelere yer verdi:

 “Çalışanın üzerindeki vergi ve sigorta prim yükünü indireceğiz. Kamu çalışanları arasında ücret ve maaş adaletini sağlayacağız. Kaçak yabancı işçilikle tavizsiz ve etkin mücadele edeceğiz. Çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık içeren her türlü uygulamaya engel olacağız. Çocuk işçi çalıştırılmasını engelleyeceğiz. İşçi alacaklarında zorunlu arabuluculuk mekanizmasını işçiler lehine düzenleyeceğiz. İş güvenliği ve işçi sağlığı birinci önceliğimiz olacak.”

“İstihdam yaratan bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz!”

“Meslek hastalığı hastanelerinin sayısını artıracağız. Sendikalaşmayı ve toplu iş sözleşmesi yapılmasını destekleyecek, sendikalı işyerleri için destek modelleri geliştireceğiz. İşsizliğin çözüldüğü, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin düzeltildiği, üreten, istihdam yaratan bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. 14 Mayıs’ta başka bir bayram daha kutlayacağız. Az kaldı. Türkiye’ye yeniden baharlar gelecek. Size söz…”

AK Parti Düzce Milletvekili Adayı Hakan Kuşçuoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Mesajında, 'Emek olmadan hiçbir şey yetişmez.' vurgusu yapan Kuşçuoğlu, şunları söyledi:

"İşçilerin birlik ve dayanışmasının kazanımı olan 1 Mayıs, işçi haklarının savunulduğu en özel gündür. Alın teri ve emek en yüce değerdir. Her türlü şartta emek veren işçi kardeşlerimizin sadece yılın belli bir gününde değil, her zaman yanlarındayız. Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs'ta emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmayı kutluyoruz. AK Parti iktidarı olarak asıl hedefimiz, çalışanlarımızın iş güvenliği ve sağlığının iyi bir derecede olduğu ortamlarda çalışmalarıdır. Emeğin ve emekçinin günü olan bugünde başta ülkemiz çalışanlarının olmak üzere, dünyada emeğini katık eden tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yeniden kutluyorum. Tüm işçilerimize çalışmalarında başarılar diliyor, hepsine sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün tüm yurtta coşkuyla kutlanmasını diliyorum."