Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının, siyasi bağımsızlık kadar, iktisadi bağımsızlığın da kazanılması için 17 Şubat 1923'te düzenlediği İzmir İktisat Kongresi, 100 yıl sonra Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde, bu kez "Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi" ana temasıyla toplandı. Açılış toplantısına Hazine ve Maliye Bakanlığı davetiyle Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Canpolat da katıldı.

17 Şubat 2023’te “Türkiye Yüzyılı”nın ekonomi politikalarına yön vermesi ve bir yol haritası belirlemesi amaçlı gerçekleştirilen kongrenin 100. yılı toplantısı yapılması planlanmıştı ancak Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle kongre 29-30 Nisan tarihlerine ertelendi.

İzmir İktisat Kongresine katılan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, “Bu önemli organizasyonda devletin her kademesinden bürokratlar ve özel sektör temsilcileri bir araya geldi. Toplantılarda Cumhuriyet'in ilk yüzyılının iktisadi değerlendirmesi yapılırken, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefi doğrultusunda bir gelecek vizyonu ortaya koyacak politikalar üzerinde duruldu” ifadelerini kullandı.