Dünya Kalp Federasyonu tarafından yönetilen ve UEFA'nın da desteklediği Dünya Kalp Günü, her yıl 29 Eylül'de gerçekleştiriliyor. Dünya Kalp Günü ile kalbimizi korumak ve yaşam kalitemizi iyileştirmek için bireyleri, toplulukları ve futbol organizasyonları dahil iş dünyasını teşvik etmek amaçlanıyor.

29 Ekim Dünya Kalp Günü'nün bu yılki kampanyası, bütün dünyada devam etmekte olan Covid-19 pandemisinden ötürü çok daha önemli bir hale geliyor. Araştırmalar, kalp hastalığı ve felç gibi altta yatan sağlık koşulları ile, koronavirüs ile ilişkili daha kötü sağlık sonuçları arasındaki bağlantıları gösteriyor. Kalbimizi korumak, bu yüzden çok daha önemli.

Birçok ülke, koronavirüs ile ilgili olmayan sorunlar için yapılan acil servis başvurularında ve rutin bakım taleplerinde önemli bir düşüş olduğunu kaydetmekte. Kalp rahatsızıyla ya da diğer kronik rahatsızlıklarla yaşayan insanların, ihtiyaç duydukları tıbbi desteği talep edebilecek ve alabilecek olması hayati önem taşıyor.

Fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme, tütün mamulleri tüketimi; bunların hepsi COVID-19 hastalarının rahatsızlıklarını artırmakta.

Yaşantılarımızda yapacağımız basit değişikliklerle kalp rahatsızlıkları ve felç riskini düşürebilir, koronavirüs ile ilişkilendirilen kötü sonuçların oluşma ihtimalini azaltabiliriz.

Bu yıl, Türkiye Futbol Federasyonu olarak bütün futbolseverlere "kalbini kullan" diyoruz ve bir öneride bulunuyoruz:

- Daha fazla fiziksel egzersiz yapın,

- Bol meyve ve sebze içeren dengeli bir beslenme sağlayın,

- Sigarayı bırakın, bırakmak isteyen diğerlerini destekleyin.

Yaşam tarzlarımızda, evlerimizde, iş yerlerimizde ve oyun alanlarımızda yapacağımız küçük değişiklikler aracılığıyla koronavirüsle savaşı destekleyebilir, hem bireysel, hem de toplumsal sağlığımızı geliştirebiliriz.

Dünya Kalp Günü hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medyada #WorldHeartDay etiketini takip edebilir ve aşağıda belirtilen ilgili mecralardaki hesapları inceleyebilirsiniz.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr