Düzce’de bir kreşte yaşandığı iddia edilen “18 aylık çocuğa darp” olayının ailenin basına lanse ettiği şekilde gerçekleşmediği kurumların yürüttüğü inceleme ile ortaya kondu. Şikayet üzerine harekete geçen Aile ve Sosyal İl Müdürlüğü ekipleri, D.Ş. isimli kız çocuğunun kreşe girdiği andan çıktığı ana kadarki görüntülerini mercek altına aldı. Kamera kayıtlarında oyun salonunda oynayan iki erkek çocuktan birinin koşarken istemsizce 18 aylık D.Ş.’ye çarptığı görüntülere yansıdı. Kreş yönetimi, yaptığı açıklamada, olayın aydınlatılması noktasında aileye her konuda gerekli bilgi ve kayıtların sunulmasına karşılık evlatlarının şiddete maruz kaldığı yönünde hem basın hem de sosyal medya üzerinde yürütülen karalama operasyonuna karşı haklarını yargıda arayacaklarını bildirdi.

F D F W F243 E R F D V C X

Körpeşler Mahallesi’nde bulunan bir kreşte, 18 aylık kız çocuğu D.Ş.’nin şiddete maruz kaldığı yönünde ailesi tarafından ilgili kurumlara yapılan şikayetler üzerine gerekli incelemeler yapıldı. Öncü Haber’e konu hakkında iddialarını ileten D.Ş.’nin ailesi, evlatlarının öğretmeni tarafından darp edildiğini öne sürmüştü. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma, olayın ailenin kamuoyuna yansıttığı gibi gelişmediğini ortaya koydu.

TEORİK VE UYGULAMALI OLARAK ANLATILDI TEORİK VE UYGULAMALI OLARAK ANLATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü: Öğretmenin değil öğrencinin müdahalesi var

Alo 183 şikayet hattına gelen ihbar üzerine harekete geçen müdürlük, konu hakkında yaptığı incelemeye dair şu açıklamayı yaptı:

“ALO 183 Hattına gelen başvuruda başvuru sahibi Metin Ş., yeğeni D. Ş.'nin kuruluşta öğretmenler ve çalışanlar tarafından şiddete uğradığını, öğretmenler ve kuruluştan şikayetçi olduğunu belirtmesi üzerine müdürlüğümüz Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüpleri Denetim Komisyonu tarafından 28 Mart 2024 tarihinde mezkur kuruluşa gidilmiş ve yönetim ve muhasebe yetkilisi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme sırasında çocuğun kuruluşa geliş saatinden itibaren 18.45’e kadar kamera kayıtları incelenmiş çocuğa karşı öğretmenlerin ve diğer çalışanların herhangi bir fiziksel şiddeti gözlenmemiş ancak sınıftaki diğer öğrencilerden A.E.A. adlı öğrencinin eliyle çocuğun yüzünü çizmek ve itmek suretiyle D.Ş.’yi rahatsız ettiği ve şiddet uyguladığı görülmüş, öğretmenlerin müdahalesi olmadığı anlaşılmıştır. Kuruluştaki kamera kayıtları sadece sınıf içine ait olduğundan ve polis ekipleri aldığı için tüm görüntüler incelenemediğinden İl Emniyet Müdürlüğü’nden yazı ile görüntüler ve D.Ş.’nin darp raporu talep edilmiştir. Konuyla ilgili olarak incelemeler devam etmekte olup müdürlüğümüzce konu hassasiyetle takip edilmektedir.”

Bir açıklama da kurumdan geldi: Kayıtlar silinmedi, her bilgi paylaşıldı

Konu ile ilgili, olayın yaşandığı kreşten de bir açıklama geldi. Kreş tarafından yapılan açıklamada, olay anına ilişkin güvenlik kamerası görüntülerinin silindiği iddialarının tamamen gerçek dışı olduğu belirtilerek, şu açıklama yapıldı:

“Son birkaç gündür çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medyada, kurumumuz öğrencilerinden 18 aylık bir bebeğin darp edildiği, kolunun kırıldığı ve kamera görüntülerin silindiği iddialarına yer verilmiş olsa da söz konusu iddiaların tamamı gerçeğe aykırıdır. 26 Mart 2024 günü haberde bahsi geçen öğrencinin yüzündeki çiziklerin fark edilmesi sonrası, durum sorumlu öğretmeni tarafından derhal öğrencinin ailesi ile paylaşılmış, devamında ise ailenin talebiyle konu Düzce Emniyet Müdürlüğü ve Düzce Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü' ne taşınmış ve bu kurumlara da ayrıntılı bilgi verilmiş, görüntülerin yer aldığı kayıt cihazı tek bir saniyesine dahi dokunulmaksızın bütünüyle polis memurlar tarafından teslim alınmıştır. Kamera görüntüleri incelendiğinde, olayın yaşıt iki küçük çocuğun oyun alanında oynadıkları sırada istemsizce birbirlerine verdikleri zarardan ibaret olduğu, herhangi bir üçüncü kişi kaynaklı darp ya da benzeri durumun yaşanmadığı açıkça görünmektedir. Küçük yaş grubunun bulunduğu sınıf ortamında çocukların oyun oynadıkları sırada hareketlerini tam kontrol edememesi ve kimi zaman birbirlerine istemsizce zarar vermesi istenmese de bilinen bir durumdur.  Ancak kamera görüntülerinde olay anları sabit olmasına, devamında konu hakkında aileye doğrudan şeffaf bilgi akışı sağlanmasına ve kayıtlar emniyete teslim edilmesine rağmen konunun öğrencinin kurum yetkilileri tarafından darp edildiği imasıyla haberleştirilmesi, kamera görüntülerinin aileyle paylaşılmasına rağmen, silindiğinin iddia edilmesi, herhangi, bir kırık olmadığı halde kolu sarılarak kırık gibi lanse edilmesi açıkça kötü niyetlidir, belirtmek isteriz ki tarafımızdan bu maksatlı beyanatlarla ilgili hukuki aksiyonlar alınmaktadır. Yine belirtmek isteriz ki kurumumuz sosyal medyada paylaşılan onca asılsız iddia ve yoruma rağmen bugüne kadar da yaşı küçük çocuğun mahremiyetini düşünerek konu hakkında sessiz kalmayı tercih etmiştir. Gelinen noktada haberlerde ve özellikle de sosyal medya yorumlarında bir bilgi sahibi olmaksızın kurumumuzu ve personellerimizi hedef alan itibar zedeleyici ve hakaret içerikli ifadelere yer verilmesini de hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu paylaşımlarda bulunan tüm ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet haklarımızı kullanacağımızı bildirir, değerli kamuoyuna arz ederiz.”