Düzce’de rakımın düşük olduğu yerlerde yeşil altın fındık hasadı yavaş yavaş sona ererken kentin yüksek kesimlerin de ise üreticinin fındık mesaisi devam ediyor. Fındığını toplayarak harman ve kurutma işlemlerini tamamlayanlar ise ürününü pazara indirmeye başladı.

Düzce’de 2 noktada alım var

Ürününü TMO’ya vermek isteyen ve 21 Ağustos’tan itibaren randevu alan üreticiler ise pazartesi itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım merkezlerinin yolunu tuttu. Düzceli üreticiler ise Çilimli ve Akçakoca ilçelerindeki alım merkezilerine randevu aldıkları gün ve saatte ürünlerini teslim edebiliyor.

Serbest piyasa hareketlendi

KAMPANYA O TARİHTE SONA ERECEK KAMPANYA O TARİHTE SONA ERECEK

TMO, 50 randıman kabuklu fındık için kilogram başına Giresun kalite için 84.00 TL, levant kalite içinse 82.50 TL ödeme yapacak. Her 1 randıman artışında ise kilogram fiyatına 1 lira 60 kuruş eklenecek. Öte yandan TMO’nun alıma başlamasıyla birlikte İtalyan tekel firmanın dizginleri elinde tuttuğu serbest piyasada da hareketlilik yaşandı. Düzce’de 71 TL’ye kadar gerileyen 50 randıman kabuklu fındığın kilogram fiyatı 73-74 TL seviyelerini gördü.

Ödemeler 30 gün içinde yapılacak

Fındığını TMO’ya vermek isteyen üreticiler ofisin işyerleri ile www.tmo.gov.tr adresi üzerinden randevularını alabilecek. Ödemeler ise ürün teslimatına müteakip 30 gün içinde ilgili üreticinin banka hesabına yatırılacak.

Dönüm başına 100 kilo sınırı

Öte yandan üretici serbest piyasadaki kontrolsüzlük nedeniyle alın terinin karşılığını alamamaktan dertli… TMO, Düzce Merkez’deki bahçeler için dönüm başına en fazla 100 kilogram fındık kabul ediyor. Üretici geride kalan ürününü ise kilogramda en az 10 TL daha düşük olacak şekilde serbest piyasaya satmak zorunda…