Geçtiğimiz günlerde Fatih Mahallesi’nde bulunan yapımı devam eden inşaatın kolonundaki çatlakların sıva ile kapatılması gündeme gelmişti. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın Yorumlu’yorum programında günde taşıdığı inşaat ile ilgili şok gelişme yaşandı. AK Parti eski Milletvekili İbrahim Korkmaz Öncü Haber’e inşaat firması sahibini uyarmasına rağmen gerekli önlemler alınmadığını söyledi. Konuyla ilgili Öncü Haber mikrofonlarına konuşan korkmaz, “çatlak olan kolonu fark ettim ve inşaat firması sahibine gerekli uyarları yaptım fakat gerekli hiçbir önlemi almadılar” dedi.

WhatsApp Image 2023-02-27 at 15.50.05

1999 Düzce depremlerin ardından, büyük çoğunluğunun kentsel dönüşüm ile yenilendiği Düzce’de ki binaların depreme dayanaklılığı kafalarda soru işareti bırakırken, Fatih Mahallesi’nde ki inşaat halinde olan binanın kolonunda 23 Kasım depreminde oluşan çatlakların sıva ile kapatılmaya çalışılması gündeme oturdu.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Yorumlu’yorum programında gündeme getirdiği inşaat ile ilgili şok gelişme yaşandı.

 KORKMAZ’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

 AK Parti eski Milletvekili İbrahim Korkmaz, Öncü Haber mikrofonlarına konuştu. Kardeniz İnşaat firmasına ait inşaatın çatlak kolonunun fotoğrafını çeken korkmaz, konuyu ilk günden beri takip ettiğini söyledi. İyi niyetli bir yaklaşım göstererek söz konusu firmanın ticari zarara uğramaması için kimseye duyurmadan kendilerini uyardığını fakat bunun üzerini kapatarak görmezden gelmeye çalıştıklarını ifade ederek; “ inşaat firması sahibi ile görüşüp uyarmama rağmen gerekli önlemi almak yerine kolonu sıvayla kapatmaya çalıştılar” ifadesini kullandı.

03f1d698-be33-413e-bce1-94e70aae4b33

ÖNCÜ HABER DUYURDU, YETKİLİLER HAREKETE GEÇTİ

Söz konusu firmanın, insan hayatını hiçe sayan bu girişiminin Öncü Haber’de gündeme gelmesinin ardından, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri harekete geçmişti.

Konuyla ilgili Öncü Haber mikrofonlarına konuşan AK Parti eski Milletvekili İbrahim Korkmaz şunları söyledi:

“23 Kasım’da Düzce’de yaşanan depremden sonra Fatih Mahallesi’nde bulunan inşaatın kolonunun çatladığını fark ettim. O muhit benim kullandığım bir yer. Fark edince fotoğrafını çektim. Biraz bekledim düzeltirler diye. Daha sonra inşaat firması sahibiyle ofisinde görüştük. Bende inşaat konusunda tecrübeli olduğum için kendisine bu inşaatın çatlak kolonunun düzeltilmesi konusunda uyardım. Kendisi de bana gereğinin yapılacağı konusunda söz verdi.

745d34ac-517a-4139-b730-ca7878bc3874

Daha sonra Kahramanmaraş depremi oldu ve deprem bölgesine arama kurtarma çalışmaları için gittim. Deprem bölgesinde çalışıyorum ama aklım hep o çatlak kolonu olan inşaatta. Çünkü olası bir depremde kaç kişinin canı tehlikeye girebilir.

Afet bölgesinden döndüğümde inşaattaki çatlak kolonun işçiler tarafından sıvayla kapatılmaya çalışıldığını gördüm ve hemen inşaat sahibini aradım. Bana söz vermiştin neden böyle oldu dedim. Kendisi de bana gerekli yerlere başvuruları yaptık bir sorun olmadığı söylendi siz ne istiyorsanız yapabilirsiniz dedi.

Yetkililer sorun görmediği dediği, kendi yapı denetim firmaları onlarda ayrı bir usulsüzlük yapıyor zaten. Denetledikleri yer, çatlak olan kolon değil kolonun hasarsız bir yerini gösterdikleri için sorun yok demişler.

Ben bunlar için Düzce Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve Düzce Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunacağım. Duyduğum kadarıyla onlarda benden şikayetçi olacakmış. Umarım olurlar tek temennim bu.

Ben eski milletvekili olarak vatandaşlarımıza olan hassasiyetimden dolayı kendisini uyardım ve görevimi yaptığımı düşünüyorum. Hal böyle olunca bu konuyu kamuya mal etmek durumunda kaldım.”

Haber: Nalan Tayyar