Fındık üretimi yapılan illerin çoğunda serbest piyasa fiyatları şu günlerde yükselişe geçti.

ORDU'DA REKOR FİYAT

Ordu'da tüccarlar, fındığı 3-4 ay vadeli olarak 120 TL gibi yüksek bir fiyattan satın alıyor. Yine Ordu’da yeni fındık 78-90 lira arasında dalgalanıyor. 

GİRESUN

Giresun’da Giresun kalite fındık 87  liradan 50 randıman kabuklu fındık alım fiyatı ise 82 TL    53 randımanlı kabuklu fındık 94 TL’den işlem görüyor.

TRABZON

Fındık fiyatları Trabzon'da ise 77 - 80 TL bandına yükseldi.

SAMSUN

Samsun’da yeni mahsül 78-80 liraya kadar çıktı.

SAKARYA

Sakarya’da  fındık 76 ila 80 TL arasında alıcı buluyor. 

DÜZCE

Düzce’de serbest piyasada 78-82 TL olarak işlem görüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın levant kalite için 82.5 TL açıklamasının ardından bir umut TMO'nun yolunu tutan üreticilerin çoğu yine zorlu alım koşullarına maruz kalınca tüccara yönelmişti. 

1 AY BİLE GEÇMEDEN 10 TL ARTIŞ

Ağustos ayının sonlarında 72-73 TL civarında olan 50 randuman kabuklu fındığın fiyatı bugün tüccarda 81-82 TL'ye kadar çıktı.

Serbest piyasada artan fındık fiyatlarının 100 TL'ye kadar çıkacağını öngören çoğu üretici bekleyişe geçti. 

SERBEST PİYASADA YÜKSELİŞTE

Bilindiği gibi bu yaz sel ve dolu aletlerinin tarımsal üretimdeki olumsuz etkilerinden fındık da nasibini almıştı. Her yıl tonlarca fındık toplayan yüzlerce üretici, bu sezon bahçeye bile girmedi. Hal böyle olunca serbest piyasada fındık fiyatları giderek yükselmeye başladı. 

100 TL'Yİ DE AŞMASI BEKLENİYOR

Sektör temsilcileri de üreticilere kasım ayına kadar fındıkta fiyatların 100 TL'nin de üzerine çıkma ihtimalini hatırlatarak, 'Pazara indirmek için acele etmeyin!' uyarısı yapıyor.