20 Mayıs Dünya Arı Günü dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi'nde (DAGEM) incelemelerde bulundu. Ziyarette, arıcılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması konuları ele alındı.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 18.27.56

Ziyarete YÖK Başkanı Erol Özvar’ın yanı sıra, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Yığılca Kaymakamı Hüseyin Demirkol, Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş, Düzce İl Özel İdaresi Sekreteri Nuri Çelik, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

 Whatsapp Image 2024 05 20 At 18.28.01

"Anlamlı Bir Gün"

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bugün anlamlı bir gün; 20 Mayıs Arıcılık Haftası kapsamında, projenin önemli safhası olan eğitimler tamamlanmış durumda. Şu anda bazı ekipmanların çiftçilere dağıtılacağı bir gün olması da ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu konuda çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum."Whatsapp Image 2024 05 20 At 18.28.01 (2)

"Yığılca’nın Özgün Doğası ve Arıcılığı"

HEYECAN YARIN AYT SINAVI İLE DEVAM EDECEK HEYECAN YARIN AYT SINAVI İLE DEVAM EDECEK

Düzce Valisi Selçuk Aslan ise Yığılca'nın önemine değinerek şunları belirtti: "Yığılca, ilimizin hem köy sayısı hem de coğrafi itibariyle en büyük ilçelerinden biridir. Yığılca, özgün doğası ve kendine özgü üretim yapısıyla gözde yerlerden biridir. Yığılca denince akla ilk olarak bal gelir. Yığılca balı ve Yığılca arısı, Tarım Bakanlığımız tarafından da takip edilen, teşvik edilen ve korunmaya çalışılan bir gen türüdür. Bu türün korunması amacıyla, şu anda dönem başkanı olduğum MARKA tarafından desteklenen 'Kovanda Bal, Yığılca'da Hayat Var' projesinin bir nevi Dünya Arıcılık Günü'nde lansmanını yapıyoruz. Projenin yürütümü daha öncesinden başlamıştı."

"Yükseköğretim Dinamik ve Yenilikçi Bir Alandır"

YÖK Başkanı Erol Özvar, etkinlikte yaptığı konuşmada duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: "Sözlerimin başında, siz kıymetli davetlilerle Düzce Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen 'Dünya Arı Günü' etkinlikleri münasebetiyle bir araya gelmekten duyduğum büyük memnuniyeti ifade etmek isterim. Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlarım. Yükseköğretim çok boyutlu, dinamik ve yenilikçi bir alandır. Üniversitelerimiz, bir taraftan üretimin ve teknolojinin temelini oluşturan bilimsel çalışmaları ve eğitim faaliyetlerini yürütürken diğer taraftan da sosyal, kültürel ve entelektüel gelişime katkı sunarlar. Yükseköğretim Kurulu olarak biz de yükseköğretimin bu çok katmanlı yapısını dikkate alarak üniversitelerimizi rekabetçi, yenilikçi, ekonomik ve sosyal gelişmeyi destekleyen kurumlar haline getirmek için büyük gayret gösteriyoruz.

Günümüzde yükseköğretim, aynı anda bazı fırsatlar ve tehditlerle karşı karşıyadır. Başta dijitalleşme ve yapay zekâ gibi alanların önemi artmış ve teknoloji odaklı bir anlayış yükseköğretimde etkili hale gelmiştir. Yükseköğretim Kurulu olarak bizler de bu alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve önemli adımlar atıyoruz. Kısa süre önce kamuoyuyla paylaştığımız üzere, üniversitelerimizde yapay zekâ ve dijital teknolojiler alanında eğitim verecek 21'i lisans ve 50'si ön lisans olmak üzere toplam 71 yeni programın açılması kararını aldık. Bu şekilde ülkemizin yeni teknolojiler alanında ihtiyaç duyduğu beşerî sermaye karşılanacaktır. Ülkemiz halihazırda 208 üniversite, 185 bine yakın akademik personel ve yaklaşık 4 milyonu örgün eğitimde olmak üzere 7 milyon dolayında öğrenciye sahiptir. Bu bakımdan yükseköğretim sistemimiz kapasite bakımından dünyada öne çıkmaktadır. Yükseköğretim Kurulumuzun vizyonu ve başlıca hedefi, yükseköğretimde sahip olduğumuz güçlü kapasitenin niteliğini daha üst noktalara taşımaktır. Bu doğrultuda, üniversitelerimizin kalite odaklı bir anlayışla kendilerini tanımlamaları ve buna uygun bir şekilde akademik, teknolojik, bilimsel ve idari altyapılarını oluşturmaları mühimdir."

DAGEM'in Faaliyetleri ve Projeleri Tanıtıldı

Ziyaret kapsamında DAGEM yetkilileri, katılımcılara merkezin faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verdi. Arı ürünlerinin üretim süreçleri ve arı sağlığı konularında yapılan çalışmalar anlatıldı. Protokol üyeleri, arıcılık araştırma merkezi gezisi sırasında arı kolonileri ve üretim alanlarını yerinde inceleme fırsatı buldu.Whatsapp Image 2024 05 20 At 18.28.01 (1)

DAGEM'in arıcılık alanında yapacağı yeni projeler ve işbirlikleri hakkında da bilgiler paylaşıldı. 'Kovanda Bal, Yığılca'da Hayat Var' kırsal kalkınmayı destekleme projesi de tanıtıldı.Whatsapp Image 2024 05 20 At 18.27.54