Bir tarafta denizi, yeşili, şelaleleri ve gölleri diğer tarafta Konuralp’te gün yüzüne çıkarılan tarihi ile doğal güzellikler şehri olan Düzce, turizm pastasından hak ettiği payı hala yıllardır alamıyor. Yanı başımızdaki iller yatırımlarla ihya olup turistlerle dolup taşarken, yazın ayrı kışın ayrı zenginliği olan bu şehir neden bir arpa boyu yol ilerleyemiyor? Bu sorunun yanıtını bu kez yetkililerden değil Düzceliler’den almak için mikrofon uzattık. Vatandaşa göre; tanıtımdaki zayıflık Düzce turizmini baltalıyor.  

Deniz, doğa, gastronomi, tarih, kültür gibi turizmin birçok öğesine sahip bir şehir olan Düzce’de, bir yandan yaz tatili bir yandan da Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması sebebiyle turizmin hareketlenmesi bekleniyor. Dört mevsim farklı güzelliği olmasına ve ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil sunmasına karşılık turist sayısında atağa geçemeyen kentte, sorunun asıl kaynağı olarak tanıtım faaliyetlerindeki yetersizlik görülüyor.

Tesisleşme ve konaklama noktasında ağır aksak ilerleyen çalışmalar da olumsuz gidişata tuz-biber ekiyor.

Yaz ayları ile birlikte canlanması gereken parmakla gösterilecek güzellikteki doğal zenginliklerde henüz beklenen canlılık yaşanmazken, sorununun nerede olduğunu vatandaşa sorduk. Öncü Haber mikrofonuna görüşlerini aktaran Düzceliler, Düzce’nin yeteri kadar turist çekememesinin arka planında hedef kitleye yönelik doğru tanıtım yapılmamasını gösterdi. Billboard ve afişlerden daha çok internet ve sosyal medyaya ağırlık verilmesi öneri olarak ön plana çıktı. Ayrıca bazı vatandaşların, kendi illerinde bulunan doğal güzellikler ve tarihi yerlerden bihaber olduğu anlaşıldı.  

Düzce’nin turizmde gelişmesi adına nasıl adımlar atılabileceğini anlatan vatandaşlar, Öncü Haber mikrofonlarına şu şekilde konuştu:  

MUSA CEYLAN: O konuda bir fikrim yok. Düzce turistlik bir bölge değil Akçakoca olsa belki olabilir. Ben tanımıyorum ki turistler nasıl tanısın, bu konuda bir tanıtım yapılması gerekiyor.

ddssdsdsdd

“EREĞLİ VE BOLU'YA GÖRE DAHA AŞAĞI SEVİYEDE”

METİN KURT: Ben Düzce esnafıyım. Şu an 1-2 senedir normal ama Ereğli ve Bolu'ya göre daha aşağı seviyede. Belediye başkanları her seçilen hiç bir şey yapmadan gidiyor. Düzce’de birçok otelimiz var, genel kaynaklarımız var, şelalelimiz var, her şey var Düzce'de. İstanbul ilinden gelen vatandaşlar Düzce'yi adeta cennet olarak görüyorlar ev alıyorlar yerleşiyorlar fakat Ankara ve Adapazarı’ndan kimse gelmiyor.

metin kurt

“BİRÇOK ŞEHİRDEN DAHA GÜZEL AMA REKLAM YOK”

OZAN BARIŞER: Düzce turizmi çok iyi bir noktada gelişimler var ama tabii daha çok yatırım gerekiyor. Düzce'nin çok iyi yerleri var fakat gerektiği kadar ilgilenilmiyor yatırım yok. Yatırımlar, yeni teşfikler, gençler için yeni krediler bu şekilde düşünüyorum. Bence Düzce çok güzel bir şehir güzel reklamlar ile  güzel işler yapılabilir. Düzce birçok şehirden daha güzel ama gerektiği kadar reklamı yok ve bakım yok. Benim en beğendiğim Aydınpınar Şelalesi Milli Parkı. Gerçekten çok güzel ama bakım yok, bungalov, karavan, kamp alanları yapılabilir.

“REKLAM İLE İLGİLİ KONULAR ÇOK ÖNEMLİ”

HİKMET OVALI: Düzce'de turizm ile alakalı bir şey göremiyorum şöyle ki parkta yapılan fuar ile ilgili gıda üzerine yapılan etkinlikler vardı başka bir şeyler yok. Bolu’da panayır var, burada yok. İnsanlar kendileri yapıyorlar eğlencelerini. Reklam ile ilgili konular çok önemli. Çağlayan, Samandere ve Yığılca yolu açılmış olsa turizm açısından daha güzel olur.

YİĞİT ALİ YILDIZOĞLU: Düzce gelişmekte olan bir şehir, geleceği var. Düzce Konuralp Bölgesi’ni etkin şehir olarak düşünebiliriz, bence gelişebilir.

yiğit ali

“GENÇLERİN TAKILACAĞI ÇOK BİR YER YOK”

CAN DEMİRCAN: Düzce’ye  Almanya'dan gelen vatandaşlar var görüyoruz. Düzce'yi beğeniyorlar. Düzce’de çok güzel yerler var ama yeteri kadar tanıtılmıyor pankartlar var ama internet paylaşımları daha fazla olması gerekiyor. Temizlik bakımından ay sonu da olsa Gölyaka da bulunan göl çok kirli. Gençlerin takılacağı çok bir yer yok.  Zaten çoğunun da cebinde para yoktur o yüzden sürekli AVM’lerdeyiz.

“DÜZCE TURİZMİ ÇOK İYİ BİR NOKTADA”

HAZAL KUYUCU: Düzce turizmi çok iyi bir noktada herkesin gezip görebileceği bir yer.

hazal

EMİN BERBER: Düzce gelişmeye müsait bil il. Bu son zamanlarda yapılan Cumayeri ve Akçakoca ile alakalı ama yine de çevre şehirlere göre daha geri kaldığını düşünüyorum. Düzce konum itibariyle çok daha güzel olması gerekiyor Akçakoca sahili kadar gelişmiş bir yer yok Akçakoca'ya değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum, Cumayeri’nde rafting ve diğer yaylalarımız. Festivaller mesela… Cumayeri’nde festival yapılmıştı. Onun gibi etkinlikler düzenlenebilir. Düzce’nin belirli bir yeri değil ama nehirleri ve ormanlarını seviyorum.

“ÇOĞU YERİ GEZME FIRSATIM OLMADI”

ŞÜKRÜ CAN YILDIZ: Düzce turizm alanında Konuralp başta olmak üzere çok büyük bir tarihi eser alanımız var, müzesi var Konuralp’te, Cumayeri, Gölyaka, gibi ilçelerde mera alanları, doğa alanlarımız var. Düzce turizm açısından güzel bir şehir. Turlar yapılabilir, konserler festivaller yapılabilir, bu gibi şeyler turizmi etkileyecektir.  Çoğu yeri gezme fırsatım olmadı. Öğrenciydim ama bundan sonra gezeceğim. Gölyaka’nın parkları, şelalesi ve nehirleri güzel.

özgejkdskdsdsdsddsj

ÖZGE SERT:  Düzce yeşillikleri ve doğası ile güzel, şu anki doğanın durumuna göre yeterince tanıtılıyor. Doğal faaliyetler ve doğayı canlandırmak için daha çok ağaç dikebiliriz. Düzce’de birkaç yer gezdim öyle çok bir yere gitmedim.

“DÜZCE'DE YARI YARIYA BİR TURİST ÇEKİYORUZDUR”

HÜSEYİN DURMUŞ: Düzce'yi turizm de çok iyi görüyorum her tarafı çok güzel muhteşem bir şehir.  Düzce'de yarı yarıya bir turist çekiyoruzdur ama tam emin değilim. Tanıtım yapılması gerekiyor, televizyonlarda izliyoruz çok şahane yerlerimiz var.

TURGUT MAYDA: Bence geliştirilmesi gereken konular var, insan zihniyeti olarak bence biraz daha geliştirilmesi lazım. Akçakoca gayet güzel, çok bir eksiği yok. Düzce'yi gezmeyi istedim ama hiç fırsatım olmadı. Mesela Konuralp’te antik kent var ama arkadaşlar ile bir araya gelip gidemedik.