Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ulaşım sorununu çözmek için Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı, KKTC'deki şehir içi ve şehir dışı ulaşımla alakalı çalışma yapmak için protokol imzaladı. Düzce Mutfak Sanatları Merkezi'nde gerçekleşen imza töreninde Arıklı ve Özlü açıklamalarda bulundu.

WhatsApp Image 2023-05-10 at 15.08.49

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı, "Düzce Belediyesi'nin bu konudaki atılımlarını zaten çok yakından takip ediyorduk." diyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yıllardır kronikleşmiş toplu taşıma sistemine neşter vurmaya çalışıyoruz. Ülkemizin en büyük kanayan yaralarından bir tanesi. Bu sorunu çözerken de Düzce Belediyesi'nin bu konudaki atılımlarını zaten çok yakından takip ediyorduk. Kendimize örnek belediye olarak seçmiştik ve bu belediyenin Düzce Belediyesi toplu taşıma sistemini ideal bir sistem olarak görmüştük. Benden önceki bakanlar uzun süredir zaten Düzce Belediyesi ile temastaydılar. Sayın Başkan'ımın da mütevazılığı, desteği ve kararlılığı ile bir protokol imzalıyoruz şu anda. Bu protokol ile bir yıl içinde KKTC’de kuracağımız toplu taşıma sisteminin altyapısını oluşturacağız. Sayın Başkan'ım bu konuda da maddi, manevi desteğini esirgemeyeceklerini söylediler. Kendilerine teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun. Protokolün KKTC ve Düzce Belediyesi’ne hayırlı olmasını diliyorum.”

Özlü, yürütülen işlerin bir düzenin ve birlikteliğin oluşması ile sonuçlandığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bundan yaklaşık üç yıl önce Düzce’de yapılan toplu taşıma sisteminin optimizasyonu ve 'Ulaşım Master Planı Ana Çalışması' kapsamında yürüttüğümüz işler gerçekten burada toplu taşıma sisteminde bir düzenin, bir birlikteliğin oluşması ile sonuçlandı. Bu sebepledir ki; son zamanlarda toplu ulaşım sistemimizdeki yolcu sayısı çok arttı. Biz bu işe yaklaşık 22 binlerde yolcu sayısı ile başlamıştık. Şu anda 40-46 bine giden yolcu sayımız var. Dolayısıyla toplu taşıma sistemimize artan teveccüh ile sistemin şu anda yürütülmesinde araç sayısı bakımından bazı sıkıntılar ortaya çıktığının farkındayız. Mükemmel bir sistem kurduğumuza inanıyoruz. Bu mükemmel sistemi İnşallah kalıcı hale getireceğiz. Bu sistemde artan yolcu sayımız sebebiyle eksik kalan araçlarımızı da bugünlerde tamamlayacağız. Düzce Belediyesi olarak toplu taşıma sistemimizdeki araç sayımızı artırmayı öngörüyoruz. Yaz döneminde daha büyük kapasiteli araçları devreye alacağız. İnşallah okullar tekrar açıldığında eylül ayında Düzce’de yaklaşık 50 bin yolcunun rahatlıkla seyahat edebileceği sistemi kurmuş olacağız. Kurduğumuz bu güzel sistem çalışanlarına ve yüklenicilerine zarar ettirmeyen bu sistemi KKTC’de de benzer şekilde kurmaya çalışacağız. Değerli Bakan'ıma Düzce’ye teşrifleri için çok teşekkür ediyorum."

WhatsApp Image 2023-05-10 at 15.08.48

İmzalamakta oldukları protokolün KKTC'nin toplu taşıma sisteminin optimizasyonu olduğunu söyleyen Özlü, konuşmasına şöyle devam etti:

"KKTC’nin değerli Ulaştırma Bakanı ile bugün imzalamakta olduğumuz protokol KKTC’nin toplu taşıma sisteminin optimizasyonudur. KKTC’de bir ulaşım ana planı çalışmasını kapsamaktadır. Bu çerçevede Düzce Belediyesi’nin çalışanları ve Düzce Ulaşım A.Ş. KKTC’de çalışmalar yapacak. İnşallah KKTC’de toplu taşıma sistemi optimizasyonu, orada bir ulaşım ana planının yapılmasını sağlayacağız."

WhatsApp Image 2023-05-10 at 15.08.50

Özlü ve Arıklı'nın hediyeleşmesinin ardından imza töreni sona erdi.

Özlü, Arıklı'ya Düzce Belediyesi meslek edindirme kursları atöyleyelerinde yapılan el işi kaftanı hediye ederken, Arıklı ise Özlü'ye Lefkoşa'daki tarihi Selimiye Cami'sinin motifinin işlendiği tabağı hediye etti.

WhatsApp Image 2023-05-10 at 15.08.51 (1)

WhatsApp Image 2023-05-10 at 15.08.52 (4)