Düzce Belediyesi ve Düzce Kent Konseyi'nin her yıl 8. ayın 1’in de başlayıp 8 gün boyunca sürdürerek geleneksel hale getirmeyi planladığı ‘Dünya Düzce Günü’ bugün tarihi Konuralp’te düzenlenen törenle başladı.

Törende Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, İl Jandarma Komutanı Albay Naci Akkaş, Belediye Başkan Yardımcıları, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ile kurum il müdürleri eşlik etti.

Törende, Belediye Başkanı Özlü, Vali Atay’a tarihi yörede yapılacak restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ardından Konuralp Bey’in Türbesi’ni ziyaret eden Vali Atay, Başkan Özlü ve beraberindekiler, burada dualar okundu.

Özlü: “Konuralp Gazi Düzce için önemli bir komutan”

Programda konuşan Başkan Özlü, “Biz düşündük Düzce’nin plakası 81 her yılın 8’nci ayın 1’nde 8 gün sürecek etkinlikler yapmayı planladık. Bize eleştiriler geldi. Düzce’de hiç etkinlik olmuyor dediler. Yaklaşık 2 yıl pandeminin tesiri ile zaman zaman sokaklara çıkamadığımız günler oldu. Böyle bir etkinlik yapmaya imkan yoktu. Pandeminin geçmesinin ardından böyle bir etkinlik planladık.  Bu etkinliği Düzce’nin fatihi Düzce’yi fetheden ve biz torunlarına bırakan Konuralp Gazi türbesinde başlattık. Konuralp Gazi Düzce için çok önemli bir komutandır. İstanbul için Fatih Sultan Mehmet neyse Düzce için Konuralp gazi odur. Bu toprakları 1323 yılında fetheden ve biz torunlarına bırakan komutanımızı rahmetle anıyoruz” dedi.

“Bu program için düşük bir bütçe harcadık”

Dünya Düzce Günü etkinlikleri için düşük bir bütçe harcadıklarını ifade eden Başkan Özlü, “Bu program kapsamında akşamları konserler olacak. Bugüne kadar Düzce’de kurulan sahnelerin en büyüğü kuruldu. Bunları çok kısıtlı bütçelerle yapıyoruz. Program bittiğinde nasıl bütçeler kullandığımızı paylaşacağız. Ancak oldukça düşük bütçeler kullandık. Gençlerin sevdiği sanatçılar gelecek. Stantlar açıldı. 8 gün süreyle devam edecek. Sadece Düzceliler değil Dünya’nın her yerinde Düzceli var. Biz Düzce’yi merkez kabul eden ama Dünya’daki bütün Düzcelilere mesaj vermek isteyen bir festival bir şenlik düzenlemek istedik. Bu yüzden başına Dünya koyduk. Dünya’nın neresinde olursa olsun her bir ülkede yaşayan Düzceli kim varsa bir festival olmasını arzu ettik. Her yıl 8’nci ayın 1’inde başlamasını hedefliyoruz. İnşallah Düzceliler Düzce’ye gelecek olan sanatçıları beğenecekler. Bu akşam Fatma Turgut hanımefendi var” ifadelerini kullandı.

Vali Atay: “Sadece Düzcelileri değil, tüm vatandaşlarımızı Konuralp’e davet ediyorum”

Başkan Özlü’nün ardından konuşan Vali Atay, Dünya Düzce Günlerinin hayırlı olmasını dileyerek “Ağustos ayının 1’i bundan sonra Ağustos ayının ilk günü Dünya Düzce günü olarak başlayacak. Sadece Düzcelileri değil tüm vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz. Burada çok güzel bir tarih var. Muhteşem doğası var. Türkiye’nin en büyük şehirlerinin tam ortasında. Ulaşım çok kolay. Biz Düzce Belediye Başkanımızın nasıl gayret gösterdiğini çok iyi biliyoruz. Burada çok güzel bir proje başladı. İnşallah hayırlı olur” açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından, programa katılanlara Konuralp Pirincinden yapılan pilav ikram edildi.