Uzun zamandır değişik açıklamaların yapıldığı, tartışmaların yaşandığı Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile TSO Başkanı Metin Büyük arasındaki tartışmaya Büyük, geçen hafta Mehmet İbrahimoğlu'nun sunduğu “Son Nokta” programında cevap vermişti. Büyük'ün cevaplarına dün yapılan programda da Başkan Keleş'ten açıklama geldi.

Yaşanan OSB kapıları konusunda tartıştıklarını belirten ve belgelerle konuya açıklık getiren Keleş, “Büyük, kapı ihalesinin yapımında imzayı attı ve bir şekilde atmadığı noktasında itiraz etti. Yapılacak kapı pahalı olabilir ama değeri yapıldıktan sonra anlaşılacak. Kapılarla ilgili ilk Metin Büyük'le konuştuk. Dedik ki bu konuyu konuşalım. Büyük'e kapıların parası bana biraz pahalı geldi dedim. Metin Bey bana gayet güzel olmuş dedi. İkimiz birlikte İGM Başkanı Yusuf Ercan'ı da alarak projeyle beraber Vali Bey'e gittik. Vali Bey'de beğendi ve sonra bu kapıyı yapmak için öneren YEYPAŞ'a talimat verdik. Kavganın nedeni ise kendisinin de kabul ettiği bu konuya Büyük'ün ertesi gün itiraz etmesidir. Üç ay sonra yine konuştuk. Ben, bu kapıyı yapalım ve diğerlerini de daha ucuz şekilde başka kapı yapalım dedim. Şimdi ise 60 milyarlık kapıyı yapıyoruz. Takdiri vatandaşlara bırakıyoruz. Onlar hangi kapının OSB'ye daha çok yakıştığını görsün.” ifadelerini kullandı.

"Kendisinden özür diledim."

Büyük ile yaşadıkları tartışma anını da anlatan Keleş, “Kapı konusunda kavgalar gürültüler oldu. Sayın Valim barıştırmak için bizi konuşturdu. Bende kendisinden özür diledim. Kızmamın nedeni Büyük'ün ne bu YEYPAŞ ya, bıktık artık gibi sert bir dille eleştiri yapmasıydı.” şeklinde konuştu.

“Büyük'ün tepkisi kendisine siyasi değil ama başkasına siyasi rant sağlamak için olabilir.”

TSO Başkanı Metin Büyük'ün OSB yönetiminden istifasına da değinen Keleş, “Biz sanayicilerin gözü önünde çok ihale yaptık. Valilerimizin hiçbiri ihale yapmaya cesaret edemedi. Bunu da açık sözlülükle ifade ediyorum. Ama ihalelerde hiçbir usulsüzlük hiçbir aksaklık yok. Valiliğin OSB konusunda yaptığı denetlemede belgelerde de görünüyor hiçbir usulsüzlüğün olmadığı, tartışmalardan siyasi rant çıktığı anlaşıldı. Büyük'ün tepkisi kendine siyasi rant sağlamak değil ama başkasına siyasi rant sağlamak için olabilir. Her şey oldu üç ay geçti. Birlikte katıldığımız ilk toplantıda arıtma tesisi yaptırmayalım dedik. Çünkü 6 trilyonluk masrafı vardı. Biz Belediyenin arıtma tesisini yapıyoruz. OSB'yi de bizimkine bağlayalım dedik. Büyük'te dahil bütün OSB yönetimi çok iyi olur dedi. Yönetimle karar aldık. Bu karardan sonra Büyük, çıkıp bir kamerada kiralayarak Vali'nin önünde istifa ediyor. Bir kere Büyük'ün dediği gibi bu iş 9 trilyon değil 3 trilyon. Bütün kavgalardan sonra madem istemiyordun neden buna imza attın? Bu da bir kavga nedenidir. Ama biz artık kavga etmeyeceğiz.” dedi.