İş kazaları, kalitesiz yemekler, baskı ve mobinglerle sık sık gündeme gelen Gümüşova’daki GAMA İplik Fabrikasında çalışan işçiler, fabrika önünde grev başlattı.

Whatsapp Image 2024 02 28 At 15.37.52

Aylardır maaşlarını yarım yamalak aldıklarını dile getiren işçiler, yaşadıkları bu mağduriyeti çözüme kavuşturacak tek bir yetkili muhatap bulamadıklarını dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 02 28 At 15.37.52 (1)

112 DÜKKANDA SONA GELİNDİ 112 DÜKKANDA SONA GELİNDİ

Yaklaşık 6 aydır her ay yarım maaş aldıklarını dile getiren işçiler, seslerini Öncü Haber’e duyurarak çare aradı.

Fabrika önünde günlerdir eylem yapan ve tek bir muhatap bulamayan işçiler, Öncü Haber’e konuştu.

Sefer Kurt: “Yaklaşık 9-10 senedir burada çalışıyorum. Fabrikamızda yaşanan maaş sıkıntılarından dolayı arkadaşlarımızla grev yapma kararı aldık. Hakkımızı istiyoruz sonuna kadar ama kimse bir şey yapmıyor. Herkes pimi çekişmiş bomba gibi şu anda. Yetkililerden açıklama bekliyoruz.

Yaklaşık 5-6 aydan beri maaşlar geç ve yarım yatıyor. Mart ayına geldik, daha Ocak maaşının tamamını alamadık.

Bizim talebimiz: maaşlarımızın düzenli ve tam yatması, yemekler çok kötü, yemeklerin düzgün getirilmesini istiyoruz.

MOBİNG, BASKI, KÖTÜ YEMEKLER…

 

Öte yandan Hami isimli bir başka çalışan ise: “burada tek sıkıntımız maaşlar değil. Bununla birlikte yemekler çok kötü. Gelen misafirler, bu nasıl yemek hayvanın önüne koysan yemez bu yemeği diyor. İnsani bir tavır sergilenmiyor. İşinize gelirse çalışırsınız deniyor.

Hukuki olarak bize tazminat hakkımızı da vermiyorlar. Tazminatımızı alabilsek burada bir dakika durmayız. Bize eylem yapmayalım diye baskı yapıyorlar.” İfadelerinde bulundu.

Whatsapp Image 2024 02 28 At 15.37.53

Bir başka kadın çalışan ise: “Sabah geldim buraya sordum ne zaman vereceksiniz diye. Belli değil diyorlar ve diyorlar ki işinize gelirse çalışırsınız. Ben de diyorum ki tazminatımı ver, bir dakika durmam. Buradakilerin hepsi tazminatını alsa bir dakika çalışmaz. İhbar çekmem gerektiğini ben de biliyorum ama avukata verecek para yok. Zafer kaplan Müdürü, bir kere görmedim ben.”

Bir başka çalışan: “sabah yemekhanede toplantı yapılmış, önümüzdeki ayın 20’sinde maaş yatacak ama yarım maaş yatacak demişler. Biz 15 gün mü çalışıyoruz da yarım maaş alıyoruz? Biz maaşımızı tam ve zamanında almak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

HABER – AHMET ÇELİK