Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı bin 997 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli aylığının bin 594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığının 2 bin 392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4 bin 336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesi de 3 bin 38 TL’ye yükseldi.

Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemeleri artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak. Bakanlık olarak, 2023 yılında tüm toplumu hedefleyen sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetlerini iyileştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeye devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylığının bin 536 TL’den bin 997 TL’ye yükseldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Diğer yandan yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı bin 226 TL’den bin 594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da bin 840 TL’den 2 bin 392 TL’ye yükseldi. 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı da bin 226 TL’den bin 594 TL’ye yükseldi.”

Evde Bakım Yardımı 4 bin 336 TL’ye çıktı

Aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşa Evde Bakım Yardımı yapıldığının altını çizilerek, 2023 yılı ocak-temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı’nın 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıktığı kaydedildi.

Sosyal Ekonomik Destek ödemesi arttı

2022 yılı içerisinde toplam 18 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nda bulunulduğuna vurgu yapılan açıklamada ayrıca çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesi doğrultusunda, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunulduğu anımsatıldı. Bu kapsamda Düzce’de SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2 bin 337 TL’den 3 bin 38 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3 bin 644 TL’den 4 bin 853 TL’ye çıkarıldı.

“Bireyler çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekleniyor”

Uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçlar doğrultusunda desteklendiğini vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: “Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız.”