Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Genç Başkanı Selma Şener Kurt, 8 Mart Kadınlar Günü hakkında Öncü Haber’e konuşan  Kurt, “8 Mart kutlanılması gereken bir gündür anılması gereken bir gün değildir” ifadelerini kullandı.

“Kadının değerli olduğunun herkes bilincinde ve bunu bize çok iyi bir şekilde yansıtıyorlar” diyen Kurt konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış ve her yıl 8 Mart’ta kutlanan bir gün. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomi, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması için ayrılan bir gün. Bizler için güzel ve özel mi? Evet, çünkü kadınların eşit ve adaletli olan yerlerini biliyoruz ama bugünün özel bir gün olması gerekiyordu. Kadınların kendilerini hem özel hem de daha değerli hissetmesi için. Bugün içinde çok güzel etkinlikler yapılıyor. Kadının değerli olduğunun herkes bilincinde ve bunu bize çok iyi bir şekilde yansıtıyorlar.”

8 Mart’ın anılması gereken değil kutlanması gereken bir gün olduğunu belirten Kurt: “8 Mart’ın kutlanması gerekiyor bence. ‘Anılması gerekiyor’ dendiğinde bana göre daha çok hüzün geliyor aklıma ama ‘kutlanılması’ denildiğinde kadınların neşeli olması, özgürlüklerini ortaya koyabilecekleri, özgürlük derken de kutlama yaparken de özgür bir alanımızın olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden kutlanması gereken, eğlencelerin ve etkinliklerin olması gereken bir gün.”

DEPREMZEDE KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK

Düzce’ye gelen depremzede kadınlar ve çocukları için çeşitli etkinlikler yapacaklarını söyleyen Kurt şu ifadeleri kullandı: “Biz normalde Kadınlar Gününde çok daha eğlenceli etkinlikler yapıyorduk. Maraş ve 12 ilimizi etkileyen bir deprem oldu. Düzce’mize gelen depremzede kadınlar ve çocuklar var. Bizde eğlenceli bir etkinliğimizi Düzce’de ki kadınlarla yapmak yerine bölgemize gelen depremzede kadınlar ve onların çocuklarıyla yapma kararı aldık. Psikolog arkadaşımızın bulunduğu bir etkinlik ve canlı müzik eşliğinde bir etkinliğimiz olacak. Kadınlar için ayrı, çocuklar için ayrı bir etkinlik oluşturduk. Yaklaşık 6 saat süren büyük bir etkinliğimiz olacak. Etkinliğimiz Konuralp’te ki Zahid’ül Kevseri Kız Öğrenci Yurdunda olacak.”