Topluma çevre bilincinin aşılanması amacıyla yurt genelinde etkinlikler devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye'de eş zamanlı olarak başlatılan "Orman Benim" kampanyası kapsamında yapılan çalışmalarla orman yangını riskinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Düzce'de Kent Ormanı mevkisinde gerçekleştirilen etkinliğe Düzce Valisi Selçuk Aslan, kurum müdürleri, kooperatif başkanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

A A 20240503 34449896 34449895 S A K A R Y A V E C E V R E I L L E R D E O R M A N B E N I M E T K I N L I G I D U Z E N L E N D I

Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Aslan, orman yangınlarının önlenmesine yönelik alınacak tedbirlerin ve hassasiyetin üst seviyede olması gerektiğini söyledi.

Çevrenin kirletilmesinin başta iklim değişikliği, orman yangınları gibi birçok olumsuzluğa yol açtığına işaret eden Aslan, orman ve çevre konusunda herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

Etkinlikte daha sonra Vali Aslan, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler çöp topladı.

A A 20240503 34449896 34449890 S A K A R Y A V E C E V R E I L L E R D E O R M A N B E N I M E T K I N L I G I D U Z E N L E N D I

Bölge müdürlüğü de çöp toplama etkinliği düzenledi

Öte yandan Düzce Orman İşletme müdürlük ve şefliklerinin bağlı olduğu Bolu Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde, Sarıcalar Yayla Yolu Çatal Deresi mevkinde çöp toplama etkinliği düzenlendi.

Bolu Vali Vekili Abdullah Şen, Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, orman personeli, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı etkinlikte, çevreye atılan çöpler ile orman yangınlarına sebep verebilecek atıkları topladı.

Çöp toplama etkinliği öncesinde, orman personeli tarafından yere yakın olan ve yangına sebep olabilecek ağaçların alları kesildi. Daha sonra alana giren katılımcılar, çöp, cam ve plastik şişe atıkları ile yangına neden olabilecek diğer atıkları topladı.

A A 20240503 34449896 34449894 S A K A R Y A V E C E V R E I L L E R D E O R M A N B E N I M E T K I N L I G I D U Z E N L E N D I

“AMACIMIZ TOPLUMDA FARKINDALIĞI ARTIRMAK” “AMACIMIZ TOPLUMDA FARKINDALIĞI ARTIRMAK”

“2024 yılının yangınsız kapatacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, orman yangınlarının, Türkiye'nin akciğer olarak nitelendirilen ormanlar için en büyük tehdit olduğunu ifade etti.

A A 20240503 34449896 34449886 S A K A R Y A V E C E V R E I L L E R D E O R M A N B E N I M E T K I N L I G I D U Z E N L E N D I

Özellikle yaz aylarında sigara atığı, diğer piknik ateşi veya anız yangınları gibi nedenlerle orman yangınlarının çıktığını anlatan Şentürk, "Bizler de bu programda yol kenarlarında orman yangınına sebebiyet verebilecek atıkları topladık." şeklinde konuştu.

Şentürk, etkinlikte, bitkisel atıklar ve dalların yanı sıra insanların doğaya attığı naylon poşetler, plastik ve cam şişeler, topladıklarını belirterek, "Bu tarz şeyleri yol kenarından toplayarak etkinliğimizi tamamlayacağız. Ben şimdiden 2024 yılının yangınsız kapatacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum." dedi.