Sokaklarda sürüler hainde gezerek korku salan, ülke gündemine oturan sokak köpeği saldırıları hükümeti de harekete geçirdi. 2024 yılı için hazırlanan sokak köpekleri yasa tasarısı, sahipsiz sokak köpeklerinin belirli şartlar altında uyutulmasını öngören bir düzenlemeyi içeriyor. Tasarıya göre, belediyeler tarafından fotoğrafları çekilerek, sahiplendirmek amacıyla ilana koyulan sokak köpekleri 30 gün içerinde sahiplendirilmezse, enjeksiyon yoluyla uyutulacak.Stray Dogs Crosswalk

Sokak köpekleri, Düzce’nin da aralarında bulunduğu birçok şehirde önemli bir sorun teşkil ediyor.  Bu durum, özellikle halk sağlığı, güvenlik ve hayvan hakları açısından tartışmalara yol açıyor. Sahipsiz köpeklerin uyutulması konusu, bu tartışmaların en hararetli noktalarından biri haline geldi. Ülkeyi ikiye bölen başıboş köpek sorunu ile ilgili tasarı kimi vatandaşın canice gördüğü, kimisinin ise insan sağlığı açısından uygun olabileceğini gözler önüne serdi.Resim 658126Db

Öncü Haber ekibi de son zamanlarda tartışmalara yol açan sokak köpekleri ile ilgili cadde ve sokaklara inerek  sokağın nabzını tuttu.

İşte Düzceli vatandaşların sokak hayvanları ile ilgili görüşleri;

Mustafa Emir Kurtuluş: Ben geçenlerde okuldan çıkarken bir sürü köpek kovaladı. Bence uyutulması gereksiz başka yerler koyabilirler.

Efe Çömez: Az önce gene bir köpekle koşturdu bisikletle gelirken. Uyutulması yanlış çünkü hayvanların doğal haklarını ihlal ediyorlar.

VALİ ASLAN; ’SAYGI SEVGİ VE MUHABBETLE SELAMLIYORUM. HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM’ VALİ ASLAN; ’SAYGI SEVGİ VE MUHABBETLE SELAMLIYORUM. HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM’

Alperen Akça: Bazı köpekler çok saldırgan her mahallede var

234TURAN TÜRKARSLAN:

"Düzce'ye sonradan taşındım ve burada yaşamaktayım. Emekliyim ve şu an Metek Toki'de oturuyorum. Bence bu başıboş köpekler ciddi bir sorun. Dün akşam mahallemizde yaşanan bir olaydan bahsedeyim. 7-8 yaşlarında bir kız çocuğunun ana yol üzerinden koşmaya başlayınca sürü halinde köpekler peşine takıldı. Bizlerin müdahalesiyle ısırılmaktan son anda kurtuldu. Bundan dolayı Düzce’miz genelinde başıboş köpek sorunu mevcut."

CÜNEYT HANEDAN:

"Başıboş köpek sorunu var. Çıkan kanun bu işi çözer mi bilmiyorum. Tabii ki köpekleri öldürmek istemiyor kimse, ama sorun çok büyük. Herkese saldırıyorlar, bir şekilde bu işin çözülmesi lazım."

Ekran Alıntısı-137FATİH YAMAN:

"Düzce’de başıboş köpek sorunu var. Özellikle Metek Toki'de gece 12'den sonra baya bir köpek geliyor buraya, çocuklara saldırdığı dahi oldu. Uyutulmasına karşıyım, bir önlem alınırsa daha iyi olur. Güzel bir barınak olursa veya kısırlaştırma da olabilir belki."

MAKBULE ALTUNKAYNAR:

"Buradan markete gidemiyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımızın kızının bacağından ısırdı başıboş bir köpek. Sonra annesi geldi, aldı onu buradan."