Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulaşım sorunu, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ‘Ulaşım Master Planı’ ile çözülecek. Düzce’de boyutları küçülen ancak sefer sayısı artan ve yatırımcısına kazandıran otobüsleri kendisine örnek alan KKTC’nin talebiyle yavru vatanın toplu ulaşım sistemini sil baştan Düzce Belediyesi hazırlamaya başladı. Yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve üst düzey bürokratlara ‘Neden Düzce’nin ulaşım sistemini örnek almak istediniz?’ sorusunu yönelten Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Kıbrıs’tan Düzce’ye seslendiği ‘Yorumlu-yorum’ programında, “Düzce'de belediyeciliğin kitabını yazan bir belediye başkanımız var. Düzce'de başlayan toplu taşıma hareketi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hayat bulacak. Düzceli bir devlet adamının dokunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yazılan tarihi hep birlikte görelim.” dedi. Program sırasında Ünsal’ın mikrofon uzattığı Kıbrıs temasları sırasında kendilerine eşlik eden Düzceli mimar Orhan Hunç ise “Benim memleketimin Kıbrıs'ta toplu taşımaya hizmet vermesi, beni oldukça heyecanlandırıyor.” diyerek doğduğu yerin şu an ekmek yediği yere destek vermesinden duyduğu mutluluğu kelimelere döktü.

Düzce Ulaşım Master Planı, yurt içinde aynı ölçekteki birçok ile örnek olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de ‘Bu sistemi bize de uygulayın.’ talebiyle Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün kapısını çaldı. Geçtiğimiz mayıs ayında KKTC sınırları içinde şehir içi ve şehirler arası ulaşımı da kapsayacak şekilde Düzce ulaşım sisteminin uygulanması konusunda Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı arasında imzalanan protokolün ardından çalışmalarda büyük aşama kaydedildi. KKTC’de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım sisteminin hazırlanması ve uygulanması konusunda yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve yetkililere mikrofon uzatmak amacıyla yavru vatana giden Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, ‘Yorumlu-yorum’ programını da Kıbrıs’ta gerçekleştirdi. Ünsal, Kıbrıs ziyaretleri sırasında kendilerine rehberlik eden Düzceli Mimar Orhan Hunç’un da görüşlerini almayı ihmal etmedi.

Öncü Haber’den yine bir ilk! Kıbrıs’ta ‘Ulaşım’ röportajları 

 

Düzce’de ilk kez Öncü Haber’in gerçekleştirdiği ulaşım odaklı Kıbrıs röportajları için yavru vatanda olan Ünsal, ‘Yorumlu-yorum’da sadece Türkiye’nin değil birçok coğrafyanın örnek aldığı projelere imza atan Başkan Özlü ve Kıbrıs hükümeti hakkında şunları söyledi:

İŞÇİLER: “GAMA’DA HAYVAN GİBİ MUAMELE GÖRÜYORUZ” İŞÇİLER: “GAMA’DA HAYVAN GİBİ MUAMELE GÖRÜYORUZ”

“Ulaştırma Bakanı Arıklı “Kıbrıs ekonomisine de sosyal yaşama da çok büyük etkiler yapacak” dedi”

“Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş Kuzey Kıbrıs'ın toplu taşıma projesini hayata geçirmesi noktasında bir çalışma başlattı. Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı ile bir röportaj yaptık.

Prof. Dr. Arıklı’ya sorduk, “Niye Düzce Belediyesi?” Prof. Dr. Arıklı, ‘Dr. Faruk Özlü’nün bu konuya karşı hassasiyeti ve devlet adamlığının ön plana çıktığını’ söyledi. Arıklı, “Kuzey Kıbrıs'ta taksi kültürü oldukça yaygın ve çok pahalı. 70 bine yakın yabancı öğrenci var. Kıbrıs'ın içinde dolaşması ve turist olarak gelen misafirlerin de dolaşması için gerekli. Bu Kıbrıs ekonomisine de sosyal yaşama da çok büyük etkiler yapacak.” dedi.

“Yavru vatanda gelenlerin Kıbrıs'ın her köşesine gitmesi hedeflenmiş”

Biz Kıbrıs'ı dolaşırken bir evde 2- 3 arabanın olduğunu gördük. İnsanlar toplu taşıma araçlarını pek kullanmıyor. Bununla ilgili Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. burada bir çalışma başlatmış. Söz konusu çalışma ile Kıbrıs’a gelen insanların, burada yaşayan insanların, öğrencilerin, turistlerin ve Kıbrıs halkının toplu taşımayı kullanarak hem ekonomiye katkı sağlaması hem insanlara güzel hatıralar bırakma adına Kıbrıs'ın her tarafına gitmesi hedeflenmiş.

“Prof. Dr. Arıklı, Dr. Faruk Özlü'ye olan hayranlığını ve saygınlığını anlattı”

Bu konuyla ilgili yıllardan beri çalışılıyor ancak sonuç itibariyle Düzce Belediyesi ile yapılan protokolde çalışma 2024'te hayata geçecek. Prof. Dr. Arıklı, Dr. Faruk Özlü'nün devlet adamlığını, misyonunu ve olaylara bakışını çok net bir şekilde anlatarak hayranlığını ve saygınlığını anlattı. Düzceli bir gazeteci olarak ben de bu kelimeleri duymaktan iftihar ettim.

“Düzceli Mimar Orhan Hunç’a ‘Kıbrıs’ta uygulanacak sistemi’ sordum”

Düzceli olmak başka bir duygu. Yanımda Kıbrıs’ta yaşayan Düzceli mimar abimiz Orhan Hunç var. Ticaret yapıyor, müteahhitlik yapıyor. Düzce Cam Düzcespor’u çok seviyor. Bize de Kıbrıs’ta rehberlik yaptı, bizi misafir etti.

Kendisine ‘Düzceli olarak Kıbrıs'ta ne işi var ve Kıbrıs'ta Düzce Ulaşım A.Ş.’nin yapmış olduğu bu projenin Kıbrıs halkına, ticaretine, siyasetine toplumuna ne katkı sağlayacak?’ sorusunu sorduk.

Hunç: Toplu taşımacılık Kıbrıs'ta çok büyük sorun

Orhan Hunç şöyle konuştu: ‘Mimarım. Üniversite hayatımdan sonra buraya geldim. Buraya yerleştim. Müteahhitlik yapıyorum. Hoş geldiniz. Faruk Bakan’ımıza da teşekkür ediyorum bizi Düzce'de iki kere ağırladığından dolayı. Dr. Faruk Özlü’yle alakalı bir şeyler söylemek istemiyorum. Bakanımız o kadar güzel anlattı ki bunun üzerine bir şey söylemek, bir yorum yapmak istemiyorum.

“Bir Düzceli olarak heyecan duyuyorum”

Toplu taşımacılık Kıbrıs'ta çok büyük sorun. Ulaştırma Bakanlığı da bizim hükümetimiz ve aynı zamanda Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı’yım. MYK üyesiyim. Benim memleketim olan doğduğum yerin şu anda Kıbrıs'ta toplu taşımaya hizmet vermesi, beni oldukça mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor.

“Bunu Kıbrıs'ta başardığımız zaman inanın bir kitap yazılabilir”

Çok başarılı olacağımıza inanıyorum. İki bakan adına çünkü Prof. Dr. Erhan Arıklı’yla Dr. Faruk Özlü çok iyi uyum içindeler. Gayet iyi çalışıyorlar, daha güzel hizmetler olur diye düşünüyorum. Bekir Ilıcalı’ya çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bu hizmetlerde büyük katkıları var. Bunu Kıbrıs'ta başardığımız zaman inanın bir kitap yazılabilir. Çünkü Kıbrıs'ta insanlar kendi özel araçlarıyla iş yerlerine gidiyorlar. Tabii haliyle trafik yoğunlaşıyor ama iyi bir hizmet, farklı bir çalışma noktasında çalışılıyor. Dr. Faruk Özlü'nün katkılarıyla Prof. Dr. Erhan Arıklı ve bizler de katkı koyabilirsek ne mutlu.”

Kıbrıs’tan ’12 metrelik’ otobüs müjdesi

 

Hunç’un konuşması sonrası Ünsal, yorumlarına şöyle devam etti: “Bu yorumu izleyenler şunu diyebilir, “Düzce'de toplu ulaşım çok iyi, vatandaş çok memnun da sıra Kıbrıs'a mı geldi? Ben bir örnek vereyim size, geçen sene öğrenci servisi bin TL’yken bu sene 2 bin civarında. Öğrencilere verilen Genç Kart 380 lira. Son günlerde Düzce'deki toplu taşımada sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde yaşadığımız yoğunluğun ana kaynağı öğrenci servislerinin çok yüksek olması. Kıbrıs'tan güzel haberi verelim. Düzce Belediyesi ile BMC firması arasında 12 metrelik 10 tane otobüs için anlaşma yapıldı. 10-15 güne kadar sabah işe giderken, akşam dönüşlerde yoğun saatlerde devreye alınmasıyla yoğunluğun normale döneceğini söyleyelim.

“Düzce'de belediyeciliğin kitabını yazan bir belediye başkanımız var”

Kuzey Kıbrıs Türkiye Büyükelçisi Turan Feyzioğlu ile de bir görüşme talebimiz var. Bu da gerçekleşirse sizlere de röportajımızı sunacağız. Düzce'de belediyeciliğin kitabını yazan bir belediye başkanımız var. Düzce'de başlayan toplu taşıma hareketi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hayat bulacak.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Düzce'nin dokunuşunu bekliyor”

Düzce Belediyesi, bu çalışmalardan dolayı Kıbrıs Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan hiçbir para talep etmiyor. Ankara'nın ilgili birimlerinin vasıtasıyla bir fon üzerinden çözüm üretilmiş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Düzce'nin dokunuşunu bekliyor. Düzceli bir devlet adamının dokunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yazılan tarihi hep birlikte görelim.”