Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programına konuk olan Konuralp eski Belediye Başkanı İbrahim Aykut, tarihi beldenin Düzce Belediyesi sınırlarına dahil edilerek mahalle yapılması ile ilgili “Konuralp Sultan’ın kemiklerini sızlattılar.” dedi. Konuralp’in ranta kurban edildiğini savunan Aykut, yetkililere “1955’te belde olmuş, hiçbir kanunla alakası olmayan şekilde birilerinin zevki için mahalle yapıyorsunuz. Vicdanınız varsa Konuralp’i ilçe yapın” diyerek seslendi.

Tarihi Konuralp Beldesi’nin, mahalle yapılarak Düzce sınırlarına dahil edilmesinin üzerinden yıllar geçse de sitem bitmiyor.

Bilindiği gibi Danıştay 8’inci Daire’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Düzce Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun “Düzce Üniversitesi belde sınırları içerisinde kaldı, hizmet alamıyoruz.” gerekçesiyle yaptığı girişimler sonucunda mahkeme sürecinin yeniden başlatılması üzerine Konuralp, 2014 yılında belde tüzel kişiliği kaldırılarak Düzce Belediyesi sınırları içine mahalle olarak dahil edilmişti.

“Biz Konuralp’in savaşını verdik”

Konuralp eski Belediye Başkanı İbrahim Aykut, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programında, tarihi beldenin rant uğruna kurban edildiğini savundu. Aykut, “Ben bu yol çıktığımda Avukat Ali Dilber ile il başkanım Cemal Sahtiyancı beni yalnız bırakmadı. Buranın varlığı için savaş verdik. Kaynaşlı’dan Düzce’ye kadar konvoy yaptık. İnsanlar mutluydu. Ertesi gün durdurmak için Mehmet Keleş Ankara’ya gitti. Konuralp’e o bina yakışıyor mu? Üniversite şehri şeklinde olacak diye düşünüyorduk. Konuralp Belediyesi’nin belde statüsünden çıkarılmasının sebebi rant; bunun altını çiziyorum. 15 yıl Doğru Yol’dan belediye başkanıydım. Mehmet Keleş olsun diğer belediye başkanları olsun hep onların yanındaydım. Konuralp’in tüzel kişiliği ile oynadınız, İbrahim Aykut’u konuşmayın. Seçilmiş insan oranın şehrül eminidir. Bu insanların her zaman sözünün dürüst olması lazım. ‘İbrahim Aykut şurada yanlış bir şey söyledi, birine bir şey yaptı.’ diyecek biri varsa, ben Düzce’de nüfusumu kaldırırım.” diye konuştu.

“Konuralp’i ilçe yapın”

Konuralp’in birilerinin zevki için mahalle yapıldığını öne süren Aykut, “1955’te belde olmuş, hiçbir kanunla alakası olmayan şekilde birilerinin zevki için mahalle yapıyorsunuz. Vicdanınız varsa Konuralp’i ilçe yapın. Bunu yapmazsanız Allah bildiği gibi yapsın derim. Mehmet Keleş, densiz insanları işimize sokup, karşıma dikti. Mehmet kardeşim yeniden aday adayı oldunuz, Allah yolunuzu açık etsin ama size Konuralp dargın.” şeklinde konuştu.

“Mehmet Keleş, bu işte kendisini aklamak zorunda değil”

Ünsal’ın, katıldığı bir programda Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in Konuralp’in mahalle olmasında kendisinin dahli olmadığı yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine Aykut, “İnsanlar her zaman her şeyi konuşamaz. Evet; Sayın Başkanımız Mehmet Keleş de ‘Dün dündür bugün bugündür’ düşüncesi içerisinde meclisin vermiş olduğu karardan bahsediyor. 15 sene belediye başkanlığı yapan bir İbrahim Aykut meclisi de bilir, meclis kararlarını da bilir. Mehmet kardeşimiz, sayın belediye başkan adayımız, bunları o şekil konuşmak zorunda bugün. Ama doğrusu o şekil değil de doğrusu belediye bu kararı niye aldı? Sayın valilerimiz re’sen niye karar aldı. Bu Türkiye'de bir tek burası mı var? Yoksa örnekleri mi var? Bu tam bir mucize. Buna ben şimdi şudur veya budur deyip de dinlediğim Mehmet Keleş’in o sözlerini burada çürütmeye kalkacak bir düşünce de bulamıyorum. ‘Neden?’ Kendime yakıştıramıyorum. Çünkü ben hep doğruları konuşmaktan zevk alırım.” ifadelerini kullandı.

“Belediyecilik bana babadan gelir”

1955 yılında Konuralp’te belediye kurulmasında babasının da büyük katkılarının olduğunun altını çizen Aykut, “Biz çünkü işimizi olduğumuz gibi yürüten insanlardık. Belediyecilik bana babamdan gelir. 1955 yılında belediye olmuş. İlk kurucusu benim rahmetlik babamdır. Biz oranın ekmeğiyle büyüdük. Biz Konuralp’in suyla yetiştik. Tutup da bunu yapmacık olarak, bu işleri konuşacak yapıyla büyümedik. Onun için benim üzüldüğüm şu: Allah aşkına her şeyi yapalım. Yargısız infaz yapmayalım. Ölülerin arkasından konuşmayalım. Burada Halil Nimetoğlu deyince, çok üzülüyorum. Bu adam buradan giderken nereye gitti? Ankara'ya gitti. Nereye gitti? Merkeze alındı. İçinin kan ağladığını bana ifade etti. Yanımda Cemal Sahtiyancı vardı. Bize yol gösterdi. Danıştay sekizinci daire. ‘Gidin filan yere. Sizin ne olduğunuzu biliyorlar.’ dediler. Abiler vardı. O abilerin sayesinde ben Konuralp’in hakkını en son araştırdım ve buldum.” ifadelerine yer verdi.

“Konuralp vatan meselesi, millet meselesi”

“Konuralp vatan meselesi, millet meselesi.” diyen Aykut, son olarak şunları söyledi:

20 İŞ MAKİNESİ YOLU AÇMAK İÇİN ÇALIŞIYOR 20 İŞ MAKİNESİ YOLU AÇMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

“Rektör hanımla belediye başkanı arasında itilaf var, düşüncesiyle burası sehven ile bağlandı. Sultan duysa gözleri yaşarır. Böyle bir dünya yok. Böyle bir anlayış yok. Bunlar beni üzüyor zaten. Yani o onu yapmış, bunu yapmış. Benimkilere şahsi meselem de yok. Bu memleket meselesi. Vatan meselesi, millet meselesi. Gelin bugün. Bakın, Düzce’nize bakın, Konuralp’e bakın. Gidin bakın Allah aşkına ya. Şehrin içerisinde adam yok.”

HABER: Savaş ARI