Kent merkezindeki her boş alanın park yerine çevrildiği Düzce’de, otopark ücretlerinin adeta alıp başını gitmesi, trafik sorununu körüklüyor. 20 liradan 40 liraya kadar çıkan, kimi otoparkçıların ise saate göre istediği otopark ücretleri yüzünden aracını olmadık yerlere bırakan sürücülere her geçen gün yenileri ekleniyor. Belli bir fiyat tarifesine göre hareket etmeyen otopark işletmecileri nedeniyle içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayan bu önemli sorun hakkında Öncü Haber ekibinin mikrofon uzattığı Düzceliler, denetim mekanizmasının devreye alınmasını istedi. “Kafalarına göre ücret koyuyorlar!” diyerek durumu özetleyen vatandaşların ortak vurgusu ‘Düzenleme şart!’ oldu.

Whatsapp Image 2024 01 02 At 16.05.02 (1)

AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Düzce’de adım başı her sokakta görülen açık otoparklarda farklı ve kimi yerlerde büyükşehirleri aratmayacak fiyatlar uygulanması sürücülerin tepkisini çekiyor. 20 TL’den 40 TL’ye kadar değişkenlik gösteren otopark ücretleri sebebiyle birçok sürücü, kaldırımları ya da dar sokakları park yerine çeviriyor.

Yayalara ait olan kaldırımları işgal eden duyarsız sürücüler yüzünden yoldan yürümek zorunda kalan vatandaşlar, kaza riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Otopark ücretlerinde çarşı merkezine yaklaştıkça fiyat farkının giderek açılması ve rakamlardaki gelişigüzellik sorunun derinleşmesine yol açarken, Öncü Haber ekibi toplumu olumsuz etkileyen park yeri sancısı konusunda sokağa çıktı ve muhataplara mikrofon uzattı.

Sokak sokak değişkenlik gösteren açık otopark ücretleriyle ilgili vatandaşlara bir dokunduk bin ah işittik. İşte Düzceliler’in dilinden otopark ücreti sorununda gelinen nokta:

Hali̇t Çökek

“Ücretler gördüğüm kadarıyla pahalı”

“Halit Çökek: Ücretler gördüğüm kadarıyla pahalı. Bir gidiyorsun 20 lira, bir gidiyorsun 30 lira. Baya bir pahalı.

Yusuf Çeli̇k

“Her şeye zam geliyor”

Yusuf Çelik: Her gün her şeye zam geliyor. Normal. Devletin denetlemesi gerek. Eksiklik oradan kaynaklanıyor.

Yaşar Öztürk

“Her taraf araba”

Yaşar Öztürk: Biraz pahalı, 20 liraya var. 25 liraya var. 30 liraya var. Tabii milletin de otoparka ihtiyacı var. Çünkü sokaklar, her taraf araba. Önceden 10 tane araba vardı. Şimdi 100 tane var. Normal yani.

Osman Dursun

“Kendi kafasına göre ücret koyuyor”

Osman Dursun: Her tarafta ayrı bir ücret var. Herkes kendi kafasına göre ücret koyuyor. Bence yanlış. 30 lira 40 lira veya 25 lira. Ücretler çok fazla. Daha ucuz olabilir. Zaten Düzce’de otopark yok. Herkes arabasını sanayiye doğru bırakıyor. Çarşıya yürüme geliyor.

Ahmet Benli̇

Ahmet Benli: Birine gidiyorsun 20 lira veriyorsun. Birine gidiyorsun 40 lira veriyorsun. Yani yanlış.”