“ONCA ŞİKAYETE RAĞMEN HİÇBİR SONUÇ ALAMADIK” “ONCA ŞİKAYETE RAĞMEN HİÇBİR SONUÇ ALAMADIK”

Düzce İl Genel Meclisi Başkanı Fazlı Koç, yeni dönemde köylerin altyapı çalışmalarından, turizm ve tarım konularında yapılacak çalışmaları Öncü Haber mikrofonuna değerlendirdi. İl genelindeki köylerdeki altyapı ve asfalt çalışmalarının büyük oranda tamamlandığının altını çizen Koç, yeni dönemde turizm ve tarıma ağırlıklı olarak yöneleceklerini ifade ederek, “İl Özel İdaresi olarak, Akçakoca ilçemize bağlı Melen Ağzı Köyümüze turizm tesisi kazandırmayı planlıyoruz. Bunun yanında tarıma yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Köylere doğalgaz verilmesi ile ilgili de konuşan Koç, “Mahalle olmadan, köylerimize doğalgaz vermemiz imkansız” ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Düzce İl Genel Meclisi’nde yapılan seçimlerde tüm üyelerin desteğini alarak yeni dönemin İl Genel Meclisi Başkanı seçilen AK Partili Fazlı Koç, yeni döneme dair yapılacak çalışmaları Öncü Haber ekibine anlattı.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 12.33.16 (1)

“Beton tesisimizde deneme üretimine başladık”

Köylerdeki altyapı ve asfalt çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını dile getiren Koç, “Sizin de bildiğiniz gibi, köylerimizde altyapı ve asfalt çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Biz yenide dönemde asfaltlarımızı koruma altına almak için V kanal yapacağız. Bunun ile ilgili, İl Özel İdaremizin bünyesinde beton tesisi kurduk. Deneme üretimine başladığımız bu tesisimiz de V kanal ve beton boruları kendimiz üreteceğiz. Köylerimizde ki asfalt yolların kenarlarına V kanallar yaparak, asfaltlarımızı koruma altına almış olacağız. Diğer yandan köylerimizde otobüs durakları ve oturmak için banklar yoktu. Biz ilk etapta tespit ettiğimiz bu köylere 50 yeni durak ve bank siparişi verdik. Bunların sayısını arttıracağız, her köyümüze kapalı otobüs durağı ve bank kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.    

Whatsapp Image 2024 05 06 At 12.33.21

“Turizm konusunda yeni atılımlar yapmaya devam edeceğiz”

Turizm konusunda yeni atılımlar yapmaya devam edeceklerini kaydeden Koç, “Sizlerin de bildiğiniz gibi, Düzce’nin turizm konusunda gelişmesi bizim önceliğimiz. Sarıkaya Mağarası ve Aktaş Şelalesi’ne giden yollarımızın asfaltlarını yaptık ki, gelen misafirlerimiz o doğal güzelliklere daha kolay ulaşsın. Turizm konusunda Sayın Valimiz Selçuk Aslan ve Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü de çok büyük önem veriyor. Düzce’yi turizmde marka şehir haline getirebilmek için bizim de çalışmalarımız devam edecek” ifadelerine yer verdi.

“Köylere mahalle olmadan doğalgaz veremiyoruz”

Köylere doğalgaz verilmesi ile ilgili soruyu da yanıtlayan Koç, mücavir alan dışında kalan yerlere doğalgaz verilmesinin imkansız olduğunu vurguladı. Düzce’de ancak belediye bünyesine geçen köylere doğalgaz verilebildiğine dikkat çeken Koç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Köylerimize doğalgaz vermemiz şu anda mümkün değil. Bunun nedeni, köylerimizde imar olmadığı için BOTAŞ ve DERGAZ, karşısında muhatap arıyor. Yani belediyeye geçip mahalle olmayan bir köye doğalgaz vermemiz imkansız.”

Whatsapp Image 2024 05 06 At 12.33.21

“Tarım konusunda elimizden geleni yapıyoruz”

Son olarak İl Özel İdaresi tarafından yürütülen tarım projeleri ve çiftçi desteklemeleri hakkında da bilgi veren Koç, “Biz tarım konusunda çiftçilerimizi elimizden geldiği kadar destekliyoruz. Biliyorsunuz Konuralp bölgemizde üreticilerimizi desteklemek amacıyla İl Özel İdaresi bünyesinde çeltik kurutma ve ayrıştırma tesisi kurduk. Üreticilerimiz önceden çeltiklerini kurutmak için diğer illere gitmek zorunda kalıyordu. Biz bu tesisi kurarak, bunun önüne geçtik ve üreticilerimizi çeltik ekimine teşvik ettik. Bunun dışında yine üreticilerimizin drone ile çeltik ekimi yapmalarına olanak sağlıyoruz. Her alanda çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl ki selden zarar gören mısır üreticilerimize tohum yardımında bulunduk. Bunların dışında dağ çileği projemiz devam ediyor. Bu projemizle de üreticilerimize katma değer sağlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Zeki AŞIKOĞLU