Kırım Tatar sürgününe ithafen projelendirilen Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi’nin temel atma töreni Nusrettin Mahallesinde gerçekleştirildi. Törene Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Nedim Sözbir, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık ve misafirler katıldı. Mehteran takımının marşları ile başlayan program, misafirlere lokma dağıtımı ile devam etti.

DSC_0604

 “BAĞLARIMIZI GENÇ KUŞAKLARA AKTARMA BAKIMINDAN ÖNEMLİ”

Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi’nin tarihimizle olan bağlarımızın genç kuşaklara aktarma bakımından önemli olduğunu vurgulayan Başkan Özlü, “Esasen uzun zamandır yapmayı hayal ettiğimiz projenin bugün temelini atıyoruz. İnşallah bu projeyi çok kısa zamanda hayata geçireceğiz. Kırım Türklerinin lideri var Mustafa Sarıoğlu. Bundan 2 sene önce İstanbul’da bir toplantı oldu. O zamanlar dernek başkanımız Osman Beydi. Osman Beyin davetiyle oraya gittim. Orada o zaman ki adı Mustafa Cemiloğlu, şimdi ki adı Mustafa Kırımoğlu ile konuştuk. Mustafa Aga’nın adını bir parka, caddeye verme konusunu konuştuk. ‘Düzce’de bir parka, bir yere adınızı vereceğiz’ diye söyledim. Nusrettin mahallesi Kırım’dan gelen ilk yerleşimcilerin oturdukları bir mahalle burası. Buranın adı daha önce İslam mahallesiymiş. Sonra diğer mahalleler, biz gavur muyuz?’ diyor ve mahallenin adı Nusrettin mahallesi olarak değiştiriliyor. Burada inşa etmekte olduğumuz Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi bizim tarihimizle olan bağlarımızı genç kuşaklara aktarma bakımından son derece önemli” ifadelerini kullandı.

DSC_0494

“KIRIM'LI KARDEŞLERİMİZ İÇİN BİR KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA EDİYORUZ”

Temel atma töreni gerçekleştirilen merkezin bütçesinin Düzce Belediyesi’nin kendi bütçesinden karşılanacağını da belirten Başkan Özlü, “Türkiye ana vatan, Türkiye’nin kuzeyinde Kırım, güneyinde Kıbrıs. Jeopolitik olarak Kırım ve Kıbrıs çok önemli 2 noktadır. Kırım Rusya tarafından işgal edildi ve Türkiye bunu tanımadı. Tanımadık ve hala daha tanımıyoruz. Dolayısıyla bu 2 bölge Türkiye’nin güvenliği açısından son derece önemlidir. Biz Kırım’a karşı bir manevi kültür bağı hissediyoruz. Düzce’de yaşayan sayıları sınırlı Kırımlı kardeşlerimiz için bir kültür merkezi inşa ediyoruz. Mimarisi çok özel. Bu bölgede olması manen önemlidir. Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum.                Bu arsanın bir takım sorunları vardı, onları çözdük. Burayı Düzce Belediyesi’nin kendi bütçesiyle yapıyoruz. Yan tarafta camimiz var. Caminin yanında kültür merkezi Düzce’ye çok yakışacak. Ben bu çerçevede emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bunların başında Sayın Nurhan Kartal geliyor” diye konuştu.

DSC_0622

“SÜRGÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE BURADA ANMA TOPLANTILARI YAPACAĞIZ”

Kırım Sürünü anma programlarının bu merkezde gerçekleştirileceğini söyleyen Başkan Özlü, Kırım Türkleri 1944’de devrin faşist diktatörü Stalin tarafından bir gecede hayvan vagonlarına doldurularak Sibirya’ya ya da uzak diyarlara sürgün edildiler. Kırım Türk’lerinin önemli bir kısmı o gece Stalin tarafından gönderilen emirle, evlerinden, yurtlarından edilen bu insanlar yollarda öldüler. 1944 Sürgünü gerçekten tarihimizdeki çok büyük bir acıdır. Allah bundan sonra sürgünün yıl dönümünde burada anma toplantıları yapacağız” dedi.

DSC_0680

“MAHALLEMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Nusrettin Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Saylık Nusrettin mahallesine böyle bir merkezin kurulacağından bahtiyar olduğunu belirterek, “Sayın Belediye Başkanım, Sayın Kırım Türkleri Derneği Yöneticileri ve bu projede emeği geçen herkese bu projeyi gerçekleştirdikleri için teşekkür ederim. Geçmişini, tarihini tanıyan geleceğini çabuk tespit eder. Mahallemde böyle bir Kırım Türkleri Merkezi kurulmasına bahtiyarım. Mahallemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.  

DSC_0511

Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun ise projede emeği olan herkese teşekkür etti.

DSC_0532

Temel atma töreni Düzce İl Müftüsü Osman Aydın tarafından edilen dua ve kurban kesiminin ardından sona erdi. HABER: ECE MUTLU - GÖRÜNTÜ: ZEKİ AŞIKOĞLU, BERKAY E. AKTAŞ

DSC_0795