Zonguldak’ın ilçesi olan Alaplı’da üvey evlat muamelesi gördüklerinden yakınan kent sakinleri, Düzce’ye bağlanma isteklerini artık daha gür şekilde gündeme taşıyor. Yerel basının da desteklediği bu talebe Ankara’nın kulak vermesi ve siyasetçilerin harekete geçmesi için çağrı üzerine çağrı yapılıyor. Son dönemde yeniden alevlenen ‘Alaplı Düzce’nin ilçesi olsun’ isteği, Öncü TV’nin ilgiyle izlenen ‘Kitabın Ortasından’ programında tüm açılardan ele alındı.

Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayınıyla Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu programa konuk olan Ekodiyalog Dergisi Yayın Koordinatörü Mehmet Öztürk, Alaplı’nın Zonguldak’tan üvey evlat muamelesinin gördüğünü savundu. Ekonomist Mali Müşavir Bayram Ali Kubilay ise, Alaplı halkının Düzce’ye bağlanmayı istediğinin altını çizerek, “Bu hem Düzce’nin ekonomisi, hem de Alaplı’nın gelişmesi açısından iyi olur.” dedi.

CHP’li belediyeye, AK Partili Düzce Belediyesi’nden park desteği

CHP’li Belediye Başkanı Nuri Tekin tarafından yönetilen ve yakın zamanda AK Partili Düzce Belediyesi’nin oyun parkı desteğinde bulunduğu Alaplı ilçesinin hak ettiği noktaya ulaşması için Düzce’ye bağlanmanın gerekli olduğunu savunan Alaplılı gazeteci Mehmet Öztürk gibi Ekonomist Bayram Ali Kubilay da Alaplı’nın Düzce’ye bağlanmasının her iki kentin ekonomisi açısından önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

“Düzce’ye bağlanırsak, Alaplı kendi milletvekilini seçebilecek”

Gazeteci Mehmet Öztürk, Alaplı’nın Zonguldak’tan yeteri kadar hizmet alamadığını belirterek, Zonguldak milletvekillerinin ilçeyi yok saydıklarını savundu. İlçenin 40 binin üzerinde nüfusunun olduğunu ve Düzce’ye bağlanmaları ile Düzce’nin 4 milletvekili çıkartabileceğini kaydeden Öztürk, “Düzce’ye bağlanırsak, Alaplı bundan sonra kendi milletvekilini seçebilecek.” dedi.

“Tuncay Şahin, bana ‘Alaplı’yı turizm ve sanayi kenti yapalım.’ dedi”

 Öztürk,  “Bu 15 sene önce gündeme gelen bir olay. O zaman Alaplı küçük bir yerdi, Düzce’de depremden yeni çıkmış. Ben de buna o zamanlar karşı çıkmıştım bir gazeteci olarak. Çünkü bizde bir Zonguldak fobisi var. Ama yıllardır Alaplı’nın Zonguldak’ta üvey evlat muamelesi görmesi nedeniyle bu konuyu yeniden gündeme taşıdık. Alaplı zaten, Ereğli’ye göre küçük bir mahalle. İleriye doğru baktığınız zaman, Alaplı’nın kendisini geliştirmesi lazım. Tuncay Şahin beyle görüştüğümüzde, ‘Alaplı’yı Düzce’ye bağlayalım.’ dedi. Ben de buna katıldım. Tuncay Şahin ileriyi gören bir insan ve böyle insanlarla çalışmak, bize büyük kazanç elde getirir. Tuncay Şahin, bana ‘Alaplı’yı turizm ve sanayi kenti yapalım’dedi.” diye konuştu. 

“Alaplı’nın iyi yönetilmesi için Zonguldak’tan kurtulması lazım”

Alaplı’nın iyi yönetilmesi için Zonguldak’tan kurtulması gerektiği görüşünü savunan Öztürk, “Alaplı şunu ister; Alaplı iyi yaşamak için, bana göre Zonguldak’tan kurtulmalı. Zonguldak’ın milletvekilleri Alaplı’yı önemsemiyor. Ereğli’de şimdi il olma hevesi var. Yenidünya düzenine girilirken, artık illerin ekonomisi de önemli. Sınırlarımız da hemen hemen kesişiyor. Alaplı ile Düzce’yi birbirlerine bağlanıyor.” şeklinde konuştu.

Kubilay: Ereğli ve Alaplı’nın Düzce’ye bağlanması bizim için bir kazanç olur

Ekonomist Bayram Ali Kubilay ise, Ereğli ve Alaplı’nın Düzce’ye bağlanmasının, ekonomik yönden büyük bir kazanç olabileceğine dikkat çekerek,  “Ben biraz daha ötesine gideyim, Ereğli ve Alaplı’nın Düzce’ye bağlanması bizim için bir kazanç olur. Biz teşvik bölgesiyiz, bu yüzden Alaplı bu teşvikten yararlanabilir. Alaplı’nın bağlanması, Düzce’nin deniz sahilinin genişlemesine neden olur, balıkçılık gelişmiş olur. Şimdi bizi 92 bin çalışanımız var Düzce ilinde. Bu Düzce için büyük bir rakam.  Araştırmalarıma ve birkaç kişi ile görüşmem neticesinde Alaplı’dan Düzce hastanelerine tedaviye gelen 5 bine yakın insan var. Seyyar pazarcılarımızın buraya gelmesi, buradan oraya gelmesi yani ortak bir yanımız var. Bu eskiden beri var.” açıklamalarında bulundu. 

Öztürk: Bizim Düzce ile ortak bağlarımız var

Düzce ile Alaplı’nın ortak bağlarının olduğunu vurgulayan Öztürk, “Biz yıllar öncesinde buğdaylarımızı öğütmek için Düzce’nin Çilimli ilçesine geliyorduk. Akçakoca ile bizim köylerimiz birleşti, lehçe aynı, dil aynı. Yığılca zaten bizim sınırımız. Bizim kökümüzde zaten, Bolu sancağına bağlı. Yani bizim ortak yaşamımız hakikaten var. Mesela buradan Alaplı’ya bir gelin geldiğinde, biz o geline Düzceli deriz.” ifadelerini kullandı.

Kubilay: Alaplı halkı Düzce’ye bağlanmak istiyor

Alaplı halkının da Düzce’ye bağlanmak istediğini söyleyen Kubilay, “Benim Alaplı’dan İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşlarım var mesela, kendileri ile telefonda görüştük, hakikaten 20 – 30 yıldan beri Düzce’ye bağlanmak istiyorlarmış.” ifadelerine yer verdi.

“Alaplı’da limanın olması, Düzce’de yatırımı cazibe haline getirir”

Alaplı ilçesinin Düzce’ye bağlanması ve ilçeye liman yapılması ile yatırımda Düzce’nin cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden Kubilay, – “Bir kere Düzce’de 5 tane OSB var. Bunların birçoğu dolu, 5’incisi Akçakoca’da biliyorsunuz. Alaplı Düzce’ye bağlanırsa, bu OSB’lerdeki fabrikaların merkezlerinin Düzce’ye taşınmasını sağlar. Neden sağlar? Çünkü gümrük müdürlüğü kurulacak inşallah yakında, bunun dışında istihdamı arttıran fabrikalar gelir. Burada limanın olması, OSB’lerdeki büyük yatırımcıları teşvik eder, ihracat bakımından. Çünkü ihracatın yüzde 95’i deniz yoluyla yapılıyor. Ben bu sebeple şuna inanıyorum; bizim büyük bir limanımız olsa, Organizedeki fabrikaların birçoğunun merkezi Düzce’ye gelir. Vergisini de Düzce’ye verir, bundan da Düzce çok büyük pay alır. Bunun için bu hem Düzce için, hem de Alaplı için çok iyi olur.” dedi.

Alaplı basını da Düzce’ye bağlanmak için kamuoyu oluşturuyor

“Alaplı Düzce’ye bağlanırsa ayağa kalkar”

Öte yandan Alaplı halkının Düzce’ye bağlanma isteği de Alaplı basınında geniş yer buluyor. Alaplı Haber Yayın Koordinatörü Ertuğrul Yüksel de, Alaplı’nın Düzce’ye bağlanması gerektiği ile ilgili bir köşe yazısı kaleme aldı. Düzce ile Alaplı’nın sınır olduğuna dikkat çeken Yüksel yazısında, ilçenin Düzce’ye bağlanması ile Alaplı’nın ayağa kalkacağının altını çizdi.

Alaplı’nın Düzce’ye bağlanması ile ilgili ilk adımı Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ilçeye park kazandırmakla attığına işaret eden Yüksel, Alaplı’da büyük bir kesimin Düzce’ye bağlanmak istediğini söyledi.

Yüksel’in kaleme aldığı köşe yazısı şu şekilde:

Alaplılılar tartışıyor! Zonguldak'ta mı kalalım, Düzce'ye mi bağlanalım…

Yani, Alaplı'nın yıllardır belirli sorunlar var ve bu sorunlar hiçbir şeklide çözüme kavuşturulmuyor, konuşuluyor, imzalar atılıyor, beyanatlar veriliyor ancak olumlu bir adım atılmıyor.

Ereğli ve Alaplı'da tersaneler ile ilgili sıkıntılar oldu, teşvik konusunda destek yok, mevcut esnafın durumu zaten ortada bu yüzden herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmadı.

Firmalar geliyor teşvik ve sanayi arazisi olmadığı gerekçesi ile gidiyor.

Alaplı göç alan değil yıllardır göç veren bir ilçedir. Bu bağlamda, her zaman

Zonguldak'ın üvey evladı olan Alaplı, Düzce’ye bağlanmayı tartışıyor..?

Resmi işleri dışındaki neredeyse tüm işlerini Alaplı üzerinden Düzce’de yapan Alaplı’lar konuyu sosyal medya üzerinden tartışmaya devam ediyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Düzce’ye mi bağlanacak? Yıllardır tartışılan konu bu günlerde sosyal medya üzerinden yeniden gündeme geldi.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü bunun ilk işaretini Alaplı’ya park yapım hibe vermekle mi başladı!

Ayrıca, yine Düzce – Yığılca’da faaliyet gösteren bir Çimento fabrikası için Alaplı huzur kent bölgesine kurulması düşünülen iskele , daha sonra burası Limana dönüştürülmesi ve önümüzdeki aylarda buraya ilk kazma vurulacak olması, Düzce ilinde büyük yankı uyandırdığı gibi, Zonguldak gündemiyle siyaset yapan Milletvekilleri ise Alaplılar’ın gönlünü alacak bir açıklamada hala bulunmadılar..

Bu arada Alaplılılar Düzce’ye bağlanma konusunda ikiye ayrılmış durumda. Önemli bir kesim Alaplı’nın Düzce’ye bağlanması için ısrarcı olsa da, bazı isimler ise Zonguldak'ta kalmanın daha faydalı olacağı inancında.

Batı Karadeniz sahili deniz ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Alaplı, uzun yıllardır üvey evlat muamelesi görmekten şikayetçi.

Alaplı- Yığılca arasındaki yolları bakımsızlıktan dökülürken, uzun zamandır bölgeye bürokrat veya bakan düzeyinde kişiler gelmediği gibi, 45 bin nüfuslu Alaplılılar, ticari ilişkilerini ve sağlık sorunları için Düzce’ye gidiyorlar..

Alaplılar’ın çok uzun zamandır siyasi yönden sahipsiz olduklarını her platformlarda dile getirdiklerini görüyoruz.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık geçen yıllarda yaptığı bir konuşmasında, ilçenin hizmet alamadığını ve teşviklerden yararlanamadığını belirtmiş ve Ereğli’nin il yapılması ya da Düzce’nin bir ilçesi olmasını istemesi, sosyal medyada başlayan tartışmalar o gün bugüne kadar hala gündemde yerini koruduğunu da hala görüyoruz.

Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık o zaman yaptığı konuşmasını bir hatırladığımızda şunları demişti, o günkü konuşmasında Posbıyık, “Ereğli de Zonguldak’ın en büyük ilçesi. İlden daha kalabalık. Ereğli’de kaymakamlık kirada oturuyor. Devletin kaymakamlığı kirada oturuyor. Ereğli’de emniyet müdürlüğü vatandaşın evinde kirada oturuyor. Başka bir şey söylemeye gerek var mı acaba. Sözün bittiği yerdeyiz. Ereğli’nin il olması lazım arkadaşlar. Mutlaka il olması lazım. Ereğli’nin başka kurtuluşu yok. Açıklıyorum; Ereğli üvey evlat. Bürokratlar da siyasetçiler de hiçbir şey vermemeye çalışıyorlar, Hiç kimse ses çıkarmıyor. Bu bağlamda ya Düzce’ye bağlanalım, ya da il olalım.” ifadelerini kullanmıştı.

Şimdi ise Alaplı Düzce’ye bağlanacağı yoksa Zonguldak’ta kıymet bilinmeyi mi bekleyeceği önümüzdeki süreçte belli olacak.

Özetle ki, Düzce’nin son yıllarda geldiği nokta ortadadır. Şantiyeye dönmüştür nüfusunu katlamıştır, yatırımcı fazladır. En azından Düzce'ye bağlanırsak Alaplı limanınla beraber tüm yatırımlar Akçakoca ile Alaplı sahil kesimine kayar, böyle bir durum hayata geçerse Alaplı ayağa kalkar. Ağırlık olarak hakim, ya sizce ..!

Şahin de ‘Alaplı Düzce'ye bağlansın’ dedi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin de Ekodiyalog Dergisi Yayın Koordinatörü Mehmet Öztürk’e verdiği röportajda, “Alaplı-Düzce'ye bağlansın" görüşünü savundu. Şahin, Düzce'nin yakın komşusu Alaplı'nın, Düzce'ye bağlanması ile Alaplı'nın hızlı kalkınma projelerine kavuşacağını söyledi.

Şahin konu hakkında şu görüşü paylaştı: “Alaplı ve Düzce, ekonomik sosyal, beşeri olarak, coğrafi olarak da birbirine çok yakın iki şehir. Bu yakınlık ekonomik ilişkilerin çok daha sıkı hale getirilmesine hizmet edebilir. Geçtiğimiz yıllarda Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız liman kurulması konusunda odamızdan destek istemişti ve biz de koşulsuz destek vermiştik. Alaplı’daki liman ile Düzce’nin üretim gücü lojistik konusunda sağlam iş birlikleri oluşturabilir. Bu bakımdan yönetici kadrolarımızın dirsek teması çalışmalar yapıp, başta lojistik olmak üzere, iş birliği yapılacak alanların belirlenmesinde bir strateji ve yol haritası oluşturmaları gerektiğini düşünüyorum. Alaplı Düzce'ye bağlanırsa, iki şehrin insanlarının ortak yaşam alanları; Yığılca, Akçakoca ilçelerine bağlı köylerde yaşayan insanların zaten ortak yaşam kültürleri olduğunu biliyoruz. Hızla gelişen iller arasında olan ilimiz, Alaplı için de büyük fırsat olacaktır." Kitabın Ortasından Programının tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Facebookhttps://www.facebook.com/oncurtv/videos/1008172250107171

HABER: Savaş ARI