Özellikle kış aylarında Düzce’de yaşanan hava kirliliği siyasetinde ana gündem maddesi olmaya devam ediyor. Daha önce Düzce’deki hava kirliliğine dikkat çekmek için Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye maske gönderen CHP İl Başkanı Cemşit, kirliliğin kentte ciddi boyutlara ulaştığının altını çizdi.

“Faruk Özlü maskeleri bize geri gönderdi”

3911f27d-011c-4899-98c4-fd0e36a468ce

Başkan Özlü’ye gönderdikleri maskelerin, kendilerine geri iade edildiğini anımsatan Cemşit, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada, “Bu konu ile ilgili biz tabii Düzce’deki hava kirliliğine dikkat çekmek için böyle esprili bir yöntem kullandık. Ama gerçekten Düzce’deki hava kirliliği çok ciddi boyutlara ulaştı. İnanın ben merkezde yaşıyorum, merkezde özellikle akşamları nefes almak mümkün değil. Sokakta yürünmüyor, kirlilikten dolayı. Bir is kokusu, böyle çok karma karışık bir kirlilik söz konusu ve bununla ilgili hiç kimse bir şey yapmıyor. Düzce’de gerçekten öncelikle yaşlılarımız, kronik rahatsızlığı bulunanlar nefes almakta ve yürümekte zorluk çekiyorlar. Bunu herkese samimiyetimle söyleyebilirim. Yani biz Sayın Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye bu maskeleri gönderirken, kabul edilmeyeceğini biliyorduk zaten. Bir mektupla hem yeni yılını kutlayalım hem de yeni yıl hediyesi olarak ve hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla kendisine maske gönderdik. Sağ olsunlar bizim hediyemizi kabul etmediler ve geriye gönderdiler. Ama biz Düzce’deki hava kirliliğine dikkat çekmek için maske göndermiştik ve sanırım baya da bir ilgi gördü kamuoyu tarafından. Düzce’de baya bir ses getirdi bu olay” diye konuştu.

“Köylere son derece kalitesiz kötü kömür dağıtılıyor”

aa1b7d91-db92-4922-8e2f-bae546e88041

Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından köylerde yaşayan dar gelirli vatandaşlara dağıtılan kömürlerin kalitesiz olduğunu öne süren Cemşit, “Hava kirliliği ile ilgili fabrikalarda bir denetim yapılıyor mu? Şimdi Düzce çok ciddi iki tane ana arter üzerinde. Hem D-100, hem de TEM otoyolu arasında kalan bir şehir. Sıkışmış ve burada ki gazların verdiği zarar Düzcelilere her şeyden daha çok zarar veriyor. Bunun yanında özellikle merkeze yakın köyler de hiçbir çalışma yok doğalgaz getirilecek diye bir çalışma gördünüz mü? Ben görmedim. Özellikle köylere yapılan yardımlarda son derece kötü kömürler kullanılıyor, dağıtılıyor. Geçen gün bir vatandaş geldi elinde de kömür vardı sadece toz vardı. Bana geldi buraya, çuvalın içinde iki tane bir kömür topağı vardı, onun dışında 25 kiloluk çuvalın içi olduğu gibi tozdu. Bu kömürler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından” şeklinde konuştu.

“Köylere biran önce doğalgaz verilmesi gerekiyor”

eb93e5be-9c11-46d1-a1fe-8f1a2d4d89ee

Düzce’deki hava kirliliğinin önüne geçmek için köylere bir an önce doğalgaz verilmesi gerektiğini vurgulayan Cemşit, son olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Yani Düzce’nin havasını kirleten fabrikalardan ziyade, dağıtılan bu kömürler. Gidin bakın köylerde dağıtılan kömürlere, hepsi toz kömür ve yanmıyorlar. Bana göre Düzce’nin havasını kirleten en büyük etkenlerden birisi de bunlar. Bu kömürler köy kahvelerinde yakılmaya çalışılıyor veya daha ucuza başkalarını satılıyor, bunu biz kendi gözlerimizle gördük.  Ama kesinlikle bu kömürler yanmıyor. Bizim bu Düzce’de, özellikle merkeze yakın köylerde bir an önce doğalgaz verilmesi gerekiyor. Düzce konumu bakımından çanak gibi ve hava sirkülasyonu olmadığı için maalesef Düzce’nin üzerine çöküyor, kalıyor. Bunun için de hiçbir önlem almıyorlar. Dediğim gibi merkeze yakın köylere kesinlikle doğalgaz bağlanmalı ve burada bu kötü yakıtların yakılması engellenmeli. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da insanlara yardım etmek istiyorsa da kaliteli kömür vermeli.”

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı