Tüm dünya gibi Türkiye'yi de olumsuz etkileyen ve fabrikaların işçi çıkarmaya kadar gittiği ekonomik kriz, Düzce'yi de olumsuz etkiledi. Krizin etkileri her geçen gün artarken “Günümüz dünya ekonomisi krizlerinin nedenleri ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri “ konusunda Prof. Dr. Esat Çelebi tarafından Düzce Belediyesi Sosyal Tesislerinde konferans düzenlendi. Konferansa Vali Yardımcısı Ramazan Şahin, Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Pehlivan, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer, DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmasının başında ekonomideki oluşumda eğitimin önemine değinen Prof. Dr, Esat Çelebi, “ Ekonomiden anlamayan, ekonomik eğitim almayan insanlar ekonomist oluyor. Bu nedenle eğitim eksikliğinden dolayı ülkemizde yeterince iktisatçı yetişmedi. Türkiye'nin uzman iktisatçılara ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Ekonomi konusunda iktidara gelen Hükumete de büyük görev düştüğünü belirten Çelebi, “İktidara gelen Hükumetler ekonomisini göz önüne almazsa durum kötüye gider. Yurtdışındaki vatandaşlarımız tasarruf edip harcamalarını kontrol altına alıyor. Eğer bir ülkede bunu sağlarsanız refaha ulaşırsınız. Sağlamazsanız durum kötü. Dünya bu krize nasıl girdi.? Üretmiş olduğunuz mal ve hizmeti dünya pazarına sokamıyorsanız doğal olarak kriz ortaya çıkar.” dedi.