Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası çeşitli açıklamalarda bulundu. TOKİ başta olmak üzere yüzde 25 kira zammı ve memur-emeklilik zamlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Yatırım, istihdam, üretim, istihdam, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız” şeklinde konuştu.

“Bölgede toplam 650 bin konut inşa edeceğiz”

“Millet olarak, 2 milyarlık İslam âlemiyle idrak ettik” diyen Erdoğan, “Gariplerin ve öksüzlerin elinden tuttuk. Depremzede kardeşlerimizi ihmal etmedik. Pek çok arkadaşımız deprem bölgesindeydi. Yalnız olmadıklarını bir kez daha kendilerine hissettirdik. 11 vilayetimizin tamamında ihya ve inşa çalışmaları devam ediyor. TOKİ'miz bölgenin yeniden inşa sürecinde öncü rol oynuyor. Binalar hızla yükseliyor. Ekim kasım ayından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatına başlıyoruz. Amacımız ilk 1 sene içerisinde 319 bin deprem konutunu teslim etmektir. Bölgede toplam 650 bin konut inşa edeceğiz” dedi.

İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM

“Ticaret Bakanlığımız denetimleri sıkılaştırılacak”

“Milletimize meydanlarda verdiğimiz sözleri de asla ihmal etmiyoruz” diyen Tayyip Erdoğan, “2023 yılının ikinci yarısında asgari ücretin net olarak 11 bin 402 liraya yükselttik. Asgari ücrete yüzde 34 gibi enflasyonun üzerinde refah payını da içeren zam yapmış olduk. Son 21 yıldır kararlılıkla sürdürdüğümüz halkımızı enflasyona ezdirmeme prensibimize bugün de sahip çıkıyor. Fahiş kira artışlarına karşı geçen sene devreye aldığımız üst sınır uygulaması bu tedbirlerden biriydi. Konut kira sözleşmelerinde oranı yüzde 25 ile sınırlanmıştık. Temmuz ayında yenilenecek kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulamaya devam edeceğiz. Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında oluşan balonu yakından takip ediyoruz. Tamahkârlıktan ve aç gözlülükten kaynaklanan bu meselenin üstüne gideceğiz. Ticaret Bakanlığımız denetimleri daha da sıklaştıracak. Stokçuluk ve fırsatçılık yapanlara asla müsaade edilmeyecektir. Milletin canını yakanlardan muhakkak hesap soracağız. Yeni ekonomi kadromuz enflasyonla mücadelenin yanı sıra uluslararası yatırımlara hız verdi. Seçim belirsizliğin ortadan kalkmasıyla beraber uluslararası yatırımcının ülkemize ilgisi yükseldi. Salgın sonrasında Türkiye'nin yıldızının daha da parladığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar doları buluyor”

11-12 Temmuz gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'nin ardında yurt dışı trafiğinin yoğunlaştırılacağını dile getiren Erdoğan, ”Yatırım istihdam üretim ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme hedefine sıkı sıkıya bağlayız. 9 günlük tatile rağmen dış ticaret rakamlarından güzel Haberler gelmeye devam ediyor. Yılsonu hedefimiz olan 265 milyar dolara ulaşacağımız kanaatindeyim. Ekonomi politikalarımızın odağından 85 milyonun refahını yükseltmek vardır. Sadece depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar doları buluyor. Seçim gündeminin iş dünyamızın tüm kesimlerini yorduğunu biliyorum. 31 Mart 2024 mahalli idarelerinin seçimini suhuletle atlattıktan sonra Türkiye Yüzyılı'na koşar adımlarla gideceğiz. Sadece depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar doları buluyor. Seçim gündeminin iş dünyamızın tüm kesimlerini yorduğunu biliyorum. 31 Mart 2024 mahalli idarelerinin seçimini suhuletle atlattıktan sonra Türkiye Yüzyılı'na koşar adımlarla gideceğiz. Vergi istisna süresini uzatıyoruz. Tasarruf sahiplerine olumsuzluk oluşturmayacak şekilde süreci yürütüyoruz. Memur maaşlarına yapılacak zam miktarıyla ilgili süreci başlatıyoruz. 5 Temmuz Çarşamba günü 6 aylık enflasyon oranlarımız netleşmiş olacak. Enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz” diye konuştu.

HABER / OĞULCAN ÖNER