Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştirdiği ziyarette Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal ve Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in sorularını yanıtladı.  

“Düzce için daha fazla enerji sarf edeceğiz”

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kaymakamlık, mülkiye müfettişliği ve iller idaresi genel müdürlüğü gibi önemli yöneticilik geçmişinin ardından ilk kez valilik görevini Düzce’de tecrübe etmeye başlayan Selçuk Aslan’a önceki görevlerinin yeni görevine etkisinin nasıl olduğunu sordu.  

DÜZCE'DE 5 YILDIZLI BİR OTEL NEDEN YOK? DÜZCE'DE 5 YILDIZLI BİR OTEL NEDEN YOK?

Vali Aslan, bu soruyu şöyle yanıtladı: “Her görevin kendince hem avantajları hem dezavantajları söz konusu. Valilik görevinde 7’den 70’e bu vilayette yaşayan insanımızın sorumluluğunun omuzlarımızda olduğunun idraki içerisindeyiz. 410 bin nüfuslu bir kentte, her türlü derdi olan insanımız var. Birebir dertleri çözmek ulvi anlamda insanı daha çok manevi tatmine yöneltiyor. Ama 410 bin insanımızın olduğu yerde 410 bin demesek de binlerce sorun çeşidi var. Birçoğunda da kişiye özel çözümler de üretmek gerekiyor, zaman zaman da daha fazla enerji saf ettirmeyi gerektiriyor. Karargah görevlileri daha kurmay çaplı olduğu için bedenen çok yorucu değil ama zihnen tüm 85 milyonu tanımlamanız 81 vilayetin sosyolojisini öngörmeniz ve de uygulanabilir düzenleyici işlemlere altlık hazırlamanız gerekli.”   

“Düzce’de doğalgaz desteklerimiz devam edecek”

Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in özellikle kış aylarında tavan yapan Düzce’nin hava kirliliği sorununu asgariye indirmek amacıyla devlet eliyle yürütülecek mücadele çalışmalarına yönelik sorusu üzerine Vali Aslan, “Düzce’nin hava kirliliği oransal yoğunluktan ziyade, bulunduğumuz havza yani bir hava sirkülasyonu olmaması sebebiyle oluşan bir kirlilik. Ben gelir gelmez bu konu gündeme geldiği için bu konuyu meteoroloji mühendisleri ile de istişare ettik. Yazın egzoz dumanı dahil belirli bir ölçüde oturuyor. Bu da insanları kısmen rahatsız edecek bir ağırlık içerisinde. Hava kirliliğini sınırlı tutma, insanlarımızın zarar görmemesi ve halk sağlığının korunması için mahalli çevre kurullarımızda daha önce eski valilerimizin öncülüğünde doğru kararlar alınmış. Yani kalitesiz kömürü Düzce’ye sokmayacağız. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından tedarik edilen kömürleri ovadan ziyade sadece kırsal alanda dağıtımını yapacağız ki onlarda da her gelen kamyondan numune alıp tahlilini yaptırıyoruz. Belirli standardın altında kömürü asla Düzce’ye sokmuyoruz. Doğalgaz dağıtımı yapılan yerlerde de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kömürden ziyade doğalgaz yardımı yapıyoruz. Doğalgaz gelmiş ama dönüşümünü yaptıramamış hanelerimizde de bu desteklerimiz aynı şekilde devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

HABER: Savaş ARI