14 Mayıs’ta yapılacak olan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Partilerin milletvekili aday listelerinde yer alan adaylar seçim çalışmalarına hız vererek, Düzce’nin ilçeleri ve köylerine ziyaretler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Öncü Haber ekibi Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine giderek, Kaynaşlı halkına 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ki öngörüleri ve Düzce’de ki partilerin milletvekili adaylarını tanıyıp tanımadıklarını, adaylardan beklentilerinin olup olmadıklarını sordu.

Seçimlere ilişkin sorulan sorulara yönelik Kaynaşlı’da ikamet eden Sinan Altındal Öncü Haber mikrofonlarına şöyle konuştu:

“Bu suskunluk çok iyi bir suskunluk değil!”

“Bu seçimlere gelmeden bütün partilerin, bana göre bütün partilerin halkın içinde olması lazım. Halkın ve bizim sıkıntımız gerçekten söylüyorum kahvehanelerde ki bütün sıkıntılar halkın konuşmadığına bakmayın. Herkesin içinde bir derdi var muhakkak. Çoğunun düşüncesi böyle ama kimse konuşmuyor. Bu suskunluk çok iyi bir suskunluk değil. Bunu ister partilere küskünlük olarak kabul edin ister devlete küskünlük olarak kabul edin ama bu durum genelde böyle. Bu suskunluğun sebebi tabi ki de sandığa yansıyacak. Herkesin kafasında bir parti var. Benim kafamda ise AK Parti var. Düzce’de ki AK Parti adaylarını aşağı yukarı tanıyorum.”

“Parti bu kozu benden aldı”

 “AK Parti teşkilatını Kaynaşlı ve Düzce’de ki sıkıntısı şu; bakın ben 20 senedir AK Partiliyim. Ama ben gidip de bir insana şunu diyemiyorum ki; bu arkadaşlar eskidir, biraz sıkıntısı var bunları yapamadı ama yeni gelen insanlar bunu yapabilir diyemiyorum, bu kozu benden aldı parti. Listelerde ki bazı isimlerden memnunum bazılarından değilim. Ama ben oyumu şartlar ne olursa olsun AK Parti’ye vereceğim. Ben bir dava adamıyım ve davamın peşinde koşacağım. Ama bana sorulmalı, yukarından aşağıya dayatmalı milletvekili adayı getirmeyeceksin. Bunu getirirsen zorluğu var bu işin. Bu insanlara dışarıdan bir yerlerden aday getirirsen bu doğru olmaz. Doğru bir davranış değil ama adam iyi yapar, doğru yapar o ayrı bir şey. Kaynaşlı halkının yüzde 60-70’i benim gibi bakıyor ve bu sandığa da yansıyacak.”

WhatsApp Image 2023-04-26 at 16.43.37 (2)

Emekli din görevlisi Hulusi Atar ise, ümmetin yerim kalmaması için Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Samimi olduğum, selamlaştığım bir milletvekili adayı yok”

“İki tip seçim var, biri Cumhurbaşkanlığı diğeri de milletvekili seçimleri. Cumhurbaşkanlığında desteklediğimiz, favorimiz, ümmetin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Onu destekleyeceğiz, gayrısını desteklemeyeceğiz. Niye? O bize Erbakan Hocamızın yadigarı. Erbakan Hocamız bu memleketin geçmiş 50 yılına damga vurdu. Daha sonra da 50 yıla damga vuracak, temennimiz o yönde. Ümmetin yetim kalmaması için, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğiz.

Milletvekilliği seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan hatırına, onun bize göstermiş olduğu milletvekillerine tanısak da tanımasak da sadece onun hatırına yine AK Parti’yi desteklemeyi düşünüyorum. Samimi olduğum, selamlaştığım bir milletvekili adayı yok. AK Parti teşkilatlarından tanıdığımız bildiğimiz bir isim yok. Yeni seçilen parti başkanı ile ilgili çevremizden, arkadaşlarımızdan iyi, beyefendi biri olduğunu söylüyorlar. Ben açıkçası genel bakıyorum, Türkiye’de yapılan hizmetlere bakıyorum, Recep Tayyip Erdoğan’ı takip ediyorum.

Ben bir aydır buradan uzaktım. Milletvekili adaylarının, nasıl bir çalışma yürüttüklerini ne yaptıklarını işin açıkçası bilemiyorum. Bilmediğim için de bir kanaat bildirmem doğru olmaz.”

Düzce’de ki partilerin milletvekili adaylarını tanımadığını söyleyen Seyfi Kulaç ve Aslı Mısır isimli vatandaşlar ise şu sözlere yer verdi:

“Ben Recep Tayyip Erdoğan işi getirir diyorum. Milletvekili adaylarını tanımıyorum. Ben AK Partiliyim ama burada diğer partileri de destekleyenler var tabii ki.”

WhatsApp Image 2023-04-26 at 16.43.38 (4)

“İnşallah AK Parti kazanacak, AK Parti diye düşünüyorum ben. Milletvekili adaylarını tanımıyorum. Geziyorlar, dolaşıyorlar. Ben memnunum.”

WhatsApp Image 2023-04-26 at 16.43.37 (7)

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağını ve destek vereceğini söyleyen Kaynaşlı’da ikamet eden 73 yaşında ki vatandaş şu ifadeleri kullandı:

“Recep Tayyip Erdoğan bize yaşama ümidi verdi”

“Ben 73 yaşındayım. Şimdi ki gençler eskiden olan yöneticilerini bilmezler. Bugünleri bilirler, biz çok şeyler gördük. İnşallah Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağını düşünüyoruz. Biz öteki yöneticileri de gördük. Milletvekili adaylarını tanımıyorum ama Recep Tayyip Erdoğan kendine yakışanı seçer. Burada yapılan çalışmalardan memnunuz. Recep Tayyip Erdoğan ülkenin başına geldiğinden beri ülkeyi ayağa kaldırdı. Bize yaşama ümidi verdi. Biz eskiden emekli aylığını bile alamıyorduk. Hastanelerde kuyruklarda, eczanelerden ilaç alamıyorduk. Gerçekten Türkiye çok iyi durumda. Allah Razı olsun.”

WhatsApp Image 2023-04-26 at 16.43.37 (9)

Milletvekillerinin cepleri doldurma peşinde olduğunu söyleyen Erkan Baş isimli vatandaş şu sözlere yer verdi:

“Devletimizin, vatanımızın ileriye gitmesi için yine Recep Tayyip Erdoğan diyoruz. Başka bir hükümetin gelmesi bizi sarsar., 30 sene de geriye atar. Yapamayacakları belli bir şey yani. Birkaç milletvekili adayı geldi ama tanımıyorum ama tanışacağız İnşallah. Şimdiye kadar bir çalışma yürütmediler şimdiden sonrada bir şey yapmalarını beklemiyoruz zaten. Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veriyoruz oyumuzu, milletvekilleri ceplerini doldurma peşinde. Gidip de vatandaşı düşünen yok, Tayyip’te öyle bir şey var mı? Her şeyi vatan için yapıyor adam. Beklentim Düzce’de 2-1 olur. Cumhur ittifakı 2 alır, MHP’de 1 alır tahminim. CHP zaten devamlı iddialı. Kaçıncı devrilmesi bunun, 11. devrilmesi. Hayalin peşindeler. Yapacak bir şey yok.”

WhatsApp Image 2023-04-26 at 16.43.38 (1)

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut iktidardan kurtulmak istediğini ve Düzce’nin milletvekili adaylarını tanımadığını söyleyen İmran Kurt şu açıklamalara yer verdi:

“Sınırlarımız delik deşik oldu!”

“Yaşadığım ülkeden hiç memnun değilim. Eğer dürüst bir seçim olursa, hilesiz, hurdasız İnşallah sandıkta şu an ki iktidardan kurtulacağız diye ümit ediyorum. Yani 21 yıldır geldiğimiz noktada enflasyondan tutun, satılmadık da bir şey kalmadı ülkede ve bence oy kullananlarda eleştirilmeli. Bir daire karşılığı vatandaşlık alan insanlar benim geleceğimi belirlemek için oy kullanıyorlar. Yabancı uyruklu olan insanlar o kadar fazla ki vatandaşlık aldılar ve oy kullanacaklar ve benim torunlarımın geleceğini belirleyecekler oylarıyla. Ülkeye sınırlardan, Ortadoğu’dan dünya kadar göçmen aldı bu ülke, artık kaldırmıyor. Suriyelisinden, Afganlısından sınırlarımız delik deşik oldu. Bu neden iktidarın zayıflığından kaynaklanıyor. Ekonomi deseniz, artık soğan sembol oldu onu söylemek bile istemiyorum.”

“İnsanlar Kaynaşlı’da pek çok şeyi görmüyor!”

“Biraz önce şurada ki oto yıkamacı ben arabayı 100 TL’ye yıkıyorum dedi, ben eskiden 100 TL’ye bir kilo kıyma alıyordum. Diyorlar ki; herkesin arabası var, herkes lüks içinde, herkesin lüks cep telefonu var kimse mağdur değil. Büyükşehirlere gidin, eli yüzü düzgün insanlar marketlerin attıklarını topluyor. İnsanlar Kaynaşlı’da pek çok şeyi görmüyor. Ama büyükşehirlerde inanılmaz büyük dramlar yaşanıyor. Kiralar almış başını gitmiş, ülke yaşanacak bir ülke olmaktan çıktı ve ben çok üzülüyorum, kahroluyorum. Hiçbir milletvekili adayını tanımıyorum. Eskiden bizde, röportajlarda mikrofon uzatılınca maliye bakanı kim diye sorulduğunda gençler bilemediklerinde çok ayıplardık. Ama şimdi bırakın milletvekili adaylarını biz bakanlarımızı tanımıyoruz. Çünkü bakanların bir işlevi kalmadı.”

“Biz Ortadoğu ülkesi değiliz!”

“Artık tek adam düzeni, parlamento diye bir şey kalmadı. Tek sesli hale geldi Türkiye. Olmaz, biz Ortadoğu ülkesi değiliz. Biz Atatürk’ün Cumhuriyetinde yaşıyoruz. 20 senedir Türkiye’nin anasını ağlattılar. Satılmadık bir şeyimiz kalmadı. Yollardan tutun, hastanelere kadar… Bakın en basit örneğini söyleyeyim; Ankara Etnik Şehir Hastanesi’ne eşimi götürdüm. Bir ameliyat için 35 bin TL fiyat söylediler. Burası devlet hastanesi nasıl bu kadar para istersiniz dediğimde de burası yarı kamu yarı özel dediler. Neden? Yap, sat, işlet modeliyle. Artık insanlar sağlığa bile ulaşamıyor. Ben anlamıyorum hala bu insanlar takım tutar gibi AK Parti’yi tutuyorlar. Neden ısrar ettiklerini anlamakta zorluk çekiyorum. Bu adam ölümsüz değil ya, ölecek bu adam. 20 senedir iktidara, bıraksın artık. Bu adamla bu iş gitmiyor. Bu adam iyi biri olsa ülke 20 senede bu hale gelmezdi.”

HABER- NALAN TAYYAR