MHP Düzce Merkez Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser’in konuşulduğu programda Caboğlu, “MHP bir siyasetçi yetiştirme okulu. Geçtiğimiz dönem seçimlerde adayımız Erdoğan Bıyık’tı. Şimdi ise Düzce TSO Odası Başkanı olarak, kendisini tüm Türkiye tanıyor. Yılmaz Eser’de öyle” diye konuştu. İYİ Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş ile ilgili soruya ise Caboğlu, “Mehmet Keleş'in bizde adaylığı sürecinde ben teşkilat tabanında çok ciddi sıkıntı yaşadım. O dönemle alakalı Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatı adına, yanlış yaptığım kanaatindeyim” cevabını verdi.

Önümüzdeki 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine yönelik takvim işlemeye devam ederken, Düzce’de ise siyaset kazanı kaynamaya devam ediyor. Düzce’de konuşulmayanların konuşulduğu, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Öncü TV ekranlarının sevilen programı Kitabın Ortasından Programının Cuma akşamki yayınlanan bölümüne Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İlhami Caboğlu konuk oldu.

Whatsapp Image 2024 01 27 At 11.49.36 (3)

Düzce siyasetinden, yerel seçimlere kadar her şeyin konuşulduğu programda Caboğlu, MHP Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser’in siyasete kazandırdıkları temiz bir yüz olduğunu kaydetti. Eser’i Düzce halkının tanıdıkça seveceğini savunan Caboğlu, yerel seçimlerde ise bir hayli iddialı olduklarını öne sürdü. 

“Siyasette yeni yüzler olmalı”

“Ümit Yılmaz neden aday gösterilmedi?” sorusuna cevap veren Caboğlu,  40:13 “Yılmaz Eser Düzce'de dünyaya gelmiş. Düzce'de okumuş ve sonrasında Sakarya'da üniversite yıllarını geçirmiş. Düzce'nin bir değeri olarak nitelendirilebilecek bir isim. Şimdi aslında vatandaş, söylediğin şekliyle biz isabetli bir karar alarak Yılmaz Eser'i ortaya koymuşuz. Yani Düzce'nin yetiştirdiği, Düzce'nin bir değeri olan bir isim. Bir kardeşimiz de şunu söylemiş: "Ben olsam Ümit Yılmaz'ı aday çıkartırdım." Elbette Ümit Yılmaz öncelikli olarak kendisi aday adayı olmalı. Ama Ümit Yılmaz milletvekili olmadan önce o kardeşimiz Ümit Yılmaz'ı bilir miydi? Tanır mıydı? Tanımazdı. Dolayısıyla aynı şekilde ben Sadullah Bey olarak şunu söylemek isterim: ‘Biz de Düzce'de doğduk, büyüdük. Hep aynı isimler, hep aynı insanlar, hep aynı; yok o onun için şunu yapmış, vay o önceden şunu yapmış, o onu bozuyor, yıkıyor. Yok, şunu yok bu, Düzce yoruldu. Aslında Düzce'nin istediği yeni, temiz bir yüz” şeklinde konuştu.

“Yılmaz Eser Düzce’nin bir evladı”

Yılmaz Eser’in Düzce’nin bir evladı olduğunu kaydeden Caboğlu, “Biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu ne yapmışız? Vatandaşlarımızın önüne koymuşuz. Sonuç olarak, ben şunu söylemek isterim: Bir insan dünyaya gelir. Tabii önce emekler. Ayağa kalkar, yürür, koşmaya başlar. Sonuç olarak, biraz yaş ilerleyince, dolayısıyla, bulunduğu semtin, mahallenin dışına doğru çıkar ve yavaş yavaş tanınmaya başlar. Dolayısıyla aslında hayat arkadaşı olarak seçtiğiniz kişiyi bile tanımadan tanıyarak sonradan yuva kuruyorsunuz. Doğru mu? Şimdi Yılmaz Eser ismi Düzce'nin bir evladı ve Düzce'nin bir değeri. Biz programın başında şunu söyledik: ‘Özellikle tanınmışlık, bir yüz aramadık’ dedik. Niye aramadık? Tanındığı zaman insanlar farklı farklı yönlerde Düzce'yi kutuplaştırabiliyorlar. Bakın burada AK Parti Belediye Başkanımız Faruk Bey. Bakanlık yapmış, değerli bir şahsiyet. Doğru mudur? Evet. Ve onun öncesinde bir Belediye Başkanı Mehmet Keleş. Yine AK Parti Belediye Başkanı Mehmet Keleş. Düzce ne konuşuyor Allah aşkına? Sahaya indiğimizde, Mehmet Keleş yapmış, Faruk Bey bozmuş. Faruk Bey işte doğru yapmamış, o onu yapmış, bu bunu yapmış falan. Aslında biz Düzce'nin yetiştirdiği vatandaşlarımızın söylemiyle, Düzce'nin yetiştirdiği bir ismi Düzce'ye bir değer katıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MHP Erdoğan Bıyık İsmini Türkiye’ye kazandırdı”

Milliyetçi Hareket Partisi’nin TSO Başkanı Erdoğan Bıyık’ı Türkiye’ye kazandırdığını ifade eden Caboğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

“Milliyetçi Hareket Partisi, siyaset okulu olan insan yetiştiren, siyasetçi yetiştiren, bir teşkilatçı kimliğiyle bir siyasi parti. Bakın Yılmaz Eser'i Düzce tanıdığı zaman göreceksiniz, Düzce halkımız Yılmaz Eser için teveccühünü gösterecek ve Düzce Belediye Başkanı olarak seçecek. Düzce, Düzcelilik ruhunun ortaya çıkması, Düzce için elzem durum. Şimdi Faruk Bey'in yapmış olduğu hizmetlerin hemen hemen hepsinde Milliyetçi Hareket Partisi belediye meclis üyelerinin çok ciddi katkısı var. Bunu ben söylemiyorum. Sayın Belediye Başkanımız Faruk Bey söylüyor. Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis üyeleri olmasaydı, ben beş yıl Düzce'de hizmet veremezdim diyen kendisi. Yani Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis üyelerini Düzce'de vatandaşlarımız ne kadar tanıyor? Ama Düzce için var gücüyle mücadele vermiş, hizmet alanında doğru bulduğu her şeyin altına imzasını atmış. Bugün Belediye Başkanlığı seçiminde bakın, beş yıl önce belediye başkanı adayı olarak çıkarttığımız kişi; şu anda Düzce'de Ticaret Odası Başkanı. Ne yapmışız biz? Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Erdoğan Bıyık gibi bir ismini Türkiye'ye kazandırmışız. Düzce'de Ticaret Odası Başkanı şu anda. Gayet de kendisini başarılı görüyor. Şimdi eğer Erdoğan Bıyık'a o şans verilmiş olsaydı, Düzce belki daha farklı yerlerde olurdu. Aynı şekilde bugün söylüyorum: Milliyetçi, ülkücü irade. Bu memleketin bekası ve geleceğiyle ilgili hiç yanlış bir karar da altında olmayacaktır.”

Whatsapp Image 2024 01 27 At 11.49.36

 “Yılmaz Eser seçimleri kazanacak”

MHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde Yılmaz Eser ile birlikte seçimleri kazanacağını söyleyerek iddiasını sürdüren Caboğlu, şu görüşlere yer verdi:

“Düzce'nin arzuladığı, istediği isim Yılmaz Eser'dir. 31 Mart seçimlerinde bunu göreceğiz Allah'ın izniyle kazanacak. Şimdi bir hususa daha, bir hususa daha temas etmek istiyorum. Şimdi burada bazı yorumcu arkadaşları tanıyorum hemen hemen hepsini tanıyorum. Şimdi Sezgin kardeşimiz var; iyi tanırım kendisini. Evet. Yapacağı, yaptığı ve yorumların ne manada ne için yaptığını da bilirim ben. Tabii ki kendisi de haklıdır. Sonuçta vatandaştır. Yaptığı yorum biz siyasetçi olarak Vatandaşın uyardığı hususlarda kendimize çeki düzen vermek. Dolayısıyla şimdi çoğu yorumcu arkadaşlarımız tanımıyorum demiş. Orada Şaban abi var kendisini de tanırım. Çok iyi tanırım. Demiş; Meslektaşım… Şaban Yılmaz meslektaşı. Yani bugün meslektaşı bir de meslektaşı olmakla beraber rakibi rakibiyle ilgili çok iyi bir insan, Düzce için bir değerdir diyorsa bunun çok kıymet arz ettiği kanaatindeyim. Sonuç olarak Yılmaz Eser'i tanıdıkça insanlarımız daha vaktimiz var, zamanımız var. Siyasette giriş, gelişme ve sonuç vardır. Şu anda giriş kısmındayız. Yılmaz Eser kendisini tanıtacaktır. Ve her zaman üstüne koyacaktır, gelişecektir ve 31 Mart'ta sonuç alacaktır Allah'ın izniyle Bunu göreceğiz.”

“Mehmet Keleş Genel Başkanımızın aldığı kararla aday gösterilmedi”

AK Partili eski Belediye Başkanı ve şu anki İYİ Parti Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Keleş’in 14 Mayıs’ta yapılan Genel Seçimlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin aldığı kararla aday gösterilmediğinin altını çizen Caboğlu, şunları söyledi:

“Şimdi aslında az önce Söylediğim konusunun aynısı. Mehmet Keleş'i Düzce'de tanıyan tanıyor. Baktığınızda İstanbul'dan beri Recep Tayyip Erdoğan'la beri gelen bir hikayesi var. Eğer Mehmet Keleş bugün AK Parti'den aday olamıyorsa bunu çıkıp kamuoyuna izah etmesi lazım, anlatması lazım. Milliyetçi Hareket Partisi'nden niye aday olamadı? Buna geldiğimizde biz Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Başkanımızın almış olduğu kararla yani, mevcut milletvekilleriyle devam edeceğiz dedikten sonra Mehmet Keleş'in şansı olmadı. Bu manada biz kimseyi eleştirmek, karalamak değil bizim derdimiz. Ama şunu söylüyorum. Mehmet Keleş Faruk Özlü şimdi baktığımızda Düzce için bir değer bunlar. Düzce'nin yetiştirmiş olduğu bir değerler. Ama niçin Yılma Eserler niçin başka başka bir isimler olmasın? Düzce'yi bu kadar daraltmak, Düzce halkının elzem bir durumu olmaması lazım. Baktığınızda Yılmaz Eser biz Düzce'ye neleri kazandırdık?”

“Biz siyasetçi yetiştiren bir partiyiz”

MHP’nin Türk siyasetine siyasetçi yetiştiren bir parti olduğunun altını çizen Caboğlu, “Düzce'ye baktığınızda Ümit Yılmaz Düzce'nin değeri, bak vatandaşımız Ümit Yılmaz'ı söylüyor. Doğru mu? aynı şekilde Erdoğan Bıyık aynı şekilde Yılmaz Eser olacak ve daha olacak. Şimdi biz popüler bir isim üzerinde durmadık. Popüler bir isim arayışı içerisine girmedik Sonuç itibariyle biz Düzce'de doğduk. Düzce'de büyüdük. Düzce ne istediğini biz çok iyi biliyoruz. Yetiştirmiş olduğu bir değerdir. Bana Yılmaz Eser'le ilgili çıkıp birisi şunu dese ki bu Yılmaz Eser yanlış bir adam. Bu Yılmaz Eser şöyle hile yaptı, şöyle yanlış yaptı, şunu yaptı, bunu diyebiliyor mu? Diyemiyor. Doğru mu? Ne söylüyor? Tanımıyorum diyor. Doğru mu? Tanıdığı zaman Yılmaz Eser'e oy verecek. Ama tanıdığını bildiği kişileri iyi araştırsınlar. Niçin farklı farklı yerlerde arayış içerisinde olduklarına iyi baksınlar. Ve popülerlik tanınmışlık bir seçimde sonuç demek değildir. Şimdi çok iyi tanınmışlıksa bugün Yeniden Refah'ın adayı kadar diğerlerinin hiçbirinin bir tanınmışlığı yok, değil mi? Bu manada tanınmışlık değil. Değerli vatandaşlarım, sizden rica ediyorum. Bizim adayımızı araştırın. Bizim adayımız nasıl bir insan, bunu öğrenin. Oyunuzu ona göre kullanın” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 01 27 At 11.49.37

“Mehmet Keleş yüzünden tabandan çok baskı yedim”

Mehmet Keleş’in geçtiğimiz genel seçimlerde Milletvekili Aday Adayı olmasından dolayı, parti tabanından çok büyük baskı gördüğünü dile getiren Caboğlu, “Mehmet Keleş'in bizde adaylığı sürecinde ben teşkilat tabanında çok ciddi sıkıntı yaşadım. O dönemle alakalı Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatı adına, yanlış yaptığım kanaatindeyim. beni teşkilat tabanı uyardık. Sonra bu zaten sonuç bulmadı. Bu manada biz teşkilat tabanının vereceği mesaja çok dikkat ederiz. Milliyetçi Hareket Partisi'nde aday adayı olmuş üye olmuş bir kişi. Daha yerel seçimlerle alakalı biz Mehmet Keleş'i yerel seçimlerde düşünebilir olurduk. Parti değiştirmesiyle alakalı durumda teşkilat tabanı Milliyetçi Hareket Partisi mensubu olan hiç kimsenin Mehmet Keleş'e oy vereceği kanaatinde değil. Ben kendi teşkilatımı iyi tanırım. İyi bilirim… Milliyetçi Hareket Partisi tabanda ittifak olmasının baskısını yiyen bir il başkanıyım. Dolayısıyla aday olsun diye baskı yapan bir teşkilat tabanı, bir teşkilat mensubu Mehmet Keleş'e oy vermez” ifadelerinde bulundu.

“Keleş MHP’den aday olamadığı için İYİ Parti’ye gitti”

Keleş’in MHP’den aday gösterilmemesi üzerine önümüzdeki yerel seçimlerde İYİ Parti’den Belediye Başkanı olduğunu sözlerine ekleyen Caboğlu,  “Milliyetçi Hareket Partisi'nde tabii biz il başkanı olarak herkesle görüştük. Görüşürüz. Kendisi diğer bir siyasi partide adayken ben onunla alakalı söz sarf etmem çok doğru olmaz. Ama Mehmet Keleş Milliyetçi Hareket Partisi'nde milletvekili adayı olamadığı için başka bir siyasi partiye gitti. Milliyetçi Hareket Partisi bakın aday adayı bile olabilmek büyük bir başarıdır. Çünkü diğer siyasi partiler gibi değildir. Milliyetçi Hareket Partisi baktığınızda çok derin konulara temas edip araştırıp o şekilde o kişinin aday adaylığını kabul eder.” Açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN