Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

Bin 152 lira para cezası var

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2022 yılı için bin 152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Güvenliğin yanı sıra yakıt tasarrufu sağlayan kış lastiği zorunluluğu için geri sayımın başlaması ile birlikte Düzce’deki oto lastik firmalarında yoğunluk yaşanıyor. 1 Aralık öncesi kış lastiği taktırmak isteyen ticari araç sürücülerinin eski ve yeni sanayi çarşısına akın etmesi ile oto lastikçilerin önünde araç kuyrukları oluştu.

Öte yandan uzmanlar, sürüş güvenliğinin, aracın yere temasını sağlayan lastiklerden başladığına dikkati çekiyor.

Kış lastiklerinin yaz lastiklerine oranla çok daha kısa frenleme mesafesi ve çekiş gücü sağladığını, bunun da soğuk ve karlı havalarda sürücü açısından kolaylık ve yol güvenliği imkanı tanıdığı aktarıldı.

HEM İŞ HEM DE DİPLOMA SAHİBİ OLACAKLAR HEM İŞ HEM DE DİPLOMA SAHİBİ OLACAKLAR

Ayrıca yaz mevsiminde kullanılan kış lastiğinin yola daha fazla tutunma sağlayacağı için daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olduğunu dile getiren uzmanlar, bu nedenle mevsimine göre lastik kullanmanın çok daha ekonomik ve güvenli olduğunu söyledi.

Kış lastiği değişim ücretleri

Diğer yandan Türkiye'de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri, 1100-1700 lira fiyat aralığında satışa sunuluyor. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 150-200 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 200-300 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 150-200 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 300-400 lira olarak uygulanıyor.