Gram altın geçen hafta merkez bankası kararlarıyla birlikte hareketli bir hafta geçirdi. Hafta boyu hareketli bir seyir izleyen altın, Fed’in faiz kararının ardından geri çekildi. ABD tarafından gelen büyüme verileri, işsizlik maaşı başvurularına ilişkin veriler ile birlikte Fed’in sıkılaşma döngüsüne devam edeceği beklentisi altının haftayı kayıpla kapatmasına neden oldu.

ONS ALTIN GERİLEDİ

Fed'in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE’nin 2021’den sonra en düşük seviyede gerçekleşmesi piyasalara iyimserlik olarak yansıyor. Bununla birlikte dünya piyasasında altının ons fiyatı kısa vadede geriledi ve haftayı büyük bir düşüşle kapattı.

GRAM ALTIN YÜKSELME EĞİLİMİNDE

Gram altın tarafında ise sabah saatlerinden itibaren yukarı yönlü hareketler gözlemlendi. Haftalık grafikte ele alındığında ise gram altın geçen hafta çıktığı en yüksek seviye olan bin 712 TL’nin gerisine düştü. Yeni hafta ile birlikte sabah saatlerinde bin 693 seviyesinden işlem görüyor.

 

ALTIN NE OLUR, DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanları, sert yükseliş ve düşüşlere rağmen, altının ağustos ayında ataklar yapacağı uyarısında bulundu. Uzmanlar: “Ons altın tarafında ağustos ayı ile alakalı, 2000 dolar seviyesinin üzerinde ataklar yaşanacağına dair öngörümüz devam ediyor.” ifadelerinde bulunarak, altında kısa vadeli dalgalanmaların, uzun vadede yükselişle devam edeceğinin sinyalini verdi.