Düzenlenen toplantıya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve gazeteciler katılım sağladı.

Düzce Belediyesi Encümen Salonunda düzenlenen toplantıda, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altuntaş, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altuntaş şunları söyledi:

“Değerli Hemşehrilerimiz, Değerli Düzceliler

Şehrimizde yaşanan vahşi kadın cinayetlerini değerli basınımızdan üzüntü ve utanç içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız.

Bizler kadınların güçlenmesi, her alanda var olması, kendine ve kentine faydalı kadınlar olmasını misyonu ve vizyonu edinmiş ve bu uğurda azami gayret sarf etmiş Düzce'nin en fazla katılımcısı olan Kadın Platformu olan Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, Yönetim Kurulu ve üyelerimiz olarak oldukça üzgünüz.

Bizler her alanda kadın iyi olsun, güçlü olsun, mutlu olsun, mutlu aileleri olsun mutlu çocukları olsun istiyoruz. Gerek kamusal alanda bunun için yapılan çalışmaların takibinde gerekse sosyal alanda uygulanmasında yapılan çalışmaların eşleşmesi ve sahada uygulanabilirliği in artması için bu görevi yürütüyoruz.

Akıl almaz bir saldırıyla hayatı son bulan kadınların karşılaştığı vahşet, bilinçli eziyet ve yok oluş hikayeleri sadece kadına yönelik şiddet degildir. Bu insanlıga yönelik bir şiddettir.

Kadın Hz Havva ile insanlığa ana, Hz.Hatice ile Peygamberimiz ile fikir teatisi yapabilecek kadar güçlüdür. Devlet işlerinde, kamuda, iş dunyasinda evinde dünyanın nefes alanıdır. Kadına ölüm değil yaşamak yakışır. Kadına kefen değil gelinlik yakışır. Kadına yok olmak değil eğitim yakışır. Eline kitap, yoluna çiçekler yakışır.

Bu cinayetler kadınlar güclenerek yaşam alanlari  artsın, kimseye muhtaç olmasın, kendinin öz saygısını, çevresinin sevgisini ve saygısını kendilerine yol arkadaşı yaparak hayatta var olsun diye Kadınlar için aralıksız mücadele eden sadece bizlerin değil tüm insanlığın kanını dondurmuştur.

Kadınların güven içinde yaşadıgı bir dünyaya destek vermek için buradayız. Şiddet kurbanı her kadının hakkını aradığımız gibi davanın takipçisi olacağız. Faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması,

adaletin sağlanması için  sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

Devletimizin adlî merciilerinin vicdanları teskin edecek bir karar alacağına inanıyoruz.

Böylesi vahim olayların bir daha yaşanmaması, kadınların can güvenliğine kasteden ve toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda, kadına yönelik şiddet faillerinin en hızlı, adil ve isabetli şekilde cezalandırılması için mücadeleye devam edeceğiz.”

Haber – Ahmet Çelik

Kameraman – Emirhan Töngel

Editör: Emirhan Töngel