Artık hizmet üretemez hale gelen Akçakoca Belediyesi’ni yerel seçimlere kısa zaman kala, ‘Danışmanlık’ ücreti ve KDV’ler de dahil yaklaşık 30 milyon Euro gibi büyük bir borç yükü altına sokan Başkan Okan Yanmaz, kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine çareyi ‘laf cambazlığı’ yapmakta buldu. Makamında kamera karşısına geçerek, arka planında ‘nemalanma’ olduğu konuşulan ‘Danışmanlık’ ücretini belediye olarak ödemediklerini savunan Yanmaz’ın açıklamasının aksine İller Bankası’ndan edinilen bilgiler hiçbir şeyin anlatıldığı gibi olmadığını ortaya koydu. Akçakoca’nın geleceği için kredi konusunun peşini bırakmayan AK Partili Esvet Sarıoğlu, yaptığı araştırmalar sonucu belediyenin danışmanlık ücretini ödeyeceğini belgelerle ispatlarken, şimdi kağıt üzerinde yazan ‘Danışman’ firmanın ismine ulaşmak için kolları sıvadı.

2022’nin aralık ayında ‘Akçakoca’ya arıtma tesisi yapacağım’ diyerek Dünya Bankası’ndan 12,5 milyon Euro’luk kredi çekilmesi için meclisten yetki alan MHP’li Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, çekilen kredinin nereye harcandığını kamuoyuna açıklamadan belediyeyi bir kez daha döviz cinsinden borç yükü altına soktu. Sözde Akçakoca’ya kazandıracağı arıtma tesisi yatırımı için icraata geçmeden yeni kredi için kolları sıvayan Başkan Yanmaz, tepkilerin gölgesinde amacına ulaştı.

AK Partili üyelerin ‘Hayır’ oyuna karşılık Dünya Bankası’na 10 milyon Euro daha borçlanılması talebi İYİ Parti’nin desteğiyle meclisten geçince adeta yer yerinden oynadı.

Başta eski yerel yöneticiler olmak üzere ilçede söz sahibi birçok kesim, Başkan Yanmaz’ın borçlanma hamlesinin arkasında her iki kredideki toplam 600 bin Euro’luk danışmanlık bedeli olduğuna işaret etti.

WhatsApp Image 2023-07-12 at 15.03.27

Çaresizliğinin dışa vurumu

Bizzat yürüttüğü araştırmalar sonucunda yeni kredinin Akçakoca’nın geleceğini olumsuz yönde etkileyecek bir borçlanma olduğunu ortaya koyan AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, Başkan Yanmaz’ı bu hamleden geri döndürmek için soluğu aldığı belediyede ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Basın mensuplarının gözü önünde kendisiyle görüşmeye gelen Sarıoğlu’nu bir yöneticiye yakışmayacak şekilde tersleyen Yanmaz’ın bu tavrı, kamuoyunda oluşan büyük tepki karşısındaki çaresizliğinin dışa vurumu olarak yorumlandı.

WhatsApp Image 2023-07-12 at 15.03.28

Ne dediyse aksini yaptı

2022’nin aralık ayında onaylanan 12.5 milyon Euro’luk krediden önce belediyenin işlettiği Abant Kahvecisi adı mekanda düzenlediği basın toplantısında, ısrarla ‘Başka kredi çekmeyeceğiz.’ diyen Başkan Yanmaz, ayrıca danışmanlık ücreti de alınmayacağının altını çizmişti. Ancak bu söylemlerinin aksine ‘Deprem, Sel ve Acil İmar Projesi’ adı altında Dünya Bankası’ndan 10 milyon Euro daha kredi çekilmesi için yetki isteyip bu talebi 2023 Temmuz Ayı Toplantısı’nda İYİ Parti desteğiyle meclisten geçiren Yanmaz’ın her iki kredi için toplam 600 bin Euro olan danışmanlık bedelini de kağıt üzerinde gösterilen firmaya ödeyeceği bilgisi edinildi.

WhatsApp Image 2023-07-12 at 15.05.41

Yanmaz’ın çırpınışları: Akçakoca Belediyesi herhangi bir şekilde danışmanlık ücreti ödemedi

Toplumdan yükselen tepki sesleri üzerine belediyedeki makamında kameranın karşısına geçerek bir açıklamada bulunan Yanmaz, “Kıymetli, hemşehrilerim, Temmuz’un 6’sında yaptığımız meclis toplantısında, Akçakoca’nın Bioarıtma Tesisi ile ilgili kredi anlaşması meclisimiz tarafından onaylanmıştır. Fakat edindiğimiz bilgiler neticesinde, piyasada bazı itirazı olan vatandaşlar, bu kredi için Akçakoca Belediyesi tarafından bir danışmanlık ücreti verildiğini iddia etmişler. Bizler de hakikatin böyle olmadığını, Akçakoca Belediyesi’nin herhangi bir şekilde danışmanlık ücreti ödemediğini, bunu da belediyenin muhasebesi tarafından belgeli olarak sunmak istiyoruz. Akçakoca Belediyesi bununla ilgili herhangi bir danışmanlık ücreti ödememiştir. Herkesi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, Allah’a emanet ediyorum.” şeklinde savunmaya geçti.

Sarıoğlu’ndan titiz araştırma

Ancak bu söylemlerin de gerçeği yansıtmadığı kısa zamanda belgelendi. Uzun süredir mali krizde olan Akçakoca Belediyesi’nin borç sarmalına sokulmasına göz yummayan İlçe Başkanı Sarıoğlu, danışmanlık bedeli adı altında “600 bin Euro” ödenip ödenmeyeceği konusunda titiz bir araştırma yürüttü.

İller Bankası: Danışmanlık ücreti ödeniyor

Dünya Bankası’ndan alınan kredilere konu projelerin yürütücülüğünü yapan İller Bankası’ndaki yetkililer ile irtibata geçen Sarıoğlu, ‘Danışmanlık ücreti ödeniyor mu?’ sorusunda ‘Evet’ yanıtını aldı. Bu paranın neden ödendiğini sorgulandığında ise kendisine ‘Projeleri hazırlama, onaylatma, ihale süreci ve sahada işleri kontrol etme’ bilgisi verildi.  

Belediyeye sordu: Danışman firmanın adı ne?

Bunun üzerine Bilgi Edinme Yasası kapsamında Akçakoca Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne her iki kredi için ayrı ayrı yazılar yazarak ‘Danışman’ firmanın ismi ve söz konusu firmaya ödenen rakam ile ilgili bilgiler isteyen Sarıoğlu, KDV’ler ile birlikte toplam 30 milyon Euro gibi ciddi rakama ulaşan iki krediden varsa nemalananları ortaya çıkartmakta kararlı…

“Bize hikaye anlatmasınlar, gerçekleri anlatsınlar”

Başkan Yanmaz’ın ‘Ödemedik’ diyerek laf cambazlığı yaptığı danışmanlık bedelinin ödeneceği gerçeğini ortaya koyan AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’nun konuyla ilgili çevresine “Akçakoca Belediyesi’nden cevap istiyoruz. Bize hikaye anlatmasınlar, gerçekleri anlatsınlar!’ dediği öğrenildi.