Düzce Valiliği, yaz aylarında hem aşırı sıcak hem de insan kaynaklı orman yangınlarının önüne geçmek amacıyla harekete geçti. Bu doğrultuda Düzce il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda çıkabilecek yangınların önlenmesi amacıyla bir dizi tedbir kararları uygulamaya koyuldu.

Pi̇kni̇k Alanlari Page 0001

Düzce Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan veriler çerçevesinde; ülke genelinde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artması ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğine bağlı olarak orman yangını riskinin artabileceği vurgulanarak, Düzce sorumluluk alanlarında çıkabilecek orman yangınlarının önlenebilmesi amacıyla şu kararların alındığı kaydedildi:

“1- Düzce ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara, yetkililer ve orman idaresi tarafından yasal veya zorunlu sebeplerle izin verileceklerin dışındaki girişler ile 2’nci maddede belirtilen alanlar dışındaki tüm girişler 16 Temmuz 2024 tarihinden 15 Ekim 2024 tarihine kadar yasaklanmıştır.

2- Düzce ili sınırları dahilinde; yer ateşi yakılmamak kaydıyla ekli listede belirtilen alanlarda 10.00-20.00 saatleri arasında ocak, barbekü, mangal, piknik tüpü ve semaver kullanılarak piknik yapılabilecektir. Aydınpınar, Güzeldere Şelalesi ve Korugöl Tabiat Parkı ile Samandere Şelaleleri Tabiat Anıtı Milli Parkları’nda, 10.00-20.00 saatleri arasında yalnızca piknik tüpü kullanılarak piknik yapılabilecektir. Orman parkları, milli parklar ve tabiat parklarında ilgili idarenin belirlediği şekilde ateşsiz piknik ve diğer rekreatif faaliyetler yapılabilecektir.

ADRENALİN TUTKUNLARI RAFTİNG YAPTI ADRENALİN TUTKUNLARI RAFTİNG YAPTI

3- 2’nci maddede belirtilen yerler ve koşullar dışındaki ormanlık alanlarda piknik ateşi, çoban ateşi, avcı ateşi vb. her türlü ateşin yakılması; mangal, semaver, piknik tüpü, barbekü vb. kullanarak ateşli veya ateşsiz piknik yapılması yasaktır.

4- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

5- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ, TEİAŞ, SEDAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

6- 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31 ve 32’nci maddeleri kapsamında kalan köylerimiz başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan tüm köy ve mahallelerimizde anız, bağ bahçe, fındıklık ve tarla temizliği amacıyla dahi olsa her türlü bahçe atığı, bitki örtüsü vb. yakılması ile çoban ve avcı ateşi yakılması yasaktır.

7- Kamping işletmeleri haricinde orman içerisinde ve bitişiğinde kamp yapılması, çadır kurulması ve karavanla konaklama yapılması yasaktır.

8- Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddeler kullanılması yasaktır.”

Editör: OĞUZHAN BAL