Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odası (DESOB) il genelinde spor kulübü veya çeşitli kurumlar yararınca denilerek düzenlenen ‘kumaş pazarı’ ve ‘sosyete pazarı’ gibi oluşumlara karşı adeta savaş açtı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, “Spor kulüpleri yararı adına ya da ferdi olarak herhangi bir kurum ya da kişi pazaryeri açamaz. Bunun cezai müeyyideleri vardır.” diyerek bu gibi faaliyetlerin yasadışı olduğunun altını çizdi. Kayıkcı ayrıca Düzce Valiliği başta olmak üzere tüm kaymakamlık ve belediyelere konuya ilişkin resmi yazı gönderdiklerini ifade etti.

“Yasal değiller!”

Esnafın pazar adındaki oluşumlarla mağdur edildiğini savunan Kayıkcı, “DESOB olarak, esnaflar arasında haksız kazanç sağlayan bu durum için kanun tarafından incelemesini yaptık. Pazaryerlerinin açılması, kurulması, işletilmesi, taşınması ve kapatılmasına ilişkin hükümler ve yönetmelikler 12 Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulanmaktadır. Bu şartların dışında hiçbir uygulama yasal değildir. Kimse kendini kanundan üzeride göremez” ifadelerini kullandı.

“Esnafımızın hakkını kimseye yedirmeyiz”

BELEDİYE YETKİLİLERİ “2 GÖREVİ VARDI BİRİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU” DEDİ BELEDİYE YETKİLİLERİ “2 GÖREVİ VARDI BİRİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU” DEDİ

Esnafın korunması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarının altını çizen Kayıkcı, “Pazaryeri açılması Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve buna bağlı odaların hükmündedir. Birlik ve odaya bağlı üyeler gerekli şartları yerine getirerek pazaryeri ya da tezgâh açabilirler. Bunun dışındakiler yasal değildir. DESOB olarak bu konunun takipçisiyiz ve hiçbir üyemizi bu konuda mağdur etmeyeceğiz. Esnafımızın hakkını hiç kimseye yedirmeyiz. Bu konudaki girişimlerimizi yaptık.” diye konuştu.